Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Karel IV. poprvé v Čechách

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

31.5.2015
SDÍLEJ:

CHRÁM SV. DUCHA v Hradci Králové, jednom z královských měst.Foto: Marcela Handlová

Začíná se třetí, poslední díl Zbraslavské kroniky. Ten je složen z patnácti kapitol a vše je řazeno chronologicky.
Prvním rokem, který nám poskytne své události, je rok 1333, tím posledním 1337. V té době byl náš kronikář podle všeho už úctyhodným kmetem, který se pomalu chystal na svůj odchod z úřadu i ze světa.

Jak to bylo se jménem krále?

To se rozhodně nedá říci o Václavu Lucemburském, pro kterého kariéra i život roku 1333 teprve začínají. Vždyť je mu krásných sedmnáct let. Jeho příchod do Čech zajisté opatu Petrovi imponoval. Jeho první cesta totiž vedla do Zbraslavského kláštera, kde se poklonil památce své matky, Elišky Přemyslovny.
Teď je určitě na místě vysvětlit (tak, jak to v tuto chvíli učinil i kronikář Petr), jak to vlastně s těmi jmény našeho nejslavnějšího krále bylo. Při křtu obdržel rodové jméno svých přemyslovských předků – Václav. Ale jako malý chlapec byl svým otcem Janem Lucemburským odvezen na vychování k francouzskému králi Karlovi, svému příbuznému. Od něho při biřmování dostal jméno Karel. A od této chvíle o něm budeme i my mluvit jen jako o Karlovi.
Jelikož byl z Čech odvezen už jako sedmiletý a deset let jistě neměl ve Francii možnost mluvit svým mateřským jazykem, téměř úplně ho zapomněl. O této skutečnosti sám Karel vypráví i ve svém životopise. Ale velkou snahou svůj nedostatek brzy odstranil a tak krom češtiny velice dobře ovládal i francouzštinu, italštinu, němčinu a latinu. Nezbývá nám, než se tomu obdivně podivovat.

Karla čekala nemilá překvapení

Totéž učinil i Karel, když se vrátil do České země. Ovšem bez toho obdivu. Zkrátka, nestačil se divit. Jeho otec zadlužil postupně celou zemi. Příslušníci domácí šlechty, kteří byli většinou královými věřiteli, měli v zástavě všechny královské hrady, města, vesnice a dvorce. A když nemovitosti došly, přišly na řadu i lesy.
Karel se tedy rozhodl pustit hned do obnovy zašlé slávy Prahy i celých Čech. Jenže v cestě mu stojí další překážka. Když dorazil na Pražský hrad, zjistil, že je neobyvatelný. V době panování krále Václava II. hrad vyhořel a pak už jen chátral. Karel byl tedy nucen se nastěhovat do domu, který patříval jeho matce (pravděpodobně dům čp. 647/I. u kostela sv. Jakuba).
Začalo se stavět a renovovat. Krom toho bylo ještě potřeba, aby se ostatní hrady navrátily pod správu královskou. První na řadě byl Křivoklát a po něm následoval Loket. Z měst se staly prvními vlaštovkami, které se vrátily do rodného hnízda, Hradec Králové a Vysoké Mýto. Zvláštní je, že nejbližšími příznivci mladého markraběte moravského (královský titul si Jan vzít nenechal) se stali kdysi největší nepřátelé jeho otce – Vilém z Landštejna, který získal titul podkomořího a Petr z Rožmberka. Ten se stal nejvyšším komorníkem. Třetím věrným byl vyšebrodský probošt Jan Volek. Rok po Karlovi přijíždí do Čech i jeho žena, Blanka z Valois. Chvályhodné a zároveň smutné je, že se snaží rychle naučit místní jazyk, aby neměla problém se stýkat s lidmi ve městech. Za ten smutný fakt považuji to, že tím jazykem je němčina.

Královské svatby střídají úmrtí

Tuto řeč jistě musela ovládat i Karlova sestra Anna, která byla určena jako prostředek k urovnání sporu mezi králem Janem a rakouskými vévody. Jeden z nich, vévoda Ota Rakouský právě ovdověl a tak se už téměř dvanáctiletá Anna mohla 19. února 1335 provdat. Tři dny trvala hostina. Vzhledem k tomu, kolik bylo nevěstě let, měla se protáhnout alespoň o tři roky. Zprvu nevítaná vetřelkyně, později královna milovaná celou Anglií. Když ve svých teprve patnácti letech zemřela, začali jí Angličané nazývat „dobrou královnou Annou".
Nebyl to jediný sňatek toho roku v královské rodině. Začátkem ledna se začala šířit po Čechách zpráva, že se ovdovělý Jan Lucemburk ve Francii podruhé oženil. Byla to pravda, Beatrix Bourbonská byla Janovou ženou už od prosince loňského roku. Král měl sice původně vyhlédnutou Elišku Habsburskou, ale pak se dozvěděl, že jeho nastávající trpí tuberkulózou.
Svatba už se pomalu chystala a ženich nevěděl, kudy z toho ven. Nakonec se cesta přeci jen našla. Jako spása přišlo odepření papežského dispensu pro příbuzenský vztah obou snoubenců. Jistě bylo vše dobře nastrojeno. Jen pro úplnost je potřeba dodat, že Beatrix byla s Janem taktéž v příbuzenském vztahu. Ale v tomto případě to zřejmě tolik nevadilo.

Lucemburk našel konečně tu pravou

Později však Jan určitě výměny nevěst nelitoval. Eliška (Alžběta) opravdu zemřela velice brzy, v roce 1336, kdy jí bylo pouhých devatenáct let. A Beatrix byla pro Jana bezesporu ta pravá. Dalo by se říci, že věděla, jak na něho. Dávala všemožnými prostředky najevo svůj obdiv k jeho největší vášni, rytířským kláním. Nadšený Lucemburk v soubojích neznal konce. Ten přišel až s bolestivým zraněním, které si na jednom z nich způsobil. Pokud by nebyl v tak dobrém zdravotním stavu, jistě by svým zraněním podlehl. Byl by to v pořadí už druhý český král, který by toho roku zemřel.
V rodných Korutanech skosila mrtvice téměř zapomenutého Jindřicha Korutana. Bylo mu skoro sedmdesát. Dalším příslušníkem rodu královského, se kterým se svět rozloučil, byla bývalá královna. V tichu klášterních zdí tiše skonala kdysi tak vášnivá a po životě prahnoucí Eliška Rejčka.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

31.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti ze 4. základní školy besedovaly s policejní mluvčí Hanou Millerovou o nebezpečí požívání alkoholu a drog.
4

Děti ze "čtyřky" si zkusily opilecké brýle

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

OBRAZEM: Bystřičtí se utkali v "Člověče"

Nová Bystřice - Odpoledne plné zábavy zažily děti v Nové Bystřici.

Odemčené dveře stály seniorku 40 tisíc korun

Třeboň - V Třeboni se kradlo. Za vše mohou zapomenuté odemčené dveře.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V jindřichohradecké porodnici se v uplynulém týdnu narodili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení