Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaniklá tvrz aneb Jak být archeologem

Lásenice - Asi není mnoho mých věkových vrstevníků či dokonce o řadu let mladších, kteří by nečetli slavný komiks Václava Šorela „Tvrz“, který vycházel před více než 30 lety v tehdy velice populárním časopisu ABC.

28.12.2009 3
SDÍLEJ:

Pohled na travou porostlé zbytky zdí lásenické tvrze. Foceno na podzim 1983Foto: Vladislav Burian

Právě zájem o historii a věci dávno zapomenuté mě následně přivedly nejen na zaniklou lásenickou tvrz, ale také k vystudování oboru archeologie. A tak nebylo divu, že jednou z prvních zkoumaných lokalit Muzeem Jindřichohradecka, kam jsem nastoupil před dvaceti lety po vysoké škole, mě přivedly opět do Lásenice.

Zdejší zaniklá tvrz se nachází na mírném skalnatém návrší nedaleko řeky Nežárky, asi 100 metrů severně od cesty od Vydří. Nejstarší písemná zpráva z roku 1366 není zcela věrohodná, v závěru 14. století je však uváděn Mikuláš Rót z Lásenice. Významným pramenem je smlouva z 11. ledna 1429, která vypovídá o koupi Lásenice Menhatem z Hradce od své matky Kateřiny z Velhartic.

Tvrz se objevuje také ve sňatkové smlouvě Johanky Nadějkovské z Vlásenice a Jindřicha Prostého na Batelově, kdy poručník Johanky Jindřich z Hradce „ujal tvrz Nadíkovských“. K nejmladším se pak řadí zpráva z roku 1575 hovořící o „odměně pro dělníky za dobytí trub na rybníce pod tvrzí v Lásenici“.

Počátky dokumentace a výzkumů tvrze v Lásenici sahají na počátek 20. století. Impulsem byl náhodný nález několika fragmentů keramiky a želez učiněný roku 1908 během lámání kamene na jihovýchodním úbočí tvrziště. V roce 1912 zde proto provedl jindřichohradecký historik PhDr. J. Novák spolu s archivářem F. Teplým a učitelem lásenické školy H. Kabátníkem drobnou sondáž na pěti místech zaniklého objektu. Částečně odkryl torza zdí, dále získal soubor více než tří set šedesáti fragmentů kuchyňské a stolní keramiky, několik kusů kovových předmětů a zvířecích kostí.

Za hlavní výsledek bádání PhDr. Novák považoval stanovení půdorysu obvodových zdí tvrze ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku o rozměrech 15, 11, 10, 7 a 6 metrů.

Zahájení novodobých výzkumů na tvrzi vedených Muzeem Jindřichohradecka sahá na počátek 90. let 20. století. Když se v roce 1993 lokality znatelně dotkly aktivity tzv. „hledačů pokladů“, následným záchranným výzkumem se nám podařilo odkrýt žárovou vrstvu o mocnosti 1 cm, která obsahovala nejen fragmenty středověké keramiky, hřebíky a hřeby, ale i úlomky zvířecích kostí.

Bezesporu nejzajímavějším byl nález stříbrného pražského groše z období konce vlády panovníka Václava IV. a dvou kusů fragmentů původního kamenného gotického ostění okna z obytné věže na tvrzi. K systematickému výzkumu objektu došlo v roce 1999 a postupně bylo odkryto asi 80% jeho původního půdorysu. Za nejpozoruhodnější nález lze označit přibližně metr vysoký kamenný gotický díl ostění vchodových dveří z původní obytné věže, dále fragmenty užitkové keramiky a ručně kované hřebíky a hřeby.

Nad očekávání zajímavým poznatkem však byl fakt, že skutečný půdorys tvrze je obdélníkový o rozměrech obvodových fortifikačních zdí pouhých 9,5 x 12,5 metrů! Obranná věž byla vystavěna jako dominanta jeho severozápadního nároží, chránící objekt v místě nejsnáze napadnutelném. Zdi, vystavěné z lomového kamene na maltu, zůstaly z podstatné části dobře dochované.

Na základě analýzy všech doposud získaných poznatků lze konstatovat, že tvrz vznikla nejspíše počátkem II. poloviny 14. století a zanikla násilnou formou, vypálením. Kdo a kdy ji napadl nelze prozatím přesně určit. Na základě studia archivních pramenů a výsledků archeologického výzkumu lze předpokládat, že objekt byl nejspíše zničen husity ve 30. letech 15. století (asi r. 1434), tedy v době, kdy proti nim Menhart z Hradce vedl aktivní bojové akce.

Takovéto závěry přednesl i jeden z dílů České televize pátrání Toma Wizarda „Záhada zkázy lásenické tvrze aneb po stopách komiksu“, který jsme zde s režisérem P. Šimákem natáčeli v srpnu roku 2008.

Záměrem obce Lásenice i našeho muzea je dokončit výzkum tvrze, odkrýt všechny existující části zdí, jejich zakonzervování a v této podobě zpřístupnění veřejnosti. Až poté tento zaniklý objekt opět získá duši a nechá naslouchat svůj příběh všem pozorným návštěvníkům.

Vladislav Burian,
archeolog Muzea Jindřichohradecka

28.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Třeboňské lázně. Ilustrační foto.

Co ve středu s volným časem?

1. A z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Moravský Karlov - Skvělého úspěchu dosáhly na mistrovství České republiky štafet a družstev dorostenky jindřichohradeckého Spolku orientačních sportů, které vybojovaly stříbrné medaile.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení