Záchranáři vyjíždějí k pacientům v horkých dnech stejně často jako jindy. Na přehřátí a nedostatek tekutin si lidé dávají pozor

„Mamince se udělalo špatně a navíc jsme jí naměřili hodně vysoký tlak. Nechtěli jsme zbytečně volat záchranku, ale protože jí bylo čím dál hůř, a to během krátké chvíle, tak jsme raději lékaře zavolali,“ řekl čtyřicetiletý Karel a dodal, že i přes silnou průtrž mračen přijeli záchranáři velmi rychle. Navíc podle něj byla posádka sanitky velice ochotná a vstřícná. Po jejich zásahu se pacientce ulevilo, ale přesto si ji lékaři raději odvezli do nemocnice. Podle zkušenosti oslovených lékařů zdravotnické záchranné služby si lidé při špatném počasí, ať už to jsou vedra či extrémní mrazy, většinou dávají větší pozor.

„Řekl bych, že větší počet výjezdů než jindy nebyl. Na úžeh nebo dehydrataci si lidé dávají víc pozor,“ uvedl lékař jindřichohradecké záchranky Pavel Marek.

Větší problém citlivým lidem dělají náhlé změny teplot či tlaku, na které nestačí pacienti reagovat. Pak ke kolapsům podle lékařů dochází častěji. „Výjezdů kvůli horku razantně nepřibylo. Trochu víc jich ale bude. Například se jedná o kolapsy kardiaků,“ podělil se o zkušenosti lékař dačické záchranné služby Jaroslav Řičánek.

Ani víkend se podle služby na dispečinku nijak nevymykal normálním letním dnům. Od páteční do včerejší 16. hodiny zaznamenala jindřichohradecká záchranná služba 29 výjezdů, z toho z dačického pracoviště vyjel vůz rychlé pomoci desetkrát.

Jana Hýbková, Miroslava Kolářová