Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zamyšlení: Oblíbený světec Svatý Mikuláš

Jindřichohradecko - Mikuláš patří mezi nejoblíbenější světce, neboť je s ním spojena „nadílka" pro děti. 

5.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Josef Böhm

A ač se z této postavy dnes stala po celém světě spíše komerční figurka, skutečný Mikuláš žil na přelomu 3. a 4. století v Myře, kdysi řeckém městě, dnes ležícím v Turecku.

Narodil se roku 260 v Patrasu v Malé Asii v zámožné rodině. Když dospěl, stal se okolo roku 300 biskupem v Myře. Za Diokleciánova pronásledování byl uvězněn a poslán do vyhnanství. Zemřel 6. prosince mezi roky 245 a 351.

S jeho životem je spojeno několik legend o jeho pomoci a dobrotivosti. Za císaře Konstantina zachránil tři neprávem obviněné vojáky před popravou, vzkřísil chlapce, kterého zabil lakomý řezník, pomáhal sirotkům a vdovám, v době hladomoru se postaral o obilí a chléb.

Legenda také podává podrobnosti o jeho účasti na nicejském koncilu, který odmítl herezi Ariovu a potvrdil učení o Kristově Božství. Tehdy měl Mikuláš zmíněnému Ariovi uštědřit políček za popírání křesťanské víry.
Snad nejcharakterističtější událost spojená s Mikulášem je však spojena s jeho mladším věkem. Jako syn zámožných rodičů se dozvěděl, že opodál žije zchudlý člověk se třemi dospívajícími dcerami. To, co Mikulášem nejvíce otřáslo, bylo zoufalé rozhodnutí otce poslat dcery na prostituci, aby vyřešil svou finanční tíseň. Mikuláš tomuto chtěl zabránit a tak tajně v noci zanechal v okně měšec s penězi pro nejstarší dceru, aby se mohla řádně vdát. Dovedeme si asi představit překvapení otce a velkou radost dcery, když ráno nalezli tento dar.
Za nějaký čas Mikuláš toto obdarování zopakoval a otec mohl provdat i druhou dceru. Předsevzal si však, že v budoucnu bude bdít, aby dobrodince odhalil a poděkoval mu. Tak se i stalo. Když Mikuláš nesl váček s penězi pro třetí dceru, otec uslyšel cinkot dukátu a po krátkém pronásledování Mikuláše doběhl. A ačkoliv ho Mikuláš prosil, aby jeho čin zůstal v utajení, jeho velkorysost se utajit nemohla.

Čin sv. Mikuláše se stal nejen „ikonou" pro činy lásky a pravou identitu světce ve východní Církvi, ale i symbolem nezištného obdarování po celém světě. Bohužel dnes se z této již legendární postavy stala směšná reklamní postavička v rukou obchodníků.

Ostatky sv. Mikuláše byly roku 1087 zachráněny námořníky před muslimy a převezeny do Bari, kde odpočívají dodnes. Město Bari s chrámem sv. Mikuláše se tak stalo místem známých poutí, které se na památku přenesení ostatků slaví 9. května.

Svatému Mikuláši je zasvěcena také katedrála, tedy biskupský chrám v Českých Budějovicích, a tak svatý Mikuláš je hlavním patronem českobudějovické diecéze.

U nás se slaví jeho svátek 6. prosince a je spojen s obdarováním dětí, takzvanou mikulášskou nadílkou. Snažme se, aby toto obdarování bylo co nejdále od směšné komerce, které s opravdovou skromností sv. Mikuláše nemají nic společného.

Rovněž doprovázení Mikuláše čerty a jejich strašení není na místě. Může být sice zábavné, ale překresluje duchovní podstatu svátku.

Připravil P. Jiří Špiřík, ilustrovala Petra Šulcová

Autor: Redakce

5.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opilec zpřelámal čtyřmetrovou lísku

Ilustrační foto.

Třeboňští házenkáři vyhráli derby v Sezimově Ústí

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Třemošná, Plzeň - Čtyři zápasy v řadě na hřištích soupeřů dokázali vyhrát prvoligoví hokejbalisté jindřichohradeckého Olympu, díky čemuž se rázem vyhoupli až na 7. místo tabulky.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení