Hudba různých žánrů a nádherné květy zvou v těchto dnech na návštěvu Státního zámku Třeboň a vedle nádherně vyřezávaných skříní nebo mezi velkými obrazy nabízejí skutečně výjimečný zážitek. Chodby a pokoje zdobí jako dočasné exponáty 250 amarylisů nebo také hvězdníků, které doplňují růže, orchideje, kaly i tulipány. Komnaty díky tomu září pestrou paletou barev od bílé přes žlutou a růžovou nebo červenou až po fialovou či zelenou.

Návštěvníci přijíždějí na 16. ročník výstavy Amarylis už cíleně. „Jsme milovníci květin. Byli jsme i na nedávné výstavě orchidejí v Jihočeském muzeu a každý rok chodíme na výstavu květin v Žumberku,“ vyjmenovala oblíbené akce Marie Hovorková a doplnila, že s manželem Zdeňkem přijeli z Českých Budějovic.

Čtvrteční vernisáž zahájila výstavy Stanislava Maxy, Vlastimila Sítaře a Jaroslava Rodka.
OBRAZEM: Muzeum fotografie zahájilo letošní sezonu výstavami tří jubilantů

Na přípravě květinových expozic se podílí celkem desítka lidí i z ostatních zámků, například ze Zlaté Koruny, Hluboké nebo Kratochvíle. Vede je přední český specialista na aranžování květin v historickém interiéru Slávek Rabušic.

„Letošní spojení hudby a květin je šťastné. Výstava je vždy spojena s nějakým dalším tématem,“ uvedla externí průvodkyně Dana Motyčková a připojila, že vloni byla tématem voda. Dana Motyčková připojila, že návštěvníků chodí dost, i když, že je venku tak krásně, a to se obvykle moc na památky nechodí. Na druhou stranu chlad zámeckých chodeb a komnat spolu s další péčí zajišťují květům, že si drží dlouho krásný vzhled.

S hudbou je letos výstava spojena proto, že je výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany, který je spojen i s jižními Čechami a celý rok 2024 je vyhlášen rokem české hudby.

Uzavřený zámecký park byl pro obyvatele Chlumu u Třeboně nejen frekventovanou zkratkou, ale i oblíbenou vycházkovou lokalitou.
Majitel zámku v Chlumu při rekonstrukci ignoruje památkáře. Místním uzavřel park

„Výstavu doplňují práce patchworkového klubu z Prahy,“ zmínila k dalším exponátům Dana Motyčková. Výstava Amarylis a hudba má skončit v neděli 21. dubna, ale správci zámku zvažují, že ji možná prodlouží i přes tento termín.

Tento víkend, a pak ten následující 13. a 14. dubna, je vstup na výstavu Amarylis a hudba na Státním zámku Třeboň bez průvodce. „Lidé si tak koupí vstupenku, půjdou do zámku a mohou si sami prohlížet květinová aranžmá, jak dlouho budou chtít. Ani milovníci historie nepřijdou o výklad, protože na trase bude pět kustodů, kteří jsou všichni našimi průvodci a zájemcům rádi podají informace, které je budou zajímat,“ přiblížila kastelánka třeboňského zámku Erika Suchanová. Amarylis a další květiny uvidí návštěvníci také v týdnu od úterý do pátku, kdy budou součástí klasických prohlídek s průvodcem.