Květinová aranžmá uvnitř zámku si návštěvníci budou moci prohlédnout už od soboty 6. dubna. „Už tento víkend, a pak ten následující 13. a 14. dubna, je vstup na výstavu bez průvodce. Lidé si tak koupí vstupenku, půjdou do zámku a mohou si sami prohlížet květinová aranžmá, jak dlouho budou chtít. Ani milovníci historie nepřijdou o výklad, protože na trase bude pět kustodů, kteří jsou všichni našimi průvodci a zájemcům rádi podají informace, které je budou zajímat,“ přiblížila kastelánka třeboňského zámku Erika Suchanová. Amarylis a další květiny uvidí návštěvníci také v týdnu od úterý do pátku, kdy budou součástí klasických prohlídek s průvodcem. Výstava Amarylis a hudba končí v neděli 21. dubna, správci zámku ale její trvání pravděpodobně prodlouží.

Na přípravě květinových expozic se podílí celkem desítka lidí i z ostatních zámků, například ze Zlaté Koruny, Hluboké nebo Kratochvíle. Vede je přední český specialista na aranžování květin v historickém interiéru Slávek Rabušic. „Máme kvalitní a trvanlivé květy. Venku je sice nadprůměrné teplo, ale než se nahřejí chladné zámecké zdi bude chvíli trvat, takže se předčasného konce výstavy neobáváme,“ řekl Slávek Rabušic. O květy během trvání výstavy budou pečovat zámečtí zahradníci, kteří mají zaručený recept na prodloužení jejich životnosti.

Poznáte město z našich fotografií?
FOTOHÁDANKA: Poznáte město podle fotek? Je nejstarším sídlem v okresu

„Květiny, které uvadají naši zahradníci postupně odstraňují, stonky se zkracují. Navíc mají takový fígl, protože zjistili, že když se květinám do vody přidá malá kapička Sava, která zničí bakterie, tak květiny pak déle vydrží. Je to roky prověřená praxe,“ poradila Kastelánka Erika Suchanová.

Květinovou výzdobu zámku navíc doplní i hudební nástroje. „Půjde jak o klasické, tak i zvláštní hudební nástroje. Budou rozmístěné tak, aby vyhovovaly celé trase Schwarzenberských apartmánů 19. století. Část expozice bude také přísně černo-bílá,“ nalákal specialista na květinové aranže Slávek Rabušic s tím, že více zatím neprozradí.

Salon kněžny se změní ve Smetanův pokoj

Jeden z nazdobených pokojů bude věnovaný také Bedřichu Smetanovi. „Bude to salon kněžny, kam nám místní základní umělecká škola půjčila nádhernou bustu. Tato místnost bude navíc vyzdobená růžemi, které byly skladatelovou oblíbenou květinou,“ dodala kastelánka Erika Suchanová. V interiérech návštěvníci uvidí i díla specifické textilní techniky s názvem patchwork. Speciálně pro výstavu je vyrobily dámy z Bohemia patchwork klubu. Jde o polštářky, přehozy na postele nebo různé obrázky.

Sezóna na třeboňském zámku je celoroční. V zimě funguje pouze jedna trasa. Od 1. dubna ale už je památka otevřená kompletně. Letos budou správci zámku pokračovat v úspěšných dětských prohlídkách, o které je mezi návštěvníky obrovský zájem. S pomocí divadelního spolku Kajetán zámek také rozšíří nabídku zavedených kostýmovaných prohlídek. Budou například věnované urozeným dámám a návštěvníci zažijí i večírek princezny Terezie.