Kuřáci nešetří ostrými slovy. Podle prodavaček v trafikách jsou vyšší ceny tabáku jen otázkou času. Kuřáci se předzásobují.


,,Je to nehoráznost, když někdo vydělává na potřebě jiných. Stejně většina z nás kvůli ceně kouřit nepřestane. Stát chce podle mě z daní z cigaret mít více peněz a zastírá to tím, že bojují proti kouření. Je to jen výmluva, statistiky potvrzují, že se zdražováním kuřáků neubylo,“ rozčiloval se dlouholetý kuřák Jan Čermák. Kdyby i nadále vykouřil jednu krabičku cigaret Marlboro denně jako dodnes, při nastupující ceně 82 korun ho jeho zlozvyk měsíčně přijde na 2500 korun.

To, že cena kuřáky lásce k tabákovým výrobkům neodnaučí, potvrzuje trafikantka z centra Jindřichova Hradce Stanislava Böhmová: ,,Lidé, kteří si jdou cigarety koupit, nadávají, že kdyby nebylo daní z benzínu a cigaret, politici by neměli z čeho žít, přesto si krabičku koupí. Je ale pravda, že mnozí z nich přesedlali na levnější značku,“ popsala prodavačka.

Pro odnaučenou kuřačku Danu Kořínkovou cena také nebyla tím hlavním důvodem, proč kouřit přestala. I když přiznává, že teď má radost z toho, že již nekouří. Její spotřeba dvou krabiček Peter za 65 korun denně by ji totiž za měsíc přišla na 3900 korun. ,,To už je opravdu vysoká částka. Mě ke skoncování s cigaretami vedly hlavně zdravotní důvody. Špatně se mi dýchalo. Bohužel s chutí na cigaretu ještě pořád bojuji,“ připustila Kořínková.

Kdy i do Jindřichova Hradce dorazí cigarety o 7 až 8 korun dražší, je jen otázkou času. Závisí to na množství zásob dodavatelů. Podle Stanislavy Böhmové začali někteří kuřáci po tom, co se objevila zpráva o zdražování, nakupovat cigarety za levnější cenu ve velkém. ,,Teď tu byla paní, která si koupila celý karton a ještě jeden objednala, když zjistila, že máme Petry ještě za 57 korun,“ upozornila Stanislava Böhmová.

Často se o zdražování mluví jako o účinné prevenci, aby mladí lidé nezačali kouřit. Podle zkušeností trafikantky je tomu spíše naopak: ,,Ti nejmladší kupují ty nejdražší značky. Asi mají dost peněz od rodičů,“ dodala Böhmová.

Ani zákazníci trafiky v centru Jindřichova Hradce, kde prodává Věra Lacinová, ze zvýšení cen, jak také jinak, nadšeni nejsou. ,,Říkají, že musí kouření omezit, nebo kupují levnější značky, ale po čase se zase vrátí do stejných kolejí. Tak je to při každém zdražování,“ popsala své zkušenosti Věra Lacinová.

Eliška Bučinová