VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Budeme zlevňovat!

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

3.5.2015
SDÍLEJ:

ZŘÍCENINA Házmburka, jeden z hradů Zajíců z Valdeka.Foto: Marcela Handlová

Dalo se dopředu předvídat, jak bude král na lhavé našeptávání reagovat. Přijel s ozbrojenou mocí 8. července roku 1319 na Pražský hrad s tím, že napadne město.

Kdo je na jaké straně?

A opět tu máme dva nepřátelské tábory. Na jedné straně královna Eliška, která se vrátila z Mělníka do Prahy a s ní šest vyvolených hejtmanů. Krom nich samozřejmě věrný Vilém Zajíc z Vladeka, Petr z Rožmberka a Vilém z Landštejna. Na straně králově opavský vévoda Mikuláš, pochopitelně Jindřich z Lipé a téměř celá česká šlechta. A právě ta ponoukala krále k potrestání vzpurných měšťanů a někteří by rádi viděli mezi pokořenými i samotnou královnu. Ale to se snad nikdo nahlas říci neodvážil, a tak se trest obrátil „pouze" proti poddaným.
Petr Žitavský jako přímý svědek událostí vypráví, jak král v čele vojska táhl ke Zderazskému klášteru, který tehdy stál za hradbami města, a tam vypálil několik stavení. To stačilo, aby se měšťané rozhodli raději pro ústup. V ten okamžik už byl král o svém vítězství přesvědčen. Věřil, že teď už nebude žádný problém se města zmocnit. S jednou věcí ale asi nepočítal. Nečekal, že na poslední chvíli, kdy už to vypadalo, že je o všem rozhodnuto, Praze přispěchá na pomoc jeho dávný nepřítel Vilém Zajíc z Valdeka s Petrem z Rožmberka. Pan Vilém měl sice jen hrstku bojovníků, ale Petr Rožmberk to vše dorovnal se svými čtyřmi sty. Král už nezaútočil a konečně tak, po osmi dlouhých dnech, došlo ke smíru. Radost veliká, krátce trvající. Už za dva týdny se Jan rozhodl šest zvolených hejtmanů odstranit a dál mořit lid vymáháním „půjček".

Válčí se také za hranicemi

Přichází září téhož roku (1319), které přináší krom nepokojů domácích i války za hranicemi českého království. Nebylo by pro nás možná tak důležité a zajímavé připomínat bitvu mezi Ludvíkem Bavorským a Fridrichem Rakouským, kdyby se do ní nezapletl (krom jiných) i náš dobře známý Vilém Zajíc z Valdeka. Právě tato válka se pro bojovného Zajíce stala tou poslední.
Ve vojenském ležení došlo podle všeho k nějaké šarvátce mezi čeledí, ke které se Vilém připletl a nešťastně vstoupil do cesty letícímu šípu. Zraněn ležel v bolestech osm dní. Když svůj život dokonal, byl pochován u Hořovic, v Ostrovském klášteře, který založil jeho děd. Událost smutná, především pro královnu Elišku. Ale jakoby byla ukončením dob zlých a počátkem těch světlejších.
Další, o poznání příjemnější vyprávění, začněme tedy jednou, z našeho novodobého pohledu, úsměvnou historkou, která se udála v klášteře Zbraslavském. Dala by se nazvat „Jak mniši zlé duchy kýcháním vyhnali."
Jednoho dne byla před mnichy předvedena žena, která velice naříkala. Dozvěděli se mniši, že do ní vstoupili dva zlí duchové, kteří si na tu cestu vzali podobu hada. Bratři nelenili, sloužili jednu mši za druhou, nepřestávali se modlit, a když jí převor přečetl pasáže z Matoušova evangelia, začala kýchat tak mocně, až házela hlavou na všechny strany. Poté se uklidnila a radostně mnichům oznámila, že je „jakýmsi duchovním světlem podivuhodně osvícena". Druhého dne se vyzpovídala a zcela zdráva se vydala na cestu domů.

Úrodný rok přispěl ke zlevňování

A konečně mohu napsat i jednu informaci, která v této kronice ještě nezazněla. Rok 1319 byl velmi úrodným na obilí a víno. Následkem toho se událo něco, co v naší zemi už ani my nepamatujeme. Zlevnilo se. V zemi zavládl klid, poražená královna trávila veškerý čas na Mělníce a na vládě se nikterak nepodílela.
Otěže moci držel pevně v rukou (tak, jak si to už léta přál) pan Jindřich z Lipé se svou nejbližší přítelkyní (vím, že se to slovo pro tuto dobu příliš nehodí, nevím ale, jak jinak tento vztah nazvat. Milenka mi připadá ještě horší) Eliškou Rejčkou.
Aby nedošlo k omylu. Eliška byla vdova a tak měla jistě nárok na nějakého toho ctitele, ale Jindřich z Lipé byl 23 let ženatý a doma na něho, kromě ženy, čekalo ještě sedm dětí. A abych nezapomněla! Kde byl v tu dobu král Jan? Koncem roku tajně s několika muži prchl z Prahy směrem do Lucemburska. Možná i to přispělo k všeobecnému vydechnutí si.
Ale nebyl by to život, kdyby přinášel jen události a zprávy pozitivního ladění. Ten samý rok, 20. dubna, zemřel poslední nositel slavného jména, ani ne dvouletý Přemysl Otakar. Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny byl pochován jako všichni poslední Přemyslovci na Zbraslavi.

Návrat krále nebyl z nejslavnějších

Další rok a půl uplynul jako voda v Labi a král Jan se vrací do „svých" Čech. Už po dvou týdnech nechal uspořádat na Pražském tržišti rytířský turnaj, na který pozval velké množství panstva. Snad, aby se předvedl. Ale stejně tak jak on Čechám štěstí nepřinesl, nepřála tato země ani jemu. Na turnaji ho kůň shodil do bláta a než se k němu v tom zmatku mohl kdokoliv dostat, byl tak pokopán od ostatních koní, že byl sotva k poznání. Zakrvácený, obalený v blátě, v roztrhaných šatech. Tak nyní vypadal slavný český král Jan Lucemburský.
Měl se svým vystoupením úspěch. Když ho zvedli a ujistili se, že zranění jsou sice bolestivá, ale k smrti nejsou, ozval se potlesk a dokonce i škodolibý smích.
Pozn.: Prapředkem Viléma Zajíce z Valdeka by měl být Bivoj. Proto má tento rod ve znaku kančí hlavu.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

3.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
35

Je zázrak, když si přečtou scénář, říká režisér Marhoul

Dagmar Pecková vystoupí v J. Hradci na Vánočním koncertu.

Operní zpěv nebo adventní dílna. I to nabízí úterní program

Ulice se jmenují podle osobností i dle směru, kam vedou

Písek – Město má v současné době 271 pojmenovaných ulic. Další nový název mělo schválit listopadové zasedání zastupitelstva, ale rozhodnutí odložilo.

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

/VIDEO/ Víte, kdo má zbrojní průkaz, kdo podporuje stavbu mešit v Česku nebo který uchazeč o Hrad chce přijmout euro? Celkem na 30 otázek odpovídali prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Michal Horáček, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Mirek Topolánek při cestě prezidentským vlakem. Prohlédněte si galerii, jak se vyjádřili k jednotlivým tématům.

Složení poslaneckého slibu bylo zavazující

Jižní Čechy/Praha – Držkovou polévku v pondělí pojedl v poslaneckém bufetu Vojtěch Filip (KSČM), který v Poslanecké sněmovně zasedá nepřetržitě od roku 1996.

Masakr v Horusicích na svědomí nemají, to ti ostatní, co uprchli

Tábor – Krajský soud začal hlavní líčení se dvěma obžalovanými ve věci přepadení a usmrcení v Horusicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT