VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střet názorů: Zámecký pán si se zastupiteli dopisuje

Stráž nad Nežárkou - Dobytčí ohradou nazval ve svém dopisu zastupitelům města spolumajitel zámku ve Stráži nad Nežárkou Vítězslav Doubrava zábradlí, které bylo nainstalováno před budovou školy na pozemku města.

12.6.2008
SDÍLEJ:

Pohled za zábradlí u Základní školy ve Stráži nad Nežárkou, který je předmětem sporu mezi radnicí a zámeckým pánem. Foto: Deník/Stanislava Koblihová


Zastupitelé reagovali zveřejněním jeho dopisu a své písemné odpovědi na městských webových stránkách. „Jsme rádi, že zámek vzkvétá, nechtěli jsme se pouštět do sporů,“ řekla starostka Věra Tomšová. Zastupitelé se však rozhodli dopisy zveřejnit, aby nevznikaly pomluvy a fámy.

Vítězslav Doubrava zámek zrekonstruoval a v roce 2006 zpřístupnil veřejnosti. Pořádá zde také koncerty, zejména vážné hudby, a svatební obřady.

Vyhrazené parkoviště pro návštěvníky v areálu ani v blízkosti zámku není. Zřejmě proto využívali někteří zámečtí návštěvníci zmíněného místa k zaparkování aut.

Zastupitelé v dopise zmiňují, že je v tomto místě septik základní školy. Podle nich na pozemek často najížděly i těžké automobily, a to většinou firem, které na zámku pracovaly, a často také zámeckých hostů. Hrozilo, že se septik propadne. „V loňském roce jsme ústně upozorňovali správce zámku na to, že zde auta nesmí parkovat,“ vysvětlila starostka Věra Tomšová důvody k postavení zábradlí.

„V roce 1995 jsem chtěl koupit pozemek před školou nebo budovy pod zámkem, že je zbouráme a uděláme tam parkoviště, ale paní starostka řekla, že v žádném případě,“ uvedl Vítězslav Doubrava.

Ve svém dopise zastupitelům také uvádí: „… návštěvníci sobotního koncertu kroutí hlavami, památkáři i pan hejtman od nás žádají podání informací, co to má před zámkem znamenat, zda je to jen nějaká atrakce k Mezinárodnímu dni dětí…“

Podle zastupitelů hejtman kraje na sobotním koncertě nebyl, nemohl tedy reagovat.

Zastupitelé města počítají s nutnou rekonstrukcí již zmíněného septiku a následnou úpravou celé plochy, kdy bude živý plot rozšířen směrem k zámku. „Uvažujeme také o zřízení prolézaček pro děti. Chtěli bychom, aby si zde mohly děti o polední přestávce hrát,“ doplnila starostka.

Přinášíme oba dopisy v plném znění, tak jak byly zveřejněné na webu města.
Dopis Vítězslava Doubravy:
#nahled|https://g.denik.cz/26/19/jh_dopis_zameckeho2_pana_0612_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/19/jh_dopis_zameckeho_pana_0612.jpg|Dopis Vítězslava Doubravy adresovaný zastupitelům Stráže nad Nežárkou. #

Odpověď zastupitelů:


Vážený pane doktore,

reagujeme na Váš dopis ze dne 2. června 2008, který nás svým obsahem a tónem přinejmenším zaskočil a rozladil.
Nikdo nepopírá Vaše zásluhy na rekonstrukci zámku a všichni hlenové zastupitelstva i všichni občané byli rádi, že se sídlo Emy Destinnové odívá do nového hávu, i když Vaše tvrzení, že zámek byl zcela devastován, a jak tvrdíte při výkladu turistům, byly propadlé stropy a střechy, bereme spíše jako nadsázku.

Věřili jsme, že bude možné s vámi navázat rvalou spolupráci ku prospěchu zámku i celého města. Bohužel, a jsme presvedceni, že Vaší vinou, se dobré vztahy směrující k těsnější spolupráci nepodařilo navázat. Stráž je malé město a i k nám se dostalo, jak nelichotivě se na veřejnosti vyjadřujete o zastupitelstvu i paní starostce osobně. Tyto invektivy nás nechávaly chladnými a zcela úmyslně jsme na ne nereagovali. Váš dopis se nás však tentokrát dotkl tak,že na něj musíme reagovat.

Nejdříve k některým tvrzením, která jste v dopise uvedl. Žádnou oficiální nabídku na přenesení a opravu hřbitovního pomníku Leonhardiu jsme od vás nikdy nedostali. Jednalo se pouze o dotaz podaný prostřednictvím jedné členky zastupitelstva. I zastupitelstvo si uvědomuje, že pomník není v nejlepším stavu, a vyčlenilo ve svém rozpočtu na jeho opravu značnou částku. Bohužel se zjistilo, že není v majetku města, a proto jeho opravu prozatím nelze financovat z rozpočtu města. Zákon to proste zakazuje a město zákony musí dodržovat!

Navíc hospodaření města je přísně kontrolováno příslušnými orgány. Z tohoto důvodu není možné povolit ani jeho přemístění do zámku. Město nemůže disponovat majetkem, který není jeho. Pokud tvrdíte návštěvníkům zámku něco jiného, neříkáte, diplomaticky řečeno, pravdu.
Jestli je pro Vás pohrdáním odkazem slavné umělkyně to, že náměstí je pojmenováno po Emě Destinnové, je pro nás pohrdáním všemi občany města to, že si dovolujete tvrdit, že vzhled náměstí je takový, že se tím jméno Emy Destinnové snižuje v ocích veřejnosti.

Náměstí je takové, jaké nám předkové odkázali a snažíme se podle možností jeho vzhled zlepšovat. A to že je pojmenované po Emě Destinnové je výrazem úcty občanu k slavné pěvkyni. Navíc náměstí bylo přejmenováno na základe ankety, která byla uspořádána v roce
1990. Z Vašich slov je cítit pýchu, pohrdání a nadřazenost nad venkovskými „burany“.

Totéž je cítit z vašich slov, o „dobytčí ohradě“, která byla instalována před budovou školy na pozemku města. Zábradlí bylo instalováno proto, aby se zamezilo parkování aut na pozemku, na němž je umístěn septik ZŠ. Na pozemek najížděly často i těžké automobily, a nejčastěji hostu zámku nebo firem, které na zámku pracovaly, a hrozilo, že se septik
propadne.

I když jsme presvedceni, že hlavním důvodem vašich příkrých slov, je především to, že na tomto místě nelze dále parkovat, pro Vaši informaci Vám však sdělujeme, že počítáme, že po rekonstrukci septiku bude celá plocha upravena, zatravněna a stávající živý plot rozšířen směrem k zámku. (Mimochodem pan hejtman Zahradník na koncerte nebyl, a
tudíž mohl těžko na zábradlí reagovat.) A pokud se vám zábradlí nelíbí, je to věc vkusu.

Někomu se zas muže zdát, že na zámku je poněkud přebalustrádováno a že historicky se tvářící balustrády na gotických hradbách spíše odkazují na „podnikatelské baroko“ než na baroko skutečné. Stejně jako poněkud nevkusné ukazování údajného popravčího špalku ve městě, které nikdy nemělo hrdelní právo a tudíž ani kata.

V závěru mluvíte o důstojném připomenutí odkazu Emy Destinnové. Jsme pro! Ale měl byste začít i u sebe. Co je důstojné na tom, když se do zámku marně „dobývají“ turistické výpravy (velmi často staří lidé), které měly rezervovány prohlídku, a nikdo je nečeká?

Co je důstojného na tom, že vstupu do zámku se marně dožadují školní výpravy? Rozhořčení návštěvníci se pak obracejí na městský úřad, kde si rozzlobení návštěvníci stěžují na nesolidní jednání.

Závěrem chceme říci. I my ctíme odkaz Emy Destinnové a snažíme v rámci možností její odkaz důstojně připomenout. Jistě by se dalo dělat více, ale možnosti jsou omezené. Ve Stráži se musí svítit, je třeba postavit čističku odpadních vod, opravit kanalizaci, provozovat školu atd. a peněz je nedostatek.

Proto jsme zpočátku věřili, že spolupráce s vámi propagaci Emy Destinnové a tím i Stráži nad Nežárkou pomůže. Bohužel jsme se zklamali! Z Vašeho vystupování je cítit jen velmi silné JÁ, ale abychom mohli věcně spolupracovat, slušelo by se spíše používat MY.

Presto, že naším zastupitelstvem silně pohrdáte, přejeme Vám mnoho úspěchů při dalším zvelebování zámku.

S pozdravem
Zastupitelstvo města Stráž nad Nežárkou
Ve Stráži nad Nežárkou 9. června 2008

Autor: Stanislava Koblihová

12.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Pospíšil.

Jihočeši většinou podpoří při volbě předsedy Jiřího Pospíšila

Pozitivní dechová zkouška na alkohol. Ilustrační foto.

Dopravní policisté zastavili opilého řidiče

Medvědi dostali do výběhů pořádné čerstvé kmeny

Český Krumlov - Velkou radost mají českokrumlovští medvědáři, že se podařilo získat do medvědária statné stromy.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Ulici Na Hradbách čeká měsíční uzavírka

Jindřichův Hradec - Důvodem k dlouhé uzavírce ulice jsou opravy fasády na jednom z domů.

Kapři vybojovali v jihlavském bazénu sedm medailí

Jihlava - Tradičních závodů „Jihlavský ježek“ se opět účastnila výprava handicapovaných plavců Sportovního klub Kapři Jindřichův Hradec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT