„Zápis začínal ve třináct hodin, ale pouštěli jsme dovnitř rodiče, aby nemokli, už ve dvanáct hodin,“ uvedla zástupkyně ředitele jindřichohradeckého domu dětí a mládeže Josefa Procházková. Dodala, že některé kroužky mívají naplněné už první den, protože mají omezené prostory, a proto rodiče raději přicházejí dříve.

Hlavní nápor dětí při zápisech do zájmových kroužků očekávají domy dětí v Třeboni a Dačicích koncem září. Paleta nabízených činností se stále rozšiřuje pro všechny věkové kategorie, a to od předškolních dětí, ale až po dospělé bez omezení věku.

Například letošní novinkou v Domě dětí v Jindřichově Hradci je cyklistický kroužek pro děti od dvanácti do patnácti let, které mají rády sportovní cyklistiku, anebo současný či orientální tanec.

„Dva kroužky tanečního aerobiku už běží od začátku září. Soubor TAE bude totiž vystupovat v sobotu v Třeboni na Svatováclavském jarmarku, tak děvčata zahájila dříve přípravy,“ vysvětlila ředitelka třeboňského domu dětí a mládeže Marta Přibylová.

V Třeboni je podle ní velký zájem o kroužek Klubíčko, kam přivádějí rodiče předškoláky poté, co si je vyzvednou ze školky. Děti zde mají možnost zacvičit si v tělocvičně a také se zapojit do výtvarné činnosti. Kroužky pro předškoláky jsou oblíbené také v Jindřichově Hradci i v Dačicích.

„Letos začínáme novinku hip hop, zájemkyně se už poptávají. Velký zájem tradičně bývá o kroužek mažoretek, ale také o ruční práce, zejména keramiku,“ uvedla pracovnice dačického domu dětí Jaromíra Bačáková.

Většina rodičů má náročné povolání nebo ztrácí hodně času dojížděním za prací, proto jsou rádi, když jejich děti mají smysluplné naplnění volného času. Odpadají jim tak obavy z toho, že se jim na ulici něco stane nebo že někde něco vyvedou.

„Dcera teď jezdí s kamarádkami na hip hop do Českých Budějovic, ale asi čtyři roky chodila na taneční aerobik v Třeboni. S kroužkem vystupovali při různých příležitostech, ale nejvíc na plesech v Auroře nebo Roháči, vždycky měla radost, že se jejich vystoupení líbilo,“ uvedla Eva Horynová z Lužnice.

Další zajímavou nabídkou jsou keramické kroužky, kde se mohou zapojit všechny věkové kategorie bez rozdílu. I když kvůli používanému materiálu a energiím na vypálení výrobků patří mezi nejdražší, je podle ředitelky velmi oblíbený.

Jak využít smysluplně volného času inspirovalo i občanské sdružení Přátelé dílny Romany Hulíkové. „Přivedl nás k tomu zájem lidí sáhnout si na hlínu a pokusit se o vlastní výtvor, který si po finální úpravě a vypálení budou moci odnést domů,“ vysvětlila předsedkyně sdružení Dana Pelejová.

Dále vysvětlila, že se jim podařilo získat od kraje dotaci na kurzy ve výši čtyřicet tisíc korun, které budou použity na materiál a zázemí pro dílnu. V současné době mají ještě deset volných míst.

„Výhodou je, že se odpoledních kurzů mohou zúčastnit najednou maminky s dětmi. V té době je dobré i autobusové spojení,“ upřesnila Dana Pelejová.

Bezplatné a neorganizované využití volného času nabízí křesťanská organizace mladých lidí YMCA při faře ve Strmilově. „Máme kolem deseti dobrovolníků, mladých lidí do třiceti let. Výborně se nám spolupracuje se školou a městským úřadem, takže všechny připravované akce dopředu oznámíme a kdo má zájem, přijde,“ vysvětlil farář Jaroslav František Pechar.

Potřebné peníze podle něj získávají z grantů. Připravují s dětmi mimo jiné divadelní představení na Vánoce, kdy zkoušejí předem hru o nedělích. Dobrovolníci vyučují bezplatně mládež například také hře na kytaru.

KOLIK STOJÍ VOLNÝ ČAS:

Domy dětí a mládeže:
zápisné 1000
doplatek za kroužky 200 až 650
Keramická dílna v Děbolíně:
10 lekcí pro děti 1000
10 lekcí pro dospělé 1500
Organizace YMCA při faře ve Strmilově:
vše dobrovolné, bez poplatku