VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Přemysl a jeho ženy

Jindřichův Hradec - Co vyprávějí kroniky? Dočtete se to v novém seriálu Jindřichohradeckého deníku.

17.1.2015
SDÍLEJ:

PASIONÁL abatyše Kunhuty. Sedící postava je sama abatyše, malá postava úplně vpravo je její dcera Perchta.Foto: Marcela Handlová

Samotný děj Zbraslavské kroniky začíná sňatkem mladičkého Přemysla Otakara II. s Markétou Babenberskou, vdovou po římském králi Jindřichu VIII. Šlaufském.
Když krátce po Jindřichovi zemřel i bratr Markéty, rakouský vévoda Fridrich, sešla se rakouská šlechta k jednání. Usnesli se na tom nejschůdnějším řešení, jak získat nového panovníka. Bylo potřeba Markétu znovu provdat. Nejvhodnějším kandidátem na tento úřad se jim zdál mladý Přemysl Otakar, kterého nejprve prohlásili za svého vůdce a pak ho s Rakouskem (vlastně s Markétou) oženili.

Nevěsta mohla být ženichovou matkou

Co na tom záleželo, že v době sňatku, který se konal 11. února 1252 v Hainburku, bylo Přemyslovi devatenáct a Markétě skoro padesát. Aby se zakryl tento „drobný nedostatek", hovořili všichni o velké náklonnosti obou manželů a o tom, že Markéta jistě porodí brzy nástupce. Myslím, že mnohým muselo být jasné, o jaký nesmysl se jedná.
Roky ubíhaly, Markéta se chystala oslavit šedesátku a stále nic. A tak byla prohlášena za neplodnou.
Jistě to bylo jen díky jejím rokům, protože v minulém manželství dala život dvěma synům. Bohužel, oba zemřeli v dětském věku. A na Přemyslově straně bylo určitě vše v pořádku, v té době měl totiž už tři nemanželské děti. Nejznámějším je asi Mikuláš, vévoda opavský.  Jenže s levobočky se na královský trůn nepočítá a tak to chtělo dědice legitimního.

Bezdětné manželství bylo třeba zrušit

Ale co tedy s Markétou? Přemysl jednoho dne svolal své věrné a nechal si od nich poradit,  jak  se  s nastalou situací vypořádat. Bylo rozhodnuto, že z toho vede jen jedna cesta. Zrušení manželství.  Jistě ani unavenou  Markétu  tento stav věcí neuspokojoval a tak nebyla proti. Určitě se po boku mladého muže  plného sil cítila  čím  dál  víc  jako  stařena.
Najednou, jako na zavolanou, si papež vzpomněl na jednu důležitou okolnost. Markéta jako vdova složila řeholní slib a ten nebyl nikdy zrušen. Manželství je tedy neplatné. Toto rozhodnutí přišlo 20. dubna 1262 a Markéta byla navždy vyhoštěna do rodného Rakouska. Mohlo se začít s hledáním nové nevěsty.
Tentokrát padla volba na mladičkou šestnáctiletou Kunhutu Uherskou. Ani to nebylo špatné spojení. Kunhuta byla vnučkou uherského krále Štěpána.
Do Čech přijela den před Štědrým dnem roku 1261 a  naděje,  které  do ní byly vkládány, proměnila v pět dětí.
První dcera Kunhuta přišla na svět roku 1265 a měla vcelku zajímavý  život plný zvratů. Ve svých dvanácti letech vstoupila do pražského kláštera klarisek u sv. Františka. O čtrnáct let později z kláštera vystoupila, vdala se za Boleslava II. Mazovského, porodila syna Václava, dvě dcery Eufrozinu a Perchtu a vrátila se zpět do kláštera, aby se stala ctihodnou abatyší. Roku 1321 umírá jako šestapadesátiletá.
Druhá dcera Anežka se provdala za syna krále Rudolfa I. Habsburského, Rudolfa. Ale zanedlouho, ještě velmi mladá, umírá. Další dvě děti (synové) zemřely jako malé.
Jako pátý potomek přichází na svět den před svátkem svatého Václava roku 1271 syn, jemuž je dáno stejné jméno a kterého historie bude znát jako krále Václava II. Téhož roku se mu v Německu narodila budoucí manželka Jitka (Guta Habsburská).

Osudné střetnutí  na Moravském poli

V soukromém životě se podle všeho Přemyslovi dařilo celkem dobře. V tom politickém to bylo o poznání horší. 26. listopadu 1276 se zřekl rakouského území ve prospěch římského krále Rudolfa Habsburského. Rakušanům žijícím na českém královském dvoře se tento krok hrubě nelíbil a začali Přemysla tlačit k tomu, aby území získal zpět. „Shromáždi vojsko, vypleníš vévodství a máš Rakousko zpátky," znělo mu do uší ze všech stran tak dlouho, až poslechl a to se mu stalo osudným.
Ke střetnutí s Rudolfem došlo na Moravském poli 26. srpna 1278. České vojsko se z části rozuteklo a Přemysl byl zajat a zabit. Vítězný Rudolf svého mrtvého soka nechal pochovat ve Znojmě u bratří minoritů. Pohřeb byl ale vykonán se zpožděním. Přemysl byl totiž stižen papežskou klatbou a jeho tělo čekalo na odpuštění ve Vídni až do dubna roku 1279.
Češi, kteří se vrátili po prohrané bitvě domů bez krále, začali své zemi škodit. Po celých Čechách se rozhořely požáry a lidé se třásli před nájezdy loupeživých band.

Pozn.: Manželství Kunhuty a Boleslava Mazovského bylo roku 1302 rozvedeno na žádost Kunhutinu, která se v něm cítila být velice nešťastnou. Dcera Perchta se po vzoru matky stala jeptiškou.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

17.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
4

U Semic se stala vážná nehoda. Čelně se střetla dvě auta

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení