Proti encefalitidě je ale možné se bránit očkováním, už druhá dávka člověka ochrání.

Může se také stát, že je tento nepříjemný parazit infikovaný klíšťovou encefalitidou, lymskou boreliózou nebo ehrlichiózou.

Ty pak u člověka mohou způsobit některé závažné zdravotní problémy. Zda nezvaný host, kterého si lidé na svém těle přinesou domů, je infikovaný či nikoliv, se mohou dozvědět z testu, který provádí jedna českobudějovická laboratoř.

Vyšetření parazita

„Zájem o vyšetření je poměrně velký. Ti, kteří jsou očkovaní, mají zájem na vyšetření jen na boreliózu, ale jinak vyšetřujeme i na ostatní dvě nemoci. Klíště ani nemusí být celé, stačí zadeček,“ říká vedoucí laboratoře Gen–trend v Českých Budějovicích Miroslava Burýšková.

Laboratoř radí, aby lidé klíště odstranili ihned po objevení, riziko přenosu infekce od klíště odstraněného do 24 hodin po přisátí je pak menší. Postižené místo se poté musí dezinfikovat. Ten, kdo má zájem o vyšetření klíštěte, musí poté parazita vložit do igelitového sáčku, uzavřít, vložit do obálky a spolu s vyplněnou objednávkou odeslat do laboratoře. Výsledek se pak dozví do pěti pracovních dnů od doručení klíštěte do laboratoře.

Vyšetření zatím nehradí žádná zdravotní pojišťovna , a tak ho zájemci musí uhradit z vlastní kapsy. Test na boreliózu přijde na 519 korun, klíšťovou encefalitidu na 678 korun a na ehrlichiózu 476 korun.

„Lidé si vyšetření mohou objednat na dobírku za příplatek nebo mohou zaplatit převodem z účtu. V takovém případě sdělujeme výsledek hned po obdržení platby,“ dodala Burýšková.

Lidé však mohou klíšťové encefalitidě předcházet očkováním, které se podává ve třech dávkách. Navíc na něj většina zdravotních pojišťoven přispívá.
„Hodně dělá, když se o klíšťatech mluví v médiích, to je pak zájem ještě větší,“ říká lékařka očkovacího centra v Jindřichově Hradci Marie Cihlová. A dodává, že lidé mají výhodu, že jsou zde očkováni okamžitě. Když se totiž chtějí nechat očkovat u obvodního lékaře, často jim napíše recept, se kterým musí do lékárny a poté zpět do ordinace a nechat si látku aplikovat.

V současné době, kdy už jsou klíšťata aktivní, očkují lékaři takzvaným zrychleným způsobem. Po první dávce následuje po čtrnácti dnech druhá a třetí dávka s odstupem 5 až 12 měsíců. Důležité je, aby dotyčný neměl klíště tři týdny před prvním očkováním, mezi dávkami a pak 10 dní po očkování.