Ne kamionům

Požadavek vedení novobystřické radnice na zkušební otevření hraničního přechodu Slavonice – Fratres vyvolal řadu protestů, které vyvrcholily 2. září přímo na místě sporu.

„Myslím si, že aut už je tady dost i tak a když si budou tiráci zkracovat cestu pomocí navigace, tak to bude ještě horší. Nemělo by to projít,“ řekla Helena Kovářová z Slavonic.

Na protestní akci zněla zejména němčina, kterou až na tiskové konferenci doplnila čeština.

V roce 2008 podepsalo během jednoho měsíce kolem 750 lidí petici proti zkušebnímu provozu pro kamionovou dopravu a ten se zastavil.
Svůj záporný postoj odůvodňují aktéři protestů ztrátou bezpečnosti ve městech, kudy by nákladní auta projížděla. Většina diskutujících se však shodla na tom, že cesty nemají parametry ani pro nákladní dopravu.

Obchvat Stráže

Obchvat kolem Stráže nad Nežárkou bude mít pokračování. Tentokrát by se měla hustá silniční doprava vyhnout místní části – Dolní Lhotě. Nové napojení povede za lesíkem směrem za Dolní Lhotou a Lásenicí. Obchvat bude směrovaný obloukem vpravo údolím kolem Dolní Lhoty, aby se zlepšily parametry nebezpečné křižovatky od Chlumu u Třeboně. Letos by mělo být vydáno stavební povolení a měla by být zahájena stavba.

Konec práce

Společnost Leonhardy MCT z Rodvínova po letech tvrdé práce na konkurenčním trhu skončila, protože se výroba přesunula do Tuniska. Ztráta zaměstnání stavěla pracovníky, kteří dostali výpověď, do nezáviděníhodné situace. Od 1. října pak začala likvidace firmy, kde v devadesátých letech pracovalo často v třísměnném rytmu kolem 110 zaměstnanců.

Smrt dítěte

Tragická autonehoda u Majdaleny, při které zemřelo tříleté dítě, se stává noční můrou nejednoho rodiče. Opět se naplnila pravda, že dětský zádržný systém může zachránit život.

Policisté při vyšetřování nehody totiž zjistili, že dítě nebylo zajištěné v odpovídající dětské autosedačce předepsané pro jeho věk, ale bylo fixováno pouze v podsedáku.

„Každý by si měl uvědomit, že náraz v padesátikilometrové rychlosti je pro dítě stejný jako pád z deset metrů vysokého balkonu,“ uvedl na adresu autosedaček odborník na bezpečnost silničního provozu, předseda Automotoklubu České Budějovice František Špale.

Kravíny osiřely

Už nebudeme prodělávat dál jako hloupí. Shodovali se v září někteří zemědělci nejen na Třeboňsku. Krávy odváželi z Domanína, Dunajovic, ale i z Lomnice nad Lužnicí.

„Jestliže dostáváme od Madety 5,79 za litr mléka, když jsou výrobní náklady kolem osmi korun, ceny za obilí se pohybují v rozmezí cen ze šedesátých let, tak není o čem diskutovat. Došla nám trpělivost, přizpůsobujeme se jen ekonomické situaci,“ vysvětloval spolumajitel zemědělských firem Statek Lomnice a Statek Branná Karel Zbudil.

Podvody na webu

Jindřichohradecký územní odbor služby kriminální policie a vyšetřování má od září nového vedoucího, a to plukovníka Josefa Heše. Ten dříve působil v oblasti hospodářské kriminality. Podle jeho slov v poslední době s rozmachem internetu přibývá trestných činů spojených s nelegálním šířením software nebo chráněnými autorskými právy. A přibývá i podvodů přes internetové prodeje a aukce.

Deštná bez vlády

Bez starosty bude fungovat Městský úřad v Deštné ještě rok. Poté, co na funkci starostky rezignovala Vilma Szutová, zastupitelé na svém posledním jednání nového starostu nezvolili.

Až do konce volebního období proto bude město zastupovat místostarosta František Drs.

Nebezpečí na dně

Kvůli opakovanému nálezu munice v návesním rybníku v Matějovci, který je místní částí obce Český Rudolec, byl k místu zákaz vstupu. Rybník byl ohrazen bezpečnostní policejní páskou. Při výlovu se totiž na dně ukázal německý dělostřelecký protipancéřový granát z 2. světové války. Na jaře bude muset nechat obec rybník zbavit munice.

Srážka s divočákem

Sedm divočáků najednou přišlo u Hospříze o život při srážce s osobním autem. Řidič, který stádo v husté mlze prakticky vůbec neviděl, vyvázl s lehkým zraněním. Škoda na vozidle byla 40 tisíc korun.
Jednou z mála rad, aby se člověk vyhnul srážce se zvěří, je jezdit pomalu a předvídat. Mnohdy se vyplatí i počkat, zda nejde více kusů.