VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Král Jan přijíždí

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

22.3.2015
SDÍLEJ:

JAN LUCEMBURSKÝ na vyobrazení v Gelnhausenově rukopisu.Foto: Marcela Handlová

Konečně nastala doba, kdy se Jan vydal se svou ženou Eliškou na cestu do svého nového domova. Byl opravdu nejvyšší čas. Nepokoje v zemi na síle neubíraly, a proto král Jindřich Lucemburský rozhodl o větší početnosti královského doprovodu. Petr Žitavský mluví dokonce o třech tisících bojovníků z řad nejstatečnějších rytířů a jiných šlechticů. Cestou se k nim přidávali ještě příslušníci z řad české šlechty a tak byl průvod na konci svého putování opravdu velkolepý.

Cesta domů nebyla snadná

Díky kronice Zbraslavské dokonce víme i přesnou trasu a i takové detaily, jako například, který brod družina překonala přes řeku Ohři. No, překonala. Spíše nepřekonala. Protože přesto, že tam někde určitě brod byl, nikdo ho nenašel. Co tedy zbývalo, museli si najít alespoň částečně schůdnou cestu přes řeku. Vše se sice obešlo bez ztráty na životech, ale některé věci z nákladu vzaly za své.
Když se usušili, jali se radit, kudy dál. Věděli, že hlavní ohniska odporu jsou v Kutné Hoře a v Praze. Jelikož jim Kutná Hora přišla jako snazší cíl, rozhodli se nejprve pro ni. Ale chyba – povstalci kutnohorští se bránili urputně. Když byl problém s Kutnou Horou vyřešen, vydali se společně na další cestu. A to ke Kolínu. Ale tam už si počínali moudřeji. Jan nejprve vyslal předjezdce, který vysvětloval, že královská družina, jakkoliv vypadá bojovně, přišla naopak posílit mír v zemi. Kolínští prohlásili, že se zařídí podle Prahy. Bylo tedy zapotřebí dostat se do hlavního města. Vzhledem k tomu, že opevnění bylo opravdu dokonalé, nešlo to tak lehce. A rozhodně ne silou.

Budoucí král míří do Prahy

Vojsko se tedy usídlilo před branami města a snažilo se vymyslet lest. A vymyslelo. Jednotliví důvěryhodní členové družiny procházeli branami města sem a tak. Uvnitř přesvědčovali Pražany, ven vycházeli s důležitými zprávami. To vše trvalo téměř tři týdny. Třetího prosince konečně nastal den, kdy měl Jan s Eliškou vstoupit do města. Bylo domluveno, že celá akce vypukne na znamení zvonění kostelních zvonů. Ve chvíli, kdy se začalo stmívat, po čtvrté hodině odpolední, se třikrát zvony rozezněly. Pokud bychom v ten okamžik pohlédli na město z ptačí perspektivy, viděli bychom u městské brány na Františku (v místech, kde je dnešní Prašná brána) z vnitřní strany pražský lid s motykami a krumpáči a ze stany druhé čekající vojsko ve zbrani.
Brána rozbita – cesta volná. Jindřich Korutanský se ukryl se svými věrnými na Pražském hradě. Začalo pětidenní vyjednávání mezi ním a Janem, které nečekaně skončilo Korutanovým útěkem. Jindřichovi přívrženci, kterým se útěk včas nezdařil, byli většinou po zkonfiskování majetků ze země vyhnáni. Naopak ti, kteří se zasloužili o zdar celé akce, byli bohatě odměněni. Například zásluhy pana Jindřicha z Lipé byly vyváženy dvěma městy a funkcemi podkomořího a maršálka.
Aby nemohlo dojít už k žádným nežádoucím změnám, bylo potřeba urychlit korunovaci. A tak, po třech měsících po dobytí Prahy, přijal nový český král Jan se svou manželkou Eliškou českou korunu z rukou Petra z Aspeltu, mohučského arcibiskupa. Takovou slávu Praha asi ještě nezažila. Zda byl pisatel kroniky mnich Petr očitým svědkem, jsem z knihy nevyčetla. Ale podle toho, jak podrobně nám celý obřad líčí, je to docela pravděpodobné. Král s královnou jeli bok po boku na krásných koních, nad hlavami se jim vznášel baldachýn a celou cestou je doprovázely zvuky trub, louten, píšťal a bubnů. Tak pomalu došli do kostela svatého Jakuba, kde byla připravena hostina.

Situace se uklidnila i na Moravě

Po uklidnění situace v Čechách bylo potřeba připravit to samé představení i na Moravě, která vzdorovala déle. Když nastalo jaro a konečně se oteplilo (korunovace se konala ve velkých mrazech 7. února), vydal se Jan Lucemburský se silnou a početnou družinou směrem k Olomouci. Podle kronikáře Petra byl ve městě uvítán s obrovskou radostí. Za dvanáct dní pobytu uspořádal veškeré potřebné záležitosti a vypravil se na další cestu, tentokrát k Brnu. Tam bylo prý uvítání ještě okázalejší. Dokonce i obyvatelé židovského města vyšli v průvodu, aby mladého krále uvítali.
Cestou z Brna se v Rajhradě setkal s rakouským vévodou Fridrichem (bývalým nápadníkem na český trůn), s kterým uzavřel přátelství a vydal se na zpáteční cestu. Na té ještě, aby bylo jeho dílo dokonalé, nechal pobořit všechny nově postavené tvrze, na kterých sídlili loupeživí rytíři.

Jeden z loupežníků dostal milost

Jenže už po necelém roce po svém návratu do Prahy dostal Jan znepokojivé zprávy o nových loupeživých nájezdech poblíž Třebíče. Zřejmě přeci jen něco přehlédl. Tím, kdo jednu bandu zloduchů vedl, byl Jimram z Boskovic, který sídlil na hradě Ungerspert, dnes Sádek.
Po dobytí hrádku se sedmnáct hlav kutálelo po okolí. Jen jeden, ten osmnáctý, nechtěl zemřít na popravčím špalku. Jeho přání bylo vyhověno. Byl oběšen na nedalekém kvetoucím stromě.
Trochu odlišně to dopadlo s druhým škůdcem, Fridrichem (Fridušem) z Linavy. Ten měl svou základnu na hradě Račice. Král zaútočil, ale kupodivu hrad měl pevné základy. A tak se vymyslela lest. Král Jan nechal povolat horníky, kteří pracovali v dolech a ti podkopali během několika dní zdi hradu. Když Fridrich viděl, že se mu jeho útočiště pomalu po částech sesouvá, raději se vzdal. Král byl shovívavý a za Fridrichovu přísahu o věčné věrnosti mu udělil milost.

Pozn.: Oba hrady, Sádek i Račice, byly později přestavěny na zámky.
Na závěr malá zajímavost. Hrad Sádek se původně jmenoval Zadek. Podle čeho, nikdo neví.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

22.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč

Číšníci a servírky číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŽIVOTOPIS ZASLAT na e-mail: blazkova@kfgroup.cz, Informace na tel. č. 722 79 79 79, NECHODIT NA ADRESU!!!!!!!. Pracoviště: Frankův dvůr s.r.o., Jemčinská, č.p. 125, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Růžena Blažková, +420 722 797 979.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Pracovník živočišné výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řízení traktoru; práce a manipulace se zvířaty; jednoduché opravy; ŘP skup. T;. Pracoviště: Ciz - agro, a.s., 378 81 Slavonice. Informace: Marie Dohnalová, +420 384 493 107.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Frankův dvůr nebo KF bar (Vajgar);, vyučení v oboru; praxe v oboru; pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení; turnusová pracovní doba - dlouhý, krátký týden; ubytování;, ŽIVOTOPIS ZASLAT na e-mail: blazkova@kfgroup.cz, Informace na tel. č. 777995555. Pracoviště: Frankův dvůr s.r.o., Jemčinská, č.p. 125, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Pavel Štoidl, +420 777 995 555.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PŘEDEM SI TELEFONICKY SJEDNAT SCHŮZKU na tel. 730190508;, základní vzdělání nebo vyučení; oprávnění ke svařování CO2 výhodou; zkušenost se svařováním; znalost čtení technické výkresové dokumentace; pracovitost; spolehlivost; manuální zručnost; dobrý zdravotní stav; pracovní poměr na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení; třísměnná pracovní doba;. Pracoviště: Trenkwalder a.s. - 001, Havlíčkova, č.p. 89, 378 06 Suchdol nad Lužnicí. Informace: Petra Hamerníková, +420 730 190 508.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dřevo na topení si mladík nakradl

Po zimní pauze začala druhá část fotbalového krajského přeboru.

Hradec deklasoval Olešník, Třeboň si poradila s Dražicemi

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Hradečtí basketbalisté v Ústí inkasovali stovku

Ústí nad Labem - Do zápasu pátého kola nadstavbové části Kooperativa NBL nastoupili jindřichohradečtí basketbalisté v okleštěné sestavě. V Ústí nad Labem tak favoritovi nedokázal vzdorovat a prohráli 75:104.

V pondělí můžete vyrazit do kina nebo na koncert

Jindřichohradecko - Začátek pracovního týdne nabízí hned několik možností, kam se vydat za zábavou.

OBRAZEM: Český pohár ovládli fotbalisté Studené

Stará Hlína - Na umělé trávě ve Staré Hlíně byl završen VII. ročník zimního fotbalového turnaje mužů „Český pohár OFS J. Hradec“.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT