VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbraslavská kronika: Zázraky v Janově

Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.

5.4.2015
SDÍLEJ:

LIPNICE byla jedním z hradů, který patřil Jindřichovi z Lipé. Foto: Marcela Handlová

Oč radostnější byl konec dílu minulého, o to smutnější bude začátek toho dnešního. Král Jindřich a královna Markéta odjíždějí slavit svůj triumf do Janova. Ale královna se z tohoto úspěchu svého chotě dlouho neradovala. Zemřela ještě téhož roku, 13. prosince 1311. Proč tak náhle?

Po královně umírá i král

Podle kronikáře Petra se ve městě Brescii roznemohla vinou zápachu a zkaženého vzduchu. To by podle všeho ukazovalo na mor, ale vzhledem k tomu, že královna byla zřejmě jediná, která této nákaze podlehla, jednalo se zcela určitě o něco jiného. Ale ani Jindřichovi nebyl vyměřen dlouhý čas. Jak už bylo jednou řečeno, zemřel na malárii u města Sieny 24. srpna roku 1313.
Tím v podstatě v kronice na čas světové politické i nepolitické události končí. Jen nás Petr ještě stihne seznámit se zákony vydanými Jindřichem VII., zasahováním papeže Klimenta do Jindřichova panování a jako poslední událost světového významu je uvedena Klimentova smrt a nelehká volba nového papeže.

Zprávy o zázracích u hrobu Markéty

Konečně v 57. kapitole se vracíme zpět do Čech a to doslova a s doprovodem biskupa Valtera. Je září roku 1315 a biskup navštěvuje krále Jana v Poděbradech, aby ho spravil o zázracích, které se dějí nad hrobem jeho matky Markéty.
Prvním zázrakem bylo okamžité uzdravení kvardiána janovského konventu, který byl sedm let sužován prolomeninou – průtrží. Pětkrát se pomodlil u hrobky a potíže byly pryč. Pověst o zázračném uzdravení se rychle rozšířila a tak se brzy k hrobu dostavila jistá Johana z Ventimiglie, janovská obyvatelka. Léta ji trápil revmatismus v rameni tak silně, že se nemohla kolikrát ani pohnout. I jí bylo pomoženo.
V tom samém městě, Janově, žila starší žena jménem Adléta, která byla úplně slepá. Hádáte jistě správně, zrak se jí vrátil už druhý den po návštěvě hrobky v kostele sv. Františka. Čtvrtý zázrak pomohl od břichabolu a úporného průjmu mnichu Ranaldinovi z Piacenzy.
V zoufalství běžel mezi jednotlivými úkony do kostela a už zdálky volal: „Císařovno Markéto! Máš – li tu moc, pomoz mi!" Snad to bylo tím rychlým během, snad skutečně zázračnou mocí, ale jisté je, že se bratr Ranaldino uzdravil. I když dost kuriózním způsobem. Vrhl doprostřed kostela vše, co ve svých útrobách ještě měl a bylo po bolesti.
Pátý zázrak je také celkem zajímavý, protože se stal zprostředkovaně. Tentokrát se jednalo o urozenou paní Florisinu, která trpěla ženskými obtížemi, takzvaným krvetokem. Jelikož už byla velice zesláblá a bylo jí jasné, že k hrobu nedojde, omotala si kolem celého těla voskovanou šňůru, kterou pak poslala po své sousedce za Markétou. Za tři dny došlo i v tomto případě k úplnému uzdravení.

Pomoc by byla potřeba v Čechách

Zázraků prý bylo mnoho. Některé z nich zapsal písař v Janově i do právních knih. Syna Jana určitě matčina výjimečnost velice potěšila. Ale více se o tyto záležitosti nezajímal. Možná, že by spíše její nebeský vliv uvítal koncem července roku 1315 v Čechách.
Celé léto bylo totiž obrovské sucho a zničehonic zas velké průtrže mračen. Vyprahlá země nestihla vodu vsáknout a tak došlo k záplavám. Pokud Petr Žitavský nepřehání, záplavy byly rozsahu skutečně obrovského. Po Labi pluly sýpky, stáje, mlýny. A nad někde ještě stojícími ploty a vraty proplouvali na loďkách místní obyvatelé.
A k tomu všemu ještě ti kacíři! Letos se jich urodilo tolik, že nebylo možno se jejich přítomnosti zbavit na jeden ráz. Jen v jednom měsíci bylo v Praze upáleno čtrnáct takových hříšníků. Ještě, že velké množství ostatních přijalo pravou víru a dalo se na pokání. Snad by plameny šlehaly ještě dnes.

Kdo usedne na římský trůn?

Ale svět měl docela jiné starosti a kdejaký český kacíř ho určitě zajímal pramálo. Římský trůn byl prázdný a s tím bylo potřeba něco udělat. Nápadníků bylo celkem dost, mezi jinými i syn zemřelého císaře Jindřicha, český král Jan. Ale nebylo mu souzeno. Post římského císaře přeskočil o jednu generaci a potkal až Jindřichova vnuka Karla IV.
Ale myslím, že i bez této další přítěže měl Jan v Čechách práce až nad hlavu. Čeští páni se začali proti němu punktovat. Alespoň tak se to doneslo k jeho pomazaným uším. A v čele těchto pánů stál ten, od koho by to král čekal nejméně – Jindřich z Lipé.
Dvorští našeptavači utvrzovali krále, že ho chce Jindřich připravit o korunu a možná i o život. Královna i král těmto pomluvám popřáli sluchu a nechali pána z Lipé zatknout. Byl podle kronikáře spoután okovy a střežen dvanácti muži.
Uvěznění Jindřicha z Lipé mělo určitě naprosto opačný účinek, než by si král Jan přál. V zemi vypukly nepokoje, které přijeli řešit dokonce dva arcibiskupové. A povedlo se. Po půl roce byl Jindřich propuštěn. Nešlo to ovšem tak hladce. Musel dát v zástavu devět hradů a zaručilo se za něho šest šlechticů. Pak teprve mohl z vězení vyjít.

Pozn.: Markéta Brabantská byla pohřbena v klášterním kostele San Francesco di Castello v Janově, kde její náhrobek vytvořil už tehdy uznávaný sochař Giovanni Pisano. Byla to prý neskutečná nádhera – dva andělé pomáhají vstát Markétě z hrobu. Bohužel, z náhrobku se zachovalo pouze torzo. Kostel byl zbourán v první polovině 19. století.

Marcela Handlová

Autor: Redakce

5.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě pracovník/ce odboru správy majetku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Požadujeme: , - schopnost jednání s lidmi/profesionální vystupování; samostatnost a flexibilita, ochota dále se vzdělávat; bezúhonnost v dosavadním životě; způsobilost k právním úkonům (plná svéprávnost); státní občan ČR (popřípadě cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR, který ovládá jednací jazyk); řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič; znalost práce s Microsoft Office;, , zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, sociální fond; pružná pracovní doba; 5 týdnů dovolené; pravidelné vzdělávání, školení a rozšiřování znalostí v oboru, jazykové vzdělávání;. Pracoviště: Město dačice, Krajířova, č.p. 27, 380 01 Dačice. Informace: Monika Nováková, +420 384 401 227.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 30 000 Kč

Technici přístrojů, strojů a zařízení v ostatních průmyslových oborech technická příprava výroby - expedice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - KONTAKT POUZE TELEFONICKY A EMAILEM!!!, - pracovní poměr nad dobu neurčitou;, - návrhy technického řešení Autocad; technická příprava výroby - expedice, expediční sklad; VZV motorový, elektrický, bagr. Pracoviště: Oha s.r.o., 378 33 Nová Bystřice. Informace: Ludmila Jirsová, +420 725 580 244.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 20 000 Kč

Přepážkoví konzultanti v peněžnictví klientský pracovník/pracovnice - Jindř. Hradec. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KONTAKT POUZE E-MAILEM !!!;, Láká Vás práce v bance? Jste rádi v kontaktu s lidmi? Baví Vás komunikace, nebojíte se práce s penězi a chtěli byste se realizovat i v obchodní činnosti? Pak je tato pozice skvělou příležitostí právě pro Vás!, Pracovní náplň:, - zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací; aktivní vytváření vztahu s klienty a péče o klienty ČSOB; aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB; plnění obchodních výsledků a plánů, Nehledáme "ideální kandidáty" na pozici, ale motivované lidi s potenciálem k rozvoji., Požadavky:, - SŠ vzdělání s maturitou; pozitivní vztah k lidem; obchodní předpoklady; dobré komunikační schopnosti; cílevědomost a zájem o sebevzdělávání; výhodou komunikativní znalost anglického nebo jiného světového jazyka, Nabízíme:, - možnost budovat kariéru, získávat zkušenosti a rozvíjet se; perspektivní a odpovědnou práci v prosperující mezinárodní společnosti; stabilní zaměstnání s možností odborného růstu a vzdělávání; příjemné pracovní prostředí; motivující finanční ohodnocení; široké spektrum zaměstnaneckých výhod v rámci celé finanční skupiny ČSOB; příspěvek na penzijní a životní pojištění; týden dovolené navíc; příspěvek na stravování; příspěvek na volnočasové benefity - Cafeteria systém; 3 dny zdravotního volna. Pracoviště: Československá obchodní banka, a. s. - 001, nám. Míru, č.p. 140, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Kristýna Šrámková, .

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 15 000 Kč

Řezníci a uzenáři řezník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v oboru; praxe v oboru vítána; časová flexibilita; na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení; vhodné i pro absolventy; , ŽIVOTOPIS ZASÍLEJTE na e-mail: blazkova@kfgroup.cz; dotazy k volnému místu na tel. 602344839. Pracoviště: Řeznictví karel frank s.r.o. - 001, Jáchymova, č.p. 906, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Karel Frank, +420 602 344 839.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U odbočky na Šebanov se stala vážná dopravní nehoda.
6

Čelní střet tří osobních aut u Šebanova má tragický konec

Štěně labradorského retrívra Marley z Prachatic.

Veterinární správa finišuje s posudky, Marley půjde do náhradní péče

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hradci

Jindřichohradecký deník pokračuje v unikátním cyklu Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 23. března, se podíváme do historie Veslařského klubu Vajgar z Jindřichova Hradce.

OBRAZEM: V zámeckém parku v Třeboni kácejí stromy

Třeboň - Odstraňování nebezpečných stromů bude pokračovat až do konce března.

Po rvačce na diskotéce skončil mladík v nemocnici

Mladá Vožice - Policisté žádají o pomoc při šetření události, která se stala v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou večer na místní diskotéce. Došlo zde k fyzickému incidentu mezi patnáctiletým chlapcem a mladíkem ve věku přibližně dvaceti let.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT