VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Krev není voda

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

29.3.2015
SDÍLEJ:

OBLÉHÁNÍ MĚSTA – vyobrazení z Velislavovy bible. Foto: Marcela Handlová

Ale lupiči, loupežníci a jiní jim podobní neřádi nebyli to jediné, co trápilo české království. Toho samého roku (1312) byla naše země zkoušena i velkou neúrodou. Petr Žitavský popisuje téměř navlas stejnou bídu a utrpení prostých lidí, jako jeho předchůdce opat Ota z přelomu let 1281 – 82.

Česká země opět trpí bídou

Lidé, aby nezemřeli hlady, pojídali ty, co je na této cestě předešli. Kradli, loupili, vraždili. K dokreslení skutečnosti uvádí Petr jeden případ zoufalého mladíka, umírajícího hlady. Ubožák nevěděl, co dál. Neviděl jinou cestu, než tu poslední. Ale sám si vzít život nedokázal. Rozhodl se tedy, že se proviní krádeží a nechá se odsoudit k smrti provazem. Jenže u soudu tolik prosil o smrt, až to přišlo soudci divné a mladík musel s pravdou ven. Lidé, když to slyšeli, vysypali z kapes i to málo, co měli, aby pomohli. Mladík byl pochopitelně osvobozen.
Přichází rok 1313 a teprve sedmnáctiletý král Jan se dozvídá šťastnou novinu. Královna Eliška je v jiném stavu. Osmého července se narodí dcera, která při křtu dostává jméno po své babičce, římské císařovně Markétě. Ale tento rok nepřinesl jen událost radostnou. Přesně o měsíc později přišla zpráva o úmrtí Janova otce, Jindřicha VII. Zpráva o to znepokojivější, že příčinou úmrtí měl být jed.
A královražda není žádná legrace. Ale naštěstí se ukázalo, že viníkem králova odchodu je malárie, kterou se nakazil u Sieny.

Další dcera je nežádoucí

Uplynuly necelé dva roky a v královském domě se připravují na další porod. Tentokrát jsou všichni přesvědčeni, že zanedlouho spatří světlo světa tolik očekávaný syn, dědic. Ale 21. května roku 1315 královna opět porodí dceru – Jitku. Ze svého okolí Eliška velmi silně pociťuje, jak byla další dcera nežádoucí. Reakce lidí nejbližších jsou pro ni bolestné. Ale zachová se jako matka a před opatem a pisatelem této kroniky prohlašuje: „Protože takřka nikdo nemá rád toto dítě, proto je musím já mít ráda tím vřeleji."
Touto událostí Petr Žitavský další děj na královském dvoře utne a vrací se zpět do minulosti osobností rodu Lucemburků. Tak se dozvídáme jednotlivé útržky ze života Janova děda, Jindřicha IV., jeho manželky Beatrix z Avesnes a samozřejmě o době panování Janova otce, Jindřicha VII. a matky Markéty Brabantské.
Jelikož Petr byl současníkem těchto královských manželů a byl s nimi i často ve styku, podává o nich zprávy podrobnější. Z Markétina soukromí se například dozvídáme, že se dokonce jednou opatu Petrovi svěřila, jak velice ji poslání královny neuspokojuje. Nejraději by se toho všeho zbavila a v klidu prožila svůj život na modlitbách. Opata to pochopitelně velmi znepokojilo a připomněl královně, že byla, stejně jako její manžel, zvolena z vůle Boží. Zda Markétě vadilo manželské pouto nebo neustávající povinnosti královské, Petrovi jasné není. Možné je, že se chtěla opravdu věnovat dobročinnosti a životu zbožnému. Podle historických pramenů to byla žena nejen velmi hezká, ale také přívětivá a laskavá.

Kronikář myslel i na Walrama

Krom jiného v kronice nechybí ani zmínka o tom, jak sešel ze světa jeden z kandidátů na český trůn a ruku Elišky Přemyslovny, Janův strýc Walram. Po rozprášení milánského povstání jel Jindřich VII. Lucemburský se svým bratrem Walramem uklidnit situaci i do Cremony a poté do Brescie. Jenže právě posledně jmenované město odráželo útok nejurputněji. Walram, aby byl vždy připraven k boji jako první, si postavil svůj stan hned vedle městského příkopu. Byl sice podle svého přání jako první ve zbrani, když bylo třeba, ale také jako první na ráně.
Jednoho dne tak postál před svým stanem o trochu déle nežli měl a to se mu stalo osudným. Směrem od města přiletěla střela z praku a neomylně našla svůj cíl. K tomuto zranění došlo 27. června 1311. Walram ještě několik dní bojoval o svůj život, ale pak nad ním smrt zvítězila. Bylo mu něco málo přes třicet. Kdyby si tenkrát byl vzal Elišku…

Bratrova smrt rozpoutala peklo

Ale zpět ke skutečnostem. Bratrovo zabití Jindřicha velmi popudilo. V tomto případě je to opravdu velmi slabé slovo. Jindřich začal neuvěřitelně řádit. A to tak, že lidé za hradbami plačíc klekali k modlitbám. Byli přesvědčeni, že od strašné smrti je může zachránit už jen vyšší moc. Jindřich hrozil, že nechá město nejprve vyhladovět, pak ho zapálí a přeživší obyvatele rozseká na kusy. Vyhlídka tedy neradostná. Z toho vedla jen jedna cesta. Nejprve byl Jindřichovi přečten úryvek z Písma o milosrdenství králů izraelských, poté se brány otevřely a Bresčané vyšli ven. Všichni s bosýma nohama, s provazy na krku a v nepřepásaném rouchu kajícníků. Sotva vyšli, padali před Jindřichem k zemi. Jindřich se zachoval opravdu jako král a všem milostivě odpustil. Pravdou ovšem je, že ten vztek už byl asi slabší. Vždyť už ho držel celé 84 dny. Spokojený a už celkem klidný král odejel do Janova i se svou manželkou Markétou.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

29.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Tiskaři 17 500 Kč

Tiskaři polygrafický dělník - obsluha tiskařského stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce Střížovice - agenturní způsob zaměstnávání;, Obsluha tiskařského stroje, po zaučení i seřizování; praxe v obsluze tiskařského stroje min. 3 roky - ofsetový tisk podmínkou; práce vhodná spíše pro muže.; ochota učit se nové věci; po 3. a 9. měsíci možnost navýšení mzdy., Zaměstnanecké výhody:, - příspěvek na obědy; 25 dní dovolené; příspěvek na dojíždění do zaměstnání nebo zajištění a uhrazení ubytování v místě zaměstnání. , Způsob prvního kontaktu: e-mailem: kintana@email.cz. Pracoviště: Kintana group, s.r.o. - 001, Klášterská, č.p. 144, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Emil Petrov Aleksandrov, +420 735 757 001.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 50 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté lékař/ka v oboru kardiologie s ukončenou atestací. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou;. Pracoviště: Kardia jh s.r.o., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Lubomír Berka, +420 384 326 154,602 486 247.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 14 000 Kč

Montéři suchých staveb sádrokartonář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru zedník nebo i v jiném oboru; praxe jako sádrokartonář výhodou; ŘP skup. B; pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků ještěrkář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení; průkaz VZV. Pracoviště: Alpenest s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Veronika Háková, +420 384 325 880.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štěně labradorského retrívra Marley z Prachatic.

Veterinární správa finišuje s posudky, Marley půjde do náhradní péče

V nadcházejícím dílu seriálu zavítáme do dějin Veslařského klubu Vajgar.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hradci

OBRAZEM: V zámeckém parku v Třeboni kácejí stromy

Třeboň - Odstraňování nebezpečných stromů bude pokračovat až do konce března.

Po rvačce na diskotéce skončil mladík v nemocnici

Mladá Vožice - Policisté žádají o pomoc při šetření události, která se stala v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou večer na místní diskotéce. Došlo zde k fyzickému incidentu mezi patnáctiletým chlapcem a mladíkem ve věku přibližně dvaceti let.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Strakonice deklasovaly Milevsko, ve finále je čeká Český Krumlov

Strakonice - Nejvyšší soutěž na českém jihu našla druhého finalistu play off. Po Českém Krumlovu, kterému stačily v semifinále dva zápasy proti Veselí nad Lužnicí, se protlačil přes třetí bitvu s Milevskem také vítěz základní části, tým Strakonic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT