Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Co přináší kometa

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

12.4.2015
SDÍLEJ:

NEJSTARŠÍ PEČEŤ Starého Města pražského z poloviny 13.století.Foto: Marcela Handlová

Pan Jindřich z Lipé je tedy volný, poměry v Čechách se pozvolna zklidňují a tak by se dalo říci, že ke spokojenosti na hradě ani v podhradí nic nechybí. Nebýt ovšem té zpropadené komety. Byla obrovská a svítila na obloze neskutečně dlouho. Objevila se koncem roku 1315, přesně 30. listopadu a zmizela teprve rok následující, 24. února. Nevím, jestli je možné, že by zůstala tak dlouho na jednom místě. Nebeské útvary začaly lidé pozorovat a zaznamenávat až v 16. století, protože do té doby se jich většinou jen báli.

Prahu neozářila jenom kometa

V souvislosti s tímto nebeským úkazem nám opat Petr sděluje, že krom komety osvětlovaly Prahu toho času i četné požáry. K jednomu právě v roce 1316 došlo.
Z Židovského města, ve kterém se zrodil, přeskočil na klášter minoritů a přilehlý kostel sv. Jakuba Většího. Právě zde, v refektáři kostela, se roku 1311 konala korunovační hostina Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského. Královští manželé nechali kostel i s klášterem roku 1316 opravit.

Nebeský úkaz zvěstoval narození

Ale zpět k našemu nebeskému útvaru. Možná, že ta nešťastná vlasatice zvěstovala i jednu dobrou zprávu. Dobrou a nebo rovnou tu nejlepší. Konečně se všichni dočkali. Královna Eliška Přemyslovna porodila 14. května roku 1316 kolem šesté hodiny ranní prvního syna, jemuž při křtu, kterého se zhostil mohučský arcibiskup Petr z Aspeltu, bylo dáno jméno Václav. Ten se později stává jedním z našich nejvýznamnějších panovníků – králem Karlem IV.
Události přebíjejí jedna druhou a tak se ani my nemůžeme dlouho sklánět nad kolébkou, byť by byla královská, a musíme se posunout dál. A to i přesto, že by to u té kolébky bylo určitě příjemnější. V Čechách totiž vypukl mor.
To ta neblahá kometa! To ona zvěstovala tolik ukrutných ran, protože nejen černá smrt byla příčinou útrap českého obyvatelstva. Ten nic netušící ušpiněný kus ledu nám jistě přinesl i obrovské záplavy, které se rozšířily hlavně kolem povodí Labe. Kudy tato, jindy životadárná, dnes hubící, řeka kvapila, tam přinášela zhoubu. Postiženy byly nejen Čechy, ale i Rakousko, Polsko, Uhry a Míšeň. Nejvíce to odneslo asi Sasko, kde pod hladinou zmizelo 450 vesnic.
Jednou však voda opadne a je snad ještě hůře. Pomalu odkrývá rozkládající se mrtvá těla lidí i zvířat. A vzhledem k tomu, že voda vzala letošní úrodu i loňské zásoby, není zas co jíst. Opět se nám vrací obrázky z dob minulých, o kterých psal už předešlý kronikář, opat Ota. Po městech i vesnicích se vykopávají hluboké jámy, do kterých se mrtví vozí z celého okolí. Není čas hloubit jednotlivé hroby. Mohučský arcibiskup dosvědčuje, že jen ve městě Mety zemřelo na půl miliónu lidí. Ale popovodňové události ve francouzském městě Mety ani v celém Polsku jistě nelze přičítat Labi. Tak daleko jistě tento tok nesahal.
A tak se opat Petr ve svých vzpomínkách vrací zpět domů, na Zbraslav, aby si postěžoval, že ani jeho milovaný klášter nebyl této katastrofy ušetřen. Jeho spolubratři přišli téměř o celý živý inventář. Jen ovcí bylo ztraceno na tisíc.

Pohromy stále nebraly konce

Sotva se stačila česká země znovu nadechnout po přestálých hrůzách, v záloze za nimi čekaly už nové. Po výše popsaném „velmi vlhkém" létě nastala krutá zima. Nebývale bohatá na sníh a silný mráz. A všechny tyto události se nakonec opět spojily v jednu jedinou – všeobecný hlad. A co následuje v každé hladové době? Loupení a drancování. Kdo měl málo, nemá nic a ten, kdo nemá, co by dal, mnohdy přijde o to nejcennější.
A v těchto hladových dobách odstupuje první opat Zbraslavského kláštera, Konrád, který stál v čele kláštera celých 22 let. Jeho složení funkce je sice už druhé v pořadí, ale tentokrát definitivní. Na jeho místo je zvolen druhý pisatel této kroniky, Petr Žitavský. Není mu rozhodně co závidět. Doba byla zlá a dluhy a chudoba se nevyhýbaly ani klášterům.
Odstoupením opata Konráda se ve 129. kapitole pomalu uzavírá první část Zbraslavské kroniky. Vzhledem k tomu, že byl hned započat díl druhý, končí celkem zajímavě. Stotřicátá kapitola je závětí pana opata Petra Žitavského. Ale zřejmě svou závěť psal z pocitu zodpovědnosti po převzetí tak důležité funkce, jakou bylo vedení celého Zbraslavského kláštera.

Pozn.: Odhaduje se, že tehdy důsledkem záplav a následné rány morové zahynula až třetina evropského obyvatelstva;

Zajímavost: Kostel sv. Jakuba Většího na Starém Městě pražském je znám nejen pro korunovační hostinu, ale pro několik zázraků, které se v jeho zdech odehrály. Možná tím nejzajímavějším je pověst o zloději, který se po bohoslužbě kdesi ukryl a v noci začal naprosto bezbožně krást. Když se však dotkl dřevěné sošky Panny Marie, chytla ho za ruku a nepustila. Jistě se nejprve snažil dostal z jejího sevření silou. Když nic nepomáhalo, s největší pravděpodobností začal s prosíkem. Panna Marie byla však neoblomná a tak ráno museli tomu chudákovi ruku useknout. Že je to málo pravděpodobné? Tak se běžte někdy do kostela podívat. Ta ruka tam stále ještě visí.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

12.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti ze 4. základní školy besedovaly s policejní mluvčí Hanou Millerovou o nebezpečí požívání alkoholu a drog.
4

Děti ze "čtyřky" si zkusily opilecké brýle

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

OBRAZEM: Bystřičtí se utkali v "Člověče"

Nová Bystřice - Odpoledne plné zábavy zažily děti v Nové Bystřici.

Odemčené dveře stály seniorku 40 tisíc korun

Třeboň - V Třeboni se kradlo. Za vše mohou zapomenuté odemčené dveře.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V jindřichohradecké porodnici se v uplynulém týdnu narodili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení