VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Karel IV. poprvé v Čechách

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

31.5.2015
SDÍLEJ:

CHRÁM SV. DUCHA v Hradci Králové, jednom z královských měst.Foto: Marcela Handlová

Začíná se třetí, poslední díl Zbraslavské kroniky. Ten je složen z patnácti kapitol a vše je řazeno chronologicky.
Prvním rokem, který nám poskytne své události, je rok 1333, tím posledním 1337. V té době byl náš kronikář podle všeho už úctyhodným kmetem, který se pomalu chystal na svůj odchod z úřadu i ze světa.

Jak to bylo se jménem krále?

To se rozhodně nedá říci o Václavu Lucemburském, pro kterého kariéra i život roku 1333 teprve začínají. Vždyť je mu krásných sedmnáct let. Jeho příchod do Čech zajisté opatu Petrovi imponoval. Jeho první cesta totiž vedla do Zbraslavského kláštera, kde se poklonil památce své matky, Elišky Přemyslovny.
Teď je určitě na místě vysvětlit (tak, jak to v tuto chvíli učinil i kronikář Petr), jak to vlastně s těmi jmény našeho nejslavnějšího krále bylo. Při křtu obdržel rodové jméno svých přemyslovských předků – Václav. Ale jako malý chlapec byl svým otcem Janem Lucemburským odvezen na vychování k francouzskému králi Karlovi, svému příbuznému. Od něho při biřmování dostal jméno Karel. A od této chvíle o něm budeme i my mluvit jen jako o Karlovi.
Jelikož byl z Čech odvezen už jako sedmiletý a deset let jistě neměl ve Francii možnost mluvit svým mateřským jazykem, téměř úplně ho zapomněl. O této skutečnosti sám Karel vypráví i ve svém životopise. Ale velkou snahou svůj nedostatek brzy odstranil a tak krom češtiny velice dobře ovládal i francouzštinu, italštinu, němčinu a latinu. Nezbývá nám, než se tomu obdivně podivovat.

Karla čekala nemilá překvapení

Totéž učinil i Karel, když se vrátil do České země. Ovšem bez toho obdivu. Zkrátka, nestačil se divit. Jeho otec zadlužil postupně celou zemi. Příslušníci domácí šlechty, kteří byli většinou královými věřiteli, měli v zástavě všechny královské hrady, města, vesnice a dvorce. A když nemovitosti došly, přišly na řadu i lesy.
Karel se tedy rozhodl pustit hned do obnovy zašlé slávy Prahy i celých Čech. Jenže v cestě mu stojí další překážka. Když dorazil na Pražský hrad, zjistil, že je neobyvatelný. V době panování krále Václava II. hrad vyhořel a pak už jen chátral. Karel byl tedy nucen se nastěhovat do domu, který patříval jeho matce (pravděpodobně dům čp. 647/I. u kostela sv. Jakuba).
Začalo se stavět a renovovat. Krom toho bylo ještě potřeba, aby se ostatní hrady navrátily pod správu královskou. První na řadě byl Křivoklát a po něm následoval Loket. Z měst se staly prvními vlaštovkami, které se vrátily do rodného hnízda, Hradec Králové a Vysoké Mýto. Zvláštní je, že nejbližšími příznivci mladého markraběte moravského (královský titul si Jan vzít nenechal) se stali kdysi největší nepřátelé jeho otce – Vilém z Landštejna, který získal titul podkomořího a Petr z Rožmberka. Ten se stal nejvyšším komorníkem. Třetím věrným byl vyšebrodský probošt Jan Volek. Rok po Karlovi přijíždí do Čech i jeho žena, Blanka z Valois. Chvályhodné a zároveň smutné je, že se snaží rychle naučit místní jazyk, aby neměla problém se stýkat s lidmi ve městech. Za ten smutný fakt považuji to, že tím jazykem je němčina.

Královské svatby střídají úmrtí

Tuto řeč jistě musela ovládat i Karlova sestra Anna, která byla určena jako prostředek k urovnání sporu mezi králem Janem a rakouskými vévody. Jeden z nich, vévoda Ota Rakouský právě ovdověl a tak se už téměř dvanáctiletá Anna mohla 19. února 1335 provdat. Tři dny trvala hostina. Vzhledem k tomu, kolik bylo nevěstě let, měla se protáhnout alespoň o tři roky. Zprvu nevítaná vetřelkyně, později královna milovaná celou Anglií. Když ve svých teprve patnácti letech zemřela, začali jí Angličané nazývat „dobrou královnou Annou".
Nebyl to jediný sňatek toho roku v královské rodině. Začátkem ledna se začala šířit po Čechách zpráva, že se ovdovělý Jan Lucemburk ve Francii podruhé oženil. Byla to pravda, Beatrix Bourbonská byla Janovou ženou už od prosince loňského roku. Král měl sice původně vyhlédnutou Elišku Habsburskou, ale pak se dozvěděl, že jeho nastávající trpí tuberkulózou.
Svatba už se pomalu chystala a ženich nevěděl, kudy z toho ven. Nakonec se cesta přeci jen našla. Jako spása přišlo odepření papežského dispensu pro příbuzenský vztah obou snoubenců. Jistě bylo vše dobře nastrojeno. Jen pro úplnost je potřeba dodat, že Beatrix byla s Janem taktéž v příbuzenském vztahu. Ale v tomto případě to zřejmě tolik nevadilo.

Lucemburk našel konečně tu pravou

Později však Jan určitě výměny nevěst nelitoval. Eliška (Alžběta) opravdu zemřela velice brzy, v roce 1336, kdy jí bylo pouhých devatenáct let. A Beatrix byla pro Jana bezesporu ta pravá. Dalo by se říci, že věděla, jak na něho. Dávala všemožnými prostředky najevo svůj obdiv k jeho největší vášni, rytířským kláním. Nadšený Lucemburk v soubojích neznal konce. Ten přišel až s bolestivým zraněním, které si na jednom z nich způsobil. Pokud by nebyl v tak dobrém zdravotním stavu, jistě by svým zraněním podlehl. Byl by to v pořadí už druhý český král, který by toho roku zemřel.
V rodných Korutanech skosila mrtvice téměř zapomenutého Jindřicha Korutana. Bylo mu skoro sedmdesát. Dalším příslušníkem rodu královského, se kterým se svět rozloučil, byla bývalá královna. V tichu klášterních zdí tiše skonala kdysi tak vášnivá a po životě prahnoucí Eliška Rejčka.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

31.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 17 000 Kč

Svářeči přípraváři pro svařování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Dělnická 413, Dačice;, Bystřická 228, Kunžak;, příprava svařenců pro svářeče dle výkresové dokumentace - NUTNOST ČTENÍ VÝKRESŮ; min. vyučení; pracovní poměr na dobu neurčitou; dvousměnný provoz; příspěvek na stravné;. Pracoviště: Pkd, s.r.o., Dělnická, č.p. 413, 380 01 Dačice. Informace: Renata Benešová, +420 384 401 312,602 122 990.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 20 000 Kč

Finanční poradci specialisté Osobní bankéř/ka - Jindřichův Hradec. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu: Rybniční 169, Jindřichův Hradec , Kontakt: Dagmar Beerová Bc., tel.: +420 725 700 971, e-mail: dagmar.beerova@moneta.cz, , Osobní bankéř/ka – Jindřichův Hradec, Nemáte pracovní zkušenosti? Nevadí. Už nějaké máte? Skvěle! Staňte se odborníkem na finance, který dokáže poradit. U nás dostanete příležitost ať už jste čerstvě po škole nebo je Vám třeba přes 50. A hlavně, pro dobré prodejce máme dobrou odměnu., , U NÁS BUDETE, Pečovat o naše klienty, radit jim při výběru a prodávat naše produkty a služby na obchodním místě, Telefonicky zajišťovat servis našim klientům, Pracovat s bankovními systémy a aplikacemi, Připravovat potřebné dokumenty , Sdílet své zkušenosti s kolegy, , BEZ ČEHO SE NEOBEJDETE, Minimálně SŠ vzdělání s maturitou, Znalosti práce na počítači, Předložení výpisu z rejstříku trestů při nástupu, , CO VÁM NABÍDNEME, Rozmanité benefity – sami si zvolíte na co Vám přispějeme (může to být příspěvek na stravování, penzijní pojištění, volnočasové aktivity a mnoho dalšího), Kromě pěti dalších dní dovolené nad rámec zákona i další dny volna navíc, třeba když se necítíte fit , Příležitost k růstu s možností vypracování se na manažera nebo specialistu, Podporu ve Vašem vzdělávání od prvního dne, , Pozn. Výše finančního ohodnocení se odvíjí od plnění plánů a délky úvazku. Pracoviště: Moneta money bank a.s. jindřichův hradec i, Rybniční, č.p. 169, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Dagmar Beerová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení montážní dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: zaměstnanci se budou jezdit zaučovat do Suchdola n./Luž. 6 týdnů (svoz zajištěň zaměstnavatelem) a poté budou na pracovišti v J. Hradci; po zaučení navýšení mzdy. Pracoviště: Služba, výrobní družstvo - 003, Pražská, č.p. 105, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Ladislava Madarová, +420 602 110 199.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 15 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace asistent/-ka starosty - organizační pracovník/-ice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou; samostatnost; spolehlivost a vysoké pracovní nasazení; ŘP skup. B; orientace v oblasti veřejné správy; práce s PC, písemnou přihlášku posílejte v uzavřené obálce označené: "Neotevírat - personální výběrové řízení - asistent starosty" do 29.3.2018 na adresu: Město Lomnice nad Lužnicí, nám. 5. května 130, 378 16 Lomnice nad Lužnicí. , Na úřední desce jsou uvedeny další náležitosti písemné přihlášky uchazeče;. Pracoviště: Město lomnice nad lužnicí, nám. 5. května, č.p. 130, 378 16 Lomnice nad Lužnicí. Informace: Karel Zvánovec, +420 384 792 201.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště pod poliklinikou ve Václavské ulici v J. Hradci.

Stavba pod poliklinikou nemá omezit dopravu

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi.
4

Správa NP Šumava zajišťuje požární ochranu společně s obcemi

V sobotu můžete vyrazit na ples, do kina nebo na koncert

Jindřichohradecko - Sobotní nabídka kulturních tipů na Jindřichohradecku je pestrá.

Hradeckým florbalistům se vůbec nedařilo

Jindřichův Hradec – Přinášíme výsledkový sumář ze zápasů týmů jindřichohradeckého florbalového Slovanu. Nutno podotknout, že ani jedno družstvo nedokázalo ve svých soutěžích bodovat.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost. Tento týden jsou to lékaři v Jindřichově Hradci a Studené. V případě jiných zdravotních potíží se obraťte na lékařskou pohotovost v Jindřichově Hradci, Třeboni či Dačicích.

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Dolní Dvořiště – Policejní hlídka vyrazila v pátek 23. března krátce po jedné hodině noční na místo, kde se podle oznámení někdo vloupal do bankomatu u budovy stomatologické kliniky číslo popisné 161.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT