Státní znak, Jan Amos Komenský nebo dokonce Mona Lisa. Možností, jak nahradit portrét prezidenta republiky ve třídách, je více. Svědčí o tom postřehy 
z jihočeských škol.

Kupříkladu v českokrumlovské základní škole 
v Linecké ulici obraz s portrétem nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana do tříd nepověsí. Na děti tady neshlíží ani dosluhující prezident Václav Klaus. „Jeho fotografii jsme měli jen v ředitelně, ale po nedávných volbách jsme ji sundali a nahradili portréty Jana Amose Komenského 
a Mony Lisy," sdělil ředitel školy Karel Dvořák.

Státním znakem prezidentskou fotografii nahradí v Základní škole Máj I v Českých Budějovicích. „Znak alespoň nebudeme muset v každém funkčním období prezidenta republiky měnit," řekl Deníku ředitel školy Luboš Staněk.

Nově zvolený prezident nepřidělá práci ani zaměstnancům Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni na Táborsku. Václava Klause tu nemají v ředitelně, ve sborovně ani ve třídách a nepočítají 
s tím, že by tomu v případě Miloše Zemana bylo jinak. „Domnívám se, že pokud už by se do tříd nějaký portrét věšel, tak by to měla být podobizna Jana Amose Komenského. Nebo si tam dovedu představit český státní znak či znak zřizovatele – tedy Jihočeského kraje," poznamenal ředitel školy Jiří Novotný.

Někde si však portréty nově zvoleného prezidenta obstarají. Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Českých Budějovicích čeká výměna šesti obrazů. Podle jejího ředitele Karla Štixe by se tak mělo stát asi do měsíce. „Vycházím 
z vlastní zkušenosti, když jsme v roce 2003 měnili fotografie Václava Havla za Václava Klause," uvedl. „Zatím je dost času a nikdo na to moc nespěchá. Určitě to nebude tak rychlé a spontánní, jako když jsem v roce 1989 začínal po vojně učit a sundávali se fotky Gustáva Husáka," zavzpomínal.

Vyvěšování portrétů hlavy státu ve školách či úřadech nenařizuje žádný zákon. Podle Patrika Kubase z odboru vnějších vztahů a komunikace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR jde pouze o výraz tradice a úcty k hlavě státu. Žádný zákon ani vyhláška to nijak neupravuje.

Tradice vyvěšování obrazů státníků v českých učebnách je stará 150 let, zavedl ji tehdejší rakouský císař František Josef I. a tento zvyk přetrval i v dobách samostatného Československa. Za socialismu za absenci portrétu prezidenta hrozil dokonce postih, ale po změně režimu už nikdo nic podobného nenařizoval.

Podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly dnes žijeme v jiné době, než když visel povinně portrét císaře pána ve všech úředních prostorách. Každý se může svobodně rozhodnout, zda si státníka na zeď umístí, či nikoli. „Je možné, že si fotografii Miloše Zemana do své pracovny pověsím, najdu-li pro ni důstojné místo. U současného prezidenta se mi to doposud nepovedlo," uzavřel s tím, že důstojnosti úředních prostor se dá docílit i jiným způsobem.