První zmínka o zámku, který byl původně středověkou vodní tvrzí s padacím mostem, pochází už ze 13. století. Po ničivém požáru v roce 1860 objekt přestavěl jeho majitel Michael Angelo Picchioni do dnešní romantické podoby ve stylu tudorovské novogotiky. Přestože se mu přezdívá Malá Hluboká, s tímto zámkem nemá vůbec nic společného. „Tehdejší majitelé Hluboké nad Vltavou byli pozváni na korunovaci královny Alžběty I. do Anglie, kde navštívili i druhý největší hradní komplex Windsor. Právě podle něj pak přestavěli Hlubokou nad Vltavou. Bylo to navíc o něco později, než byl přestavěn zámek v Českém Rudolci,“ vysvětlil bývalý průvodce Zdeněk Červeňák známý jako Denny.

Rudolecký zámek byl už po roce 1860 elektrizovaný. Měl dokonce i vlastní vodní elektrárnu, která objekt zásobovala elektřinou. Byl tu také elektrický výtah pro přepravu jídla z kuchyně do vyšších pater. "Zámek měl zároveň i jednu zvláštnost. Šlo o otvor ve střeše, kterým prosvítalo denní světlo ze třetího patra až dolů na nádvoří. Byla tam fontána a panstvo sem v parných letních dnech chodilo relaxovat," poznamenal Zdeněk Červeňák.

Zámek měl 40 velkých místností plných luxusu a čtyři pestrobarevné salóny. „V té době neměl konkurenci. Každá místnost byla vybavena krbovými kamny i mramorovým krbem. Pokoje měly malované kazetové stropy a byla v nich spousta nádherného nábytku, zlata, stříbra a broušeného skla a nebo loveckých trofejí,“ popsal interiéry bývalý průvodce. Objekt navíc obklopovala nádherná barokní zahrada s fontánami a dvěma jezírky s ostrůvky.

Další ránu dostal zámek v roce 1945, kdy do Rudolce vtrhla osvoboditelská rudá armáda. „Ruští vojáci v lihovaru ukradli sud a spolu s jugoslávskými a francouzskými vojáky se opili. Vtrhli na zámek, kde začali střílet, demolovat a následně i krást. Všechny věci ale nemohli odnést, proto nechali otevřené dveře a lidé zámek postupně vyrabovali,“ upřesnil Zdeněk Červeňák. Zachovalo se jen pár drobností, jako parůžky nebo malé obrázky, které jsou na Dačickém zámku.

Rudolecký zámek sloužil poté jako ubytovna, kanceláře a v plánu tu byl také luxusní hotel i lázně, na ty ale nakonec nedošlo a památka už léta chátrá. Po roce 2000 se u objektu propadla střecha a začal zarůstat zelení. "Přestože byl zámek uzavřený, scházeli se tam bezdomovci, narkomani i mládež, která se uvnitř schovávala před nepřízní počasí," zavzpomínal bývalý průvodce.

V roce 2009 zámek a přilehlé objekty odkoupila brněnská společnost Malá Hluboká. „Jsou to nadšenci, kteří nechtěli, aby byl zámek stržen, což mu hrozilo. Před třemi lety se na objektu udělala nová střecha a opravilo třetí patro. V současné době se práce na rekonstrukci zastavily. Jedna z věží byla také už dříve opravena z fondů ministerstva kultury,“ doplnil Zdeněk Červeňák.

Oprava zámku podle něj potrvá ještě minimálně 20 let. Vzniknout by tu poté mohlo například muzeum nebo prostory pro koncerty.