Přes opěrnou zeď v městském lese na Šajbě nevidí řidiči na vlak. Je to nebezpečné.

Koleje se zde křižují s účelovou komunikací, která je využívaná především lesnickou a zemědělskou technikou.

„O nebezpečí těchto přejezdů víme a pravděpodobně nikdy nevyhovovaly žádným předpisům. Když auto jede od Jindřichova Hradce, tak musí řidič vjet až na koleje, aby viděl. Naštěstí je zde slabý provoz a zatím se zde nehoda nestala,“ uvedl včera ředitel Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) Jan Šatava.

Soukromý vlastník trati na popud Drážní inspekce zpracoval projekt, podle kterého se ze zmíněných železničních přejezdů staly přechody pro pěší a budou osazené uzamykatelnou závorou.

Tuto variantu schválila i městská rada, neboť les je v majetku lesa. V úvahu přicházelo i zrcadlo a krajním řešením by bylo ubourání kusu zdi.
„Uvidíme, jak se to osvědčí, samozřejmě zde hrozí i poškození vandaly,“ zmínil místostarosta Alfred Němec s tím, že úplně prvním návrhem byla instalace zrcadel. Od toho však radní upustili, protože vandaly vybité zrcadlo může být rovněž velmi matoucí.

Podle Jana Šatavy by se přejezd v případě nutnosti, například při těžbě dřeva a podobně otevíral. Klíč by měly i záchranné složky. „Nejde to ale udělat tak, že by si to každý mohl odemknout kdy by chtěl. Nejdříve nás musí vyrozumět, neboť o tom musí vědět strojvedoucí, aby u přejezdu snížil rychlost,“ vysvětluje bezpečnostní opatření Šatava.

Pokračuje v tom smyslu, že v úvahu by ještě připadala instalace signalizačního zařízení, což je ale řádově investice pět milionů korun na jeden přejezd a na lesní cestě by to byl asi luxus, když úzkokolejka nemá červené světlo nikde.

Proti ubourání ochranné zdi, která je v majetku JHMD, svědčí i fakt, že je kulturní památkou. „Byla by to škoda,“ míní Němec.
Někteří obyvatelé Jindřiše si tudy zkracují cestu, ale tím riskují i pokutu, neboť porušují zákaz vjezdu.

„Je tam dopravní značka a auta tam nesmějí. Chodci houkající vlak slyší a závora možná prospěje cyklistům, které to donutí zpomalit,“ říká Aglaia Vojtíšková, která sem velice často na Šajbu chodí na procházky.