Výstavu Zdeňky Skořepové nazvanou „Obrazy, sochy, keramika“ zahájila vernisáž v sobotu 8. června odpoledne. Kromě autorky samotné zde návštěvníky přivítali ředitelka Muzea Jindřichohradecka Martina Machartová a kurátor výstavy Jakub Valášek. Ke všemu zahrála skupina Jez Jazz.

Výstavu Zdeňky Skořepové Obrazy, sochy, keramika v Muzeu Jindřichohradecka zahájila vernisáž v sobotu 8. června.Obrazy, sochy, keramika.Zdroj: Deník/Adam HudecVýstava Zdeňky Skořepové se zpočátku zaměří na kopie středověkých maleb a na zachycení zážitků z cest po světě, jmenovitě po Asii, ať už na desítkách kreseb a akvarelů, nebo na čtvercových malbách inspirovaných asijskou kulturou, náboženstvím či jejími obyvateli. Další obrazy se ubírají směrem do nitra autorky. Zobrazují její až fantaskní vnitřní světy, niterní prožitky a životní zkušenosti.

V obrazech se často kloubí snové krajinné výjevy s figurálními motivy, objevuje se symbolika lidské sexuality, dále času nebo pomíjivosti. Neopomenutelným autorčiným výstupem se stala trojrozměrná díla, drobné mramorové sochy vytvořené přímo v italské Carraře. Kromě kamene používá ve velké míře také keramickou hmotu, ze které modeluje glazované i neglazované komponenty do svých obrazů, rozměrných mozaik či objektů, ve velkém realizovaných pro rodinný penzion Medvědí paseka.

Krýzovy jesličky, jeden z nejcennějších pokladů Muzea Jindřichohradecka, prošly bezmála sedmiletou rekonstrukcí. Nyní už je návštěvníci muzea mohou opět vidět vcelku a v plné parádě.
Sedmiletá rekonstrukce Krýzových jesliček skončila. Podívejte se, jak prokoukly

Jindřichohradecká rodačka a výtvarnice Zdeňka Skořepová (*1954) ve svém rodišti vystudovala Střední zemědělskou technickou školu. Pak odešla do Prahy na Vyšší odbornou školu Václava Hollara. Po jejím absolvování pokračovala ve studiu restaurování a konzervace muzejních sbírek v Praze a v Brně. I po návratu do Jindřichova Hradce se nadále věnovala volné tvorbě. Za svou dosavadní uměleckou kariéru uspořádala bezmála 40 samostatných a skupinových výstav a sympózií v Čechách, Rakousku, Švýcarsku a Německu. Od roku 1986 pravidelně vystavuje svá díla po celých Čechách, opakovaně v Praze, Jindřichově Hradci, Dobříši a v Dolním Skrýchově. Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka