„Veřejnost by měla vědět, co se děje v nemocnici v Dačicích. Některé sestry dostaly úvazek 0,2 a 0,4. Platy zdravotnického personálu v dačické nemocnici pod hlavičkou jindřichohradecké jsou hluboko pod hranicí platů v Jindřichově Hradci. Sestry z části, kterou převzala jindřichohradecká nemocnice, za mnou chodí a ptají se mě, jestli je to normální,“ uvedla ve svém e–mailu Deníku lékařka a zároveň šéfka obnovené odborové organizace Beáta Šádková.

Sama pracuje na cévní chirurgii, která zůstala fungovat pod hlavičkou dřívějšího provozovatele, tedy společností PP Hospitals, protože jindřichohradecká nemocnice nemá pro toto pracoviště příslušnou registraci.

„Valná hromada Jihočeského kraje coby majitel nemocnice nám uložila, co převezmeme. Byly převzaty veškeré sestry, jedna má snížený úvazek, abychom ji vůbec mohli zaměstnat,“ uvedl Jan Mlčák, předseda představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec, a. s. Dodal, že dozorčí rada a představenstvo společnosti rozhodlo, že zaměstnanci v Dačicích budou převzati za takových platových podmínek, které měli. „Pokud budou chtít zvýšit platy, tak si na to musejí vydělat,“ vzkázal do Dačic.

Jiného názoru je ale advokát Antonín Tunkl, který se v kauze dačické nemocnice angažoval na straně města proti bývalému provozovateli.

„Stále se na mne lidé z nemocnice obracejí, potřebují právní pomoc. Jestliže jindřichohradecká nemocnice převzala zaměstnance a sestra v Jindřichově Hradci má o tisíce vyšší plat než v Dačicích, tak to s ohledem na zákoník práce považuji za diskriminaci. Řada z nich podepsala pracovní smlouvy pod nátlakem, i s jiným úvazkem, než měla. Aby měli zaměstnání, tak podepsali,“ uvedl advokát s odkazem na hektické uzavírání smluv koncem dubna.