VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Zázraky v Janově

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

5.4.2015
SDÍLEJ:

LIPNICE byla jedním z hradů, který patřil Jindřichovi z Lipé. Foto: Marcela Handlová

Oč radostnější byl konec dílu minulého, o to smutnější bude začátek toho dnešního. Král Jindřich a královna Markéta odjíždějí slavit svůj triumf do Janova. Ale královna se z tohoto úspěchu svého chotě dlouho neradovala. Zemřela ještě téhož roku, 13. prosince 1311. Proč tak náhle?

Po královně umírá i král

Podle kronikáře Petra se ve městě Brescii roznemohla vinou zápachu a zkaženého vzduchu. To by podle všeho ukazovalo na mor, ale vzhledem k tomu, že královna byla zřejmě jediná, která této nákaze podlehla, jednalo se zcela určitě o něco jiného. Ale ani Jindřichovi nebyl vyměřen dlouhý čas. Jak už bylo jednou řečeno, zemřel na malárii u města Sieny 24. srpna roku 1313.
Tím v podstatě v kronice na čas světové politické i nepolitické události končí. Jen nás Petr ještě stihne seznámit se zákony vydanými Jindřichem VII., zasahováním papeže Klimenta do Jindřichova panování a jako poslední událost světového významu je uvedena Klimentova smrt a nelehká volba nového papeže.

Zprávy o zázracích u hrobu Markéty

Konečně v 57. kapitole se vracíme zpět do Čech a to doslova a s doprovodem biskupa Valtera. Je září roku 1315 a biskup navštěvuje krále Jana v Poděbradech, aby ho spravil o zázracích, které se dějí nad hrobem jeho matky Markéty.
Prvním zázrakem bylo okamžité uzdravení kvardiána janovského konventu, který byl sedm let sužován prolomeninou – průtrží. Pětkrát se pomodlil u hrobky a potíže byly pryč. Pověst o zázračném uzdravení se rychle rozšířila a tak se brzy k hrobu dostavila jistá Johana z Ventimiglie, janovská obyvatelka. Léta ji trápil revmatismus v rameni tak silně, že se nemohla kolikrát ani pohnout. I jí bylo pomoženo.
V tom samém městě, Janově, žila starší žena jménem Adléta, která byla úplně slepá. Hádáte jistě správně, zrak se jí vrátil už druhý den po návštěvě hrobky v kostele sv. Františka. Čtvrtý zázrak pomohl od břichabolu a úporného průjmu mnichu Ranaldinovi z Piacenzy.
V zoufalství běžel mezi jednotlivými úkony do kostela a už zdálky volal: „Císařovno Markéto! Máš – li tu moc, pomoz mi!" Snad to bylo tím rychlým během, snad skutečně zázračnou mocí, ale jisté je, že se bratr Ranaldino uzdravil. I když dost kuriózním způsobem. Vrhl doprostřed kostela vše, co ve svých útrobách ještě měl a bylo po bolesti.
Pátý zázrak je také celkem zajímavý, protože se stal zprostředkovaně. Tentokrát se jednalo o urozenou paní Florisinu, která trpěla ženskými obtížemi, takzvaným krvetokem. Jelikož už byla velice zesláblá a bylo jí jasné, že k hrobu nedojde, omotala si kolem celého těla voskovanou šňůru, kterou pak poslala po své sousedce za Markétou. Za tři dny došlo i v tomto případě k úplnému uzdravení.

Pomoc by byla potřeba v Čechách

Zázraků prý bylo mnoho. Některé z nich zapsal písař v Janově i do právních knih. Syna Jana určitě matčina výjimečnost velice potěšila. Ale více se o tyto záležitosti nezajímal. Možná, že by spíše její nebeský vliv uvítal koncem července roku 1315 v Čechách.
Celé léto bylo totiž obrovské sucho a zničehonic zas velké průtrže mračen. Vyprahlá země nestihla vodu vsáknout a tak došlo k záplavám. Pokud Petr Žitavský nepřehání, záplavy byly rozsahu skutečně obrovského. Po Labi pluly sýpky, stáje, mlýny. A nad někde ještě stojícími ploty a vraty proplouvali na loďkách místní obyvatelé.
A k tomu všemu ještě ti kacíři! Letos se jich urodilo tolik, že nebylo možno se jejich přítomnosti zbavit na jeden ráz. Jen v jednom měsíci bylo v Praze upáleno čtrnáct takových hříšníků. Ještě, že velké množství ostatních přijalo pravou víru a dalo se na pokání. Snad by plameny šlehaly ještě dnes.

Kdo usedne na římský trůn?

Ale svět měl docela jiné starosti a kdejaký český kacíř ho určitě zajímal pramálo. Římský trůn byl prázdný a s tím bylo potřeba něco udělat. Nápadníků bylo celkem dost, mezi jinými i syn zemřelého císaře Jindřicha, český král Jan. Ale nebylo mu souzeno. Post římského císaře přeskočil o jednu generaci a potkal až Jindřichova vnuka Karla IV.
Ale myslím, že i bez této další přítěže měl Jan v Čechách práce až nad hlavu. Čeští páni se začali proti němu punktovat. Alespoň tak se to doneslo k jeho pomazaným uším. A v čele těchto pánů stál ten, od koho by to král čekal nejméně – Jindřich z Lipé.
Dvorští našeptavači utvrzovali krále, že ho chce Jindřich připravit o korunu a možná i o život. Královna i král těmto pomluvám popřáli sluchu a nechali pána z Lipé zatknout. Byl podle kronikáře spoután okovy a střežen dvanácti muži.
Uvěznění Jindřicha z Lipé mělo určitě naprosto opačný účinek, než by si král Jan přál. V zemi vypukly nepokoje, které přijeli řešit dokonce dva arcibiskupové. A povedlo se. Po půl roce byl Jindřich propuštěn. Nešlo to ovšem tak hladce. Musel dát v zástavu devět hradů a zaručilo se za něho šest šlechticů. Pak teprve mohl z vězení vyjít.

Pozn.: Markéta Brabantská byla pohřbena v klášterním kostele San Francesco di Castello v Janově, kde její náhrobek vytvořil už tehdy uznávaný sochař Giovanni Pisano. Byla to prý neskutečná nádhera – dva andělé pomáhají vstát Markétě z hrobu. Bohužel, z náhrobku se zachovalo pouze torzo. Kostel byl zbourán v první polovině 19. století.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

5.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
4

U Semic se stala vážná nehoda. Čelně se střetla dvě auta

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení