Kdo včera zavítal do jindřichohradecké nemocnice, mohl si ověřit, zda si správně myje ruce.

Zajímavou akci pro veřejnost uspořádala nemocnice ve spolupráci se Střední zdravotnickou školou a firmou B. Braun Medical. Zdravotní sestry spolu se studentkami školy názorně předváděly správný postup při mytí rukou.

Zájemci si umyli ruce desinfekcí s fluorescenční látkou. Pak vložili ruce do bubnu s UV lampou a zjistili, na která místa při mytí zapomněli. Správně vydrhnutá místa světélkovala, ta neumytá pak zůstala tmavá.

Podrobnosti Deníku vysvětlila zdravotní sestra Andrea Kolářová. „S osvětou by se mělo začít už od dětského věku, proto jsme pozvali na akci i základní školy. S kolegyněmi jsme zkontrolovaly i vlastní potomky a nestačily jsme se divit, jak děti mytí rukou odbývají,“ uvedla.

Viry a bakterie jsou všude. Stačí vzít za kliku na úřadě, chytit se tyče v autobuse nebo si s někým potřást rukou. Množství mikrobů se nachází i na držadlech nákupních vozíků.

Podle slov produktové specialistky z firmy B. Braun Medical Jany Kocourkové lidé mytí rukou zanedbávají.

„Podle studií, které máme k dispozici, si dvě třetiny mužů i žen nemyjí řádně ruce. Každý třetí muž a pátá žena například opouštějí toaletu bez toho, aby otočili kohoutkem,“ řekla. Řada lidí také nedodržuje hygienu rukou po kýchnutí či kašlání.

Řádně si umýt ruce by měl každý před jídlem, po použití toalety, po kýchnutí či kašlání nebo poté, co se dotýkal zvířete. Opláchnutí vodou ale nestačí, je třeba použít dostatečné množství mýdla.

„Mýdlo a voda odstraní největší nečistoty. Ve zdravotnictví navíc používáme dezinfekci,“ dodala Andrea Kolářová, která pracuje na oddělení centrální sterilizace.

Instruktáž dávaly návštěvníkům studentky zdravotnické školy. „Postup při hygieně rukou se učíme ve škole v rámci ošetřovatelství. Než nastoupíme na praxi, musíme správné mytí rukou ovládat,“ vysvětlila budoucí zdravotní sestra Klára Suchá.