Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Nikdy není tak zle...

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

19.4.2015
SDÍLEJ:

MINCE Jana Lucemburského.Foto: Marcela Handlová

Sotva dopsal opat Petr 130. kapitolu (jak bylo minule řečeno, poslední kapitola prvního dílu je jeho závětí), začal pracovat na díle druhém. Ten je o poznání slabší. Samozřejmě ne kvalitou a významem událostí v ní popsaných, ale počtem kapitol.

Na královském dvoře to vře

Hned v té první ze všech třiceti čtyř se dozvídáme o vnitřní válce, která započala nejprve mezi Eliškou Přemyslovnou a její nevlastní matkou Eliškou Richenzou neboli Rejčkou. Na straně Eliščiny macechy stál už opět mocný Jindřich z Lipé, dřívější příznivec Elišky Přemyslovny, nyní velice blízký přítel Rejčky. Jindřich nemohl stále královně odpustit své půlroční věznění, za které vinil právě jí. Nebyl daleko od pravdy, královna Eliška byla tou, která se hlavně zasadila za jeho několikaměsíční strádání.
Domácí boj započal i mezi Eliškou a jejím manželem, králem Janem. Rozbroje pramenily především z rozdílných názorů na vedení země. Elišce se Janovo hospodaření z pochopitelných důvodů hrubě nelíbilo. Jan se totiž rozhodl udělat si z Čech jakousi záložnu. Přijel, nabral a odjel.

Královna prchá a hledá spojence

Veškerý vývoj situace se zdál pro královnu neuspokojivým. Dokonce i jejích věrných přátel rapidně ubylo. Proto se rozhodla raději nic neriskovat, nezůstávat v Praze a odjet i se svými třemi dětmi. A tak se 20. června 1317 v doprovodu jednoho ze svých posledních věrných, Viléma Zajíce, uchýlila na hrad Loket. Ale i jí bylo jasné, že dlouhodobé skrývání se na vzdáleném hradě rozhodně není řešením do budoucna. Královna nemohla zůstat sama proti všem a tak volila podle sebe i podle svých rádců to menší zlo. Ačkoliv se to zdá maličko absurdní, nakonec se jejím spojencem měl stát manžel Jan. Psala mu proto naléhavé dopisy, aby se urychleně vrátil z Lucemburského hrabství do Čech.
Vlastně ještě jednoho přímluvce a věrného přítele Eliška měla. Sice nevím, jak silným slovem vládl, ale rozhodně se na něho mohla spolehnout. Tím přítelem byl sám pisatel této kroniky, Petr Žitavský, který sice královně její neochotu ke smíru zprvu vytýkal a dával jí tak trochu za vinu nestabilní politickou situaci v zemi, ale v rozhodující chvíli nezklamal. Když viděl její bezradnost, vydal se sám na cestu za králem, aby ho přesvědčil o nutnosti návratu. Král přislíbil a svůj slib splnil. Za necelé dva měsíce, na svatého Martina, se objevil na hradě Lokti. Když se zpráva o králově návratu do Čech rozšířila po kraji, všude zavládlo veselí. Ale jak poznáme z dalšího vyprávění, není radno se radovat předčasně.

Opustit zemi nebylo dobré rozhodnutí

Koncem prosince už se bojovný Lucemburk vydal na tažení proti Vilémovi z Landštejna, který se proti němu zpronevěřil tím, že si přivlastnil několik královských hradů. Teprve teď král Jan poznal, jak špatná byla jeho nepřítomnost v zemi. Nezbývalo nic jiného, než vzpurného Vítkovce potrestat. Napadl tedy a těžce vyplenil Vilémovo území a vypaloval celé vesnice. Když se o této pomstě dozvěděl Vilémův příbuzný Petr z Rožmberka, který jako blízký soused také nebyl ušetřen králova hněvu, přijel krále přesvědčit o nesprávnosti jeho konání. Ale u rozzlobeného Jana neměl šanci uspět. Petr se tedy připojil k Vilémovi.
Tady by se ale dalo s Petrem Žitavským tak trochu polemizovat. Podle něho byl král Jan samozřejmě v právu a tím, kdo se zpronevěřil, byl pán z Landštejna. Jenže když nahlédneme k historikům, kteří to viděli „z druhé strany", získáme pocit, že tím utiskovaným byl právě Vilém, kterého chtěl nenasytný Lucemburk připravit o majetek.
Prostý lid začal zjišťovat, že jeho oslava králova návratu byla předčasná. Země byla drancována jako v nejhorších válečných letech. V Čechách bylo tak zle, že se začala šířit zajímavá fáma. Král chce všechny Čechy ze země odstranit. To rozhodně k uklidnění situace nepřispělo, ale vše se zvrtlo v opravdovou válku mezi českým králem a českou šlechtou.
Naštěstí, v dobách nejhorších, se rozhodl zasáhnout římský král Ludvík Bavorský. Na jeho příkaz se v Domažlicích sešli královští manželé s českými velmoži. Najednou to šlo a císař mohl být se svým zásahem spokojen. Došlo ke všeobecnému smíření a vzájemnému odpuštění. Šlechta, včetně Viléma z Landštejna, odpřisáhla králi svou věrnost a král na oplátku slíbil vyhnat ze země cizí vojska.

Lidé si mohli konečně oddechnout

Konečně byl sjednán mír a lid mohl začít doufat, že konečně na jaře zaseje a na podzim sklidí. Po všech útrapách určitě po ničem jiném netoužil. Nebylo se čemu divit. Pokud kronikář Petr nepřehání, žít v té době v Čechách muselo být opravdovým očistcem. Cizí vojska byla v naší zemi vždy bezohledná, ale tentokrát bylo opravdu zle. Prý jen u Sedlecké brány bylo v jednom roce pochováno 30 tisíc lidí. A tak se opět kopaly jámy a opět se sváželi mrtví na hromady.
K jedné změně oproti letům předešlým však skutečně došlo. Ožebračení vesničané nechtěli čekat doma na další nájezdy a tak se odstěhovali do lesů. Aby hlady nezemřeli, chytají a zabíjejí místo zvěře po lese tuláky a jimi se živí.
U Vysokého Mýta se dokonce utvořila smečka takových kanibalů, kteří jako divocí vlci běhali po kraji a hledali své oběti.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

19.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Ilustrační foto.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Na Jitřence se čtyři hodiny stojí zadarmo

Jindřichův Hradec - Parkoviště na okraji centra Hradce funguje od začátku letošního října ve zlevněném režimu.

Klikovští a třebětičtí střelci se v I. B třídě činili

Jižní Čechy – Krajská fotbalová I. B třída mužů měla na programu 10. kolo.

Lihovar v Blanici je na prodej, včelařům by se mohlo ulevit

Blanice – Lihovar, jenž před svým krachem provozovala společnost LIHO Blanice, je na prodej. Insolvenční správce Vít Jungbauer sice lihovar spravuje od jara, teprve nyní jej ale mohl nabídnout kupcům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení