Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žákyně vyhrály celostátní soutěž o zdravé výživě

Jindřichův Hradec – První místo z celé České republiky získaly žákyně 5. základní školy v Jindřichově Hradci v soutěži s názvem SAPERE – vědět jak žít, která byla zaměřena na zdravou výživu.

20.5.2011
SDÍLEJ:

Žákyně 5. Základní školy v Jindřichově Hradci vyhrály soutěž o zdravé výživě.Foto: Deník/ Renata Pávková

Do vítězného týmu se dostaly dvě žákyně 9. třídy Iveta Maňourová a Eva Paďourková a jedna žákyně 7. třídy Daniela Trenčanská pod vedení vyučující Anděly Mrkvičkové.

„Soutěž vyhlásilo ministerstvo školství a má mezinárodní význam. Jejím posláním je vzbudit zájem o zdravý životní styl včetně zdravé výživy a podnítit tak žáky k uvědomění si vlastní odpovědnosti za své zdraví. Soutěž je zaměřena také na boj proti obezitě,“ sdělila Anděla Mrkvičková, která vyučuje výchovu ke zdraví, tělesnou výchovu, občanskou výchovu a němčinu. Žáci tedy téma zdravé výživy znají z jejích hodin.

Na začátku se soutěž uskutečnila přes internet ve škole a zúčastnilo se jí 149 přítomných žáků ve škole. Podle odpovědí a času pak vznikl tým třech nejlepších, který se dostal přes okresní a krajské kolo do celostátního kola. To se uskutečnilo v Ballingově sálu Národní technické knihovny v Praze, za účasti prezidenta soutěže Roelof Huurnemana. Ignaci Siluvaie, který přednášel o Indii. „Nastínil kontrast a odlišnost problémů, které řešíme u nás se zdravou výživou, a v Indii, kde se snaží zajistit lidem alespoň jedno teplé jídlo denně a jedí to, co mají,“ uvedla Anděla Mrkvičková.

Žákyně vyhrály notebooky, exkurzi do České národní banky a kuchařskou šou pro celou školu, která se uskuteční 10. června. Dále také propagační materiály ke zdravé výživě. A jak samy výherkyně hodnotí soutěž a dodržují pravidla zdravé výživy? „Soutěž se mi líbila, dozvěděla jsem se při ní zajímavé věci. Například, že banány ačkoliv mají více kalorií, jsou dobré pro rychlý přísun energie a pro vlákninu. Žiji zdravě, ale zase to nějak nepřeháním,“ komentovala žákyně Daniela Trenčanská.

„Ze začátku celostátního kole jsme byly nervózní, ale pak jsme se uklidnily. V Praze na soutěži se mi líbilo, ale žít bych tam asi nechtěla, je to moc rušné město. Ze soutěže jsem si odnesla rady, podle kterých bych mohla udělat změny ve svém stravování,“ popsala další z vítězek Eva Paďourková. Poslední výherkyně byla rovněž soutěží i výhrou potěšená.

„Doma ze mě měli radost. Zásady zdravé výživy dodržuji asi tak napůl. Všechno by mělo být přiměřené, člověk si může dát něco nezdravého, ale v malém množství a občas,“ uvedla Iveta Maňourová.

Autor: Renata Kočí

20.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení