Zimní sezona ještě neskončila, ale už teď je podle kastelána zámku Hluboká nad Vltavou Martina Slaby zřejmé, že proti minulé zimě návštěvnost trochu poklesla. Přibývá prý stále více turistů z Číny, ubývají Rusové. „Domácí turisté si vybírají zpravidla víkendy a prázdniny. Pokud je dobré počasí, vždy se to pozitivně odrazí na jejich zájmu o zámek Hluboká,“ je přesvědčen kastelán. V zimě Hluboká nad Vltavou nabízí zimní prohlídkovou trasu s temperovanými prostory.

MUSÍ SE UKLÍZET

Zámek se právě teď připravuje na další sezonu, která začíná v sobotu 30. března. Hlavní prohlídková trasa bude podle Martina Slaby zpřístupněná v úterý 2. dubna. „Do té doby je nutné ji pečlivě uklidit, což je proces na několik měsíců,“ přibližuje Martin Slaba práce. Trasa je podle něj jednoznačně nejoblíbenější. Ročně si ji prohlédne více než 200 tisíc lidí.

I v nové sezoně zůstanou zachovány již tradiční kastelánské prohlídky. „Budu provázet na druhé trase, kde budu vyprávět o životních osudech Adolfa Schwarzenberga, kterého chci představit nejen jako šlechtice, ale i jako podnikatele, sportovce, lovce, cestovatele, sběratele, spisovatele nebo filmového režiséra,“ láká na své prohlídky kastelán.

ZÁMEK VÁM UKÁŽE BÝVALÝ MINISTR

Návštěvníky čekají i další speciální prohlídky. Například nové podvečerní zaměřené na tapiserie, klenoty sbírek zámku, nebo s významným hostem. „V posledních letech je zvykem, že na objektech provádějí různé osobnosti. My jsme oslovili člověka, který zde již před téměř čtyřiceti lety provázel, aby se na Hlubokou jako průvodce vrátil,“ plánuje kastelán. Tou osobností bude bývalý ministr kultury Daniel Herman, který prvně lidi provede 5. května. „Další termíny jsou v jednání,“ říká Martin Slaba. Zámek Hluboká nad Vltavou se nově v květnu zapojí i do Noci kostelů a zpřístupní zámeckou kapli, která byla z technických důvodů dosud dlouhodobě uzavřena.

Kromě adventu na Hluboké, který pořádá Alšova jihočeská galerie v Zámecké jízdárně, se po letech na zámek před Vánoci podle Martina Slaby vrátí také adventní program. Nyní se bude kastelán rozhodovat, jaký z nápadů realizovat.

V současné době se ještě „ladí“ novinka prohlídek v zámecké zahradě. „Základem bude vyprávění o historii našeho parku a zahrad v kontextu okolní kulturní krajiny. Dále bychom chtěli upozornit na unikátní stromy a keře a v některých případech nastínit i jejich konkrétní příběhy. Zároveň chceme veřejnosti přiblížit, co obnáší péče o tak rozsáhlý areál po celý rok,“ vysvětluje kastelán. S prohlídkami zeleně se začne v květnu.