„V první chvíli jsem si pomyslel, že to je konec mého snu. Smůla se mi lepila na paty. S pomocí mé rodiny a přátel jsem se ale nakonec rozhodl nevzdat. Dnes tedy budujeme farmu a celé zázemí znovu od začátku. Nemůžu dopustit, aby zvítězilo zlo, a aby naše děti ztratily svůj domov,“ říká Pavel Štěpánek.

Šumavská Ekofarma Slunečná se od svého vzniku v roce 1999 stala symbolem ekologického hospodaření, kde se snoubí láska k přírodě, udržitelnost a vášeň pro zemědělskou činnost. Ze zbořeniště se podařilo vytvořit jedinečné selské stavení, do kterého majitel vložil nejen desítky milionů, ale především své srdce. Během budování jej potkala kdejaká nesnáze, za největší výzvu ale považuje právě letošní srpnový požár, kdy farma téměř celá vyhořela.

Pomoci rodině chtějí přátelé, známí i zcela cizí lidé. Učinit tak mohou prostřednictvím platformy Donio, kde je aktuálně vyhlášená sbírka, která dává celé rodině naději na obnovu jejich želnavského snu. „Prosíme lidi, aby nám pomohli dostat se z této těžké situace, a pomohli tak znovu vybudovat krásné prostředí ekofarmy. Odměněni mohou být tím, že se stanou našimi hosty a užijí si tento nádherný kout Šumavy se vším všudy. Další rekonstrukce je v tuto chvíli bohužel nad naše možnosti. Vše, co jsme měli, jsme již investovali. I tak ale nepřestáváme věřit, že se nám společně podaří zachránit jednu z tradičních českých ekofarem. Každý příspěvek na Donio je nejen finanční pomoc, ale také projev velké solidarity a podpory naší vize udržitelného a ekologického zemědělství,“ dodává majitel Pavel Štěpánek.

Pavel Štěpánek nehospodařil odjakživa, původně byl úspěšným fotografem. Farmu odkoupil s představou o fotostudiu a chalupě, ale postupně se přesunul k budování malebného statku se zvířaty, kde z trosek opuštěného teletníku vznikl penzion s galerií, mlékárna, sýrárna, jatka i malá prodejna produktů v bio kvalitě. Ekologické hospodaření se stalo neodmyslitelnou součástí jeho filozofie. Přirozený koloběh živin, zvířata žijící volně na pastvinách a zdravá produkce pro zákazníky se staly hnací silou, která vedla k rozhodnutí věnovat se zemědělství naplno.

Více se o farmě Slunečná můžete dozvědět ZDE.

Srpnový požár na farmě ve Slunečné.
Žhář ze Slunečné je dopaden. Oheň založil opakovaně, hrozí mu osm let za mřížemi