VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Kasper: První den jsem byl u sloupu sám

Jindřichův Hradec – Přesně před čtvrt stoletím události na Národní třídě rozhýbaly celou společnost a přispěly k dějinné změně. 

17.11.2014
SDÍLEJ:

ZDENĚK KASPER patřil v listopadu 1989 k předním jindřichohradeckým aktivistům.Foto: Deník/Milan Soldán

Na rozdíl od hlavního města se však náměstí v ostatních částech republiky plnila protestujícími občany jen velmi zvolna. Z části za to mohl zakořeněný strach z represí, ale nemalý podíl měla také špatná informovanost, neboť oficiální média informovala o rodícím se převratu jen velmi neochotně. Prvním, kdo přišel ke sloupu na jindřichohradeckém náměstí Míru, byl podnikatel Zdeněk Kasper (55 let), který na listopadové dny zavzpomínal v rozhovoru pro Jindřichohradecký deník.

Vy jste proti komunistickému režimu aktivně vystupoval už před listopadovou revolucí. Co vás k této angažovanosti vedlo?
Bolševici si mě proti sobě vlastně vychovali sami. Mě tenkrát hodně zajímala muzika. K nám do Hradce jezdili různí, dalo by říct, chalupáři z Prahy, kteří měli kontakty na chartisty a po hudbě se občas poslouchalo Havlovo slovo. Už nějakých deset let před revolucí jsem tedy věděl, že nějaký Havel existuje, ale moc jsem se o něj nestaral. Mě spíše zajímal bigbít a Frank Zappa. Potom jsem ale začal o těch věcech hlouběji přemýšlet a skončilo to tak, že jsem se stal u nás v okrese šiřitelem Několika vět. Nasbíral jsem několik desítek podpisů, které se mi podařilo předat jednomu chartistovi, aniž by my seznam StB stačila zabavit.

Přesto jste si však represe ze strany StB také užil…
Když začátkem osmdesátých let emigroval Jaroslav Havlík, který dělal správce na židovském hřbitově, kde pořádal různá setkání, tak mě sbalili. Prý, že se jednalo o protisocialistickou buňku a já ji mám po jeho odchodu vést. Od té doby mě šikanovali, ponižovali. Jednou se mě někdo ptal, zda mě také mučili a musím říct, že ano. Jak jinak nazvat to, když mě třeba zavřeli na čtyřicet osm hodin. I to, že jsem nedostal nic k jídlu, se dá samozřejmě vydržet, ale mě nedali ani doušek vody. Když se dva dny nenapijete a potom vás pustí na záchod, tak rychle rozmontujete nádržku a doslova pijete vodu z hajzlu. Patřil k tomu ale i psychický nátlak. To už bylo těsně před revolucí a já měl malé dítě, když vyhrožovali, že se může stát, že mi kočárek srazí auto.

Pojďme se vrátit k listopadu 1989. Na jindřichohradecké náměstí jste přišel v neděli 19. listopadu sám. Jak k tomu došlo?
Od kamarádů jsem se v sobotu dozvěděl, co se dělo v pátek na Národní třídě. Hned v neděli jsem proto vyrazil ke sloupu na náměstí, kde jsem byl zatím jen já a vedoucí druhého odboru StB, který si mě natáčel na kameru. Ten mi říkal: „Pane Kaspere, vemte nohy na ramena a utečte, tohle bude trvat jen pár dní a vy už pak z kriminálu nevylezete, to vám garantuju." Druhý den jsem jel do Prahy, kde jsem tehdy studoval. Tam už bylo koordinační centrum a všechno to vřelo. Nasbírali jsme ještě s jednou studentkou z Řečice a Martinem Edrem do krosny materiály a vezli je do Hradce. Večer jsem vystoupil u sloupu a založili jsme koordinační centrum Občanského fóra, které bylo pět měsíců u mě v bytě na dolním náměstí. To už se přidali další lidé, jako třeba farář Blažek, pan Kurial, Ivan Emr, pan Brýna, který má dnes zverimex, Josef Kuliš, Rudolf Střítecký, jenž založil OF v nemocnici, primář Pelikán a mnozí další. Byla to hektická doba. Scházeli jsme se u mě doma, kde různě na židlích a postelích posedávalo třeba dvacet lidí. Spali jsme denně jen pár hodin, takže se mi stalo, že když přišla generální stávka, byl jsem tak unavený, že jsem ji kus v sedě zaspal.

Kdy jste si uvědomil, že se to vážně povedlo a společenské změny jsou nevratné?
Mě to trvalo docela dlouho. Ten zlom nastal, když jsem byl asi rok po revoluci v Praze na Žofíně na koncertu Tonyho Ducháčka a Garage. Pod pódiem jsme stáli já, Václav Havel a ministr vnitra Ján Langoš, ten mi najednou podal jointa. Já to běžně nekouřím, ale tehdy jsem pocítil takovou euforii svobody, že jsem si s ním dal. To byl moment, kdy jsem si řekl, že naše země je konečně svobodná. Bylo to něco, co ve mě zanechalo hlubokou stopu. Podobný pocit jsem ještě zažil, když jsem v lednu 1990 poprvé legálně překročil hranice do Rakouska.

Setkal jste se někdy po revoluci s příslušníky StB, kteří vás za minulého režimu šikanovali?
Působil jsem v občanských komisích, které měly od StB očistit policii. Musím říct, že padesátiprocentní úspěšnost, kterou jsme v našem okrese měli, patřila k nadprůměrným. Tehdy vlastně neexistovala žádná legislativa a někteří se kvůli tomu se mnou dokonce soudili. S jedním jsem se potkal asi dva roky na to. Říkal mi, jak jsem mu vlastně otevřel oči, jak teď podniká a má se strašně dobře, místo toho, aby nás musel za čtyři a půl tisíce nahánět obuškem. Podotýkám, že v té době se běžně dělalo za sedmnáct stovek. Vysmíval se mi.

Přesto ale muselo za vaši práci přijít nějaké zadostiučinění?
Byl jsem přizván do poradního sboru ministra vnitra a dále si vážím toho, že mi za mou předlistopadovou i revoluční činnost osobně poděkovaly takové osobnosti, jako Václav Havel nebo Jiří Hanzelka. To hlavní však je, ačkoliv se možná všechno nepovedlo podle našich idealistických představ, že jsme získali něco obrovsky důležitého – svobodu.

Autor: Milan Soldán

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dělnická 413, Dačice;, Bystřická 228, Kunžak;, svařování dílů ocelových konstrukcí; min. vyučení; pracovní poměr na dobu neurčitou; dvousměnný provoz; příspěvek na stravné;. Pracoviště: Pkd, s.r.o., Dělnická, č.p. 413, 380 01 Dačice. Informace: Renata Benešová, +420 384 401 312,602 122 990.

Gastronomie - Gastronomie Barman, výčepní 14 000 Kč

Barmani barman, barmanka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe výhodou;, znalost AJ a NJ na komunikativní úrovni výhodou; pracovní doba turnusová - 14:00-22:00 hod. (včetně sobot a nedělí) - týden práce, týden volno; sleva na služby v místě práce;, ŽIVOTOPISY ZASÍLEJTE na e-mail: sportcentrumdacice@seznam.cz; informace na tel. 603783308-VOLAT PO 13.00 HOD.. Pracoviště: Sportcentrum na skále s.r.o., Jemnická, č.p. 305, 380 01 Dačice. Informace: Andrea Stehlíková, +420 603 783 308,384 971 440.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař výjezdové skupiny ZZS. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máme zájem o uchazeče se specializovanou způsobilostí v oboru urgentní medicína, popř. anesteziologie a intenzivní medicína, chirurgie, kardiologie, neurologie, traumatologie, vnitřní lékařství, všeobecné praktické lékařství. , Nabízíme , - plat dle platných právních předpisů - 13. nebo 14. platová třída (nařízení vlády č.564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, příloha č. 8), , - osobní příplatek, příplatek člena výjezdové skupiny ZZS, , - režimové příplatky - za práci v sobotu, neděli a ve svátek, za noční práci, , - proplacení přesčasové práce včetně zákonných příplatků, , - 5 týdnů dovolené + 1 týden dodatkové dovolené, , - příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, dotované stravenky, , - podporu v odborném vzdělávání. , Umožňujeme a podporujeme , - přípravu na atestaci z urgentní medicíny, , - klinické dny a stáže na jiných pracovištích (popř. práci tamtéž na částečný úvazek). , Akceptujeme i jiný smluvní vztah než pracovní poměr (např. dohodu o pracovní činnosti). Zahájení pracovní činnosti dle dohody. Pro výkon této práce je nutný dobrý zdravotní stav. , Máte-li zájem o seberealizaci při náročné a vysoce zodpovědné práci v motivujícím prostředí s vysokou pracovní samostatností, rádi se s Vámi setkáme v našem týmu! , Na níže uvedenou adresu nebo email prosím zašlete: , - doprovodný (motivační) dopis a strukturovaný životopis s přehledem dosavadní praxe, , - souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji, viz. text: , "Souhlasím, aby Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje zpracovávala mé osobní údaje pro účely získání zaměstnání v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle § 12 a § 21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů." , Adresa: , Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje , Personální oddělení , B. Němcové 1931/6 , 370 01 České Budějovice , , Bližší informace Vám sdělí ředitel ZZS JčK MUDr. Marek Slabý, MBA , tel. 606 737 567, e-mail slabym@zzsjck.cz. Pracoviště: Zdravotnická záchranná služba jihočeského kraje - 001, Vídeňská, č.p. 508, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Marcela Kubešová, +420 725 920 653,387 762 321.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrolor kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - střední odborné vzdělání s maturitou; znalost práce s měřidly; znalost práce na PC; dobrý zdravotní stav (práce v riziku hluku, třísměnný provoz);, Popis práce: , - kontrola výrobků dle zadaných požadavků (rozměry, vzhled, funkčnost apod.); vedení záznamů o provedených kontrolách; seřízení kamer pro optickou kontrolu výrobků; odběr a archivace vzorků; odstavení nevyhovujících výrobků; spolupráce s ostatními útvary na řešení vzniklých problémů;, Nabízíme:, - týden dovolené navíc (celkem 5 týdnů); 13. plat; závodní stravování; firemní benefity; , Máte-li zájem o uvedenou pozici, zašlete Váš životopis k rukám ing. Lukáše Chládka, na adresu: l.chladek@tecnocapclosures.com. Připojte prosím Váš souhlas se zpracováním osobních údajů dle zákona č.101/2000 Sb. Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 14 dnů, dali jsme přednost jiným uchazečům.. Pracoviště: Tecnocap s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Lukáš Chládek, +420 384 373 164,720 934 647.


Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel s Kladnem 2:5 a sezona pro ně skončila.
11

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

Hromadné venčení psů na prachatickém Velkém náměstí.
26

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Školáci soupeřili v basketbalu i vybíjené

Jindřichohradecko – Školní mládež na Jindřichohradecku absolvovala okresní kola v basketbalu a vybíjené.

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

OBRAZEM: V Lomnici vynesli smrtku z města

Lomnice nad Lužnicí - Se zimou už se rozloučili také v Lomnici nad Lužnicí.

Mladým třeboňským veslařům se v Olomouci dařilo

Olomouc - Výborně si v závěrečném podniku „Zimního poháru mládeže“ počínali mladí veslaři Jiskry Třeboň.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT