Zřejmě v návaznosti na politickou příslušnost prezidentských kandidátů, kteří se utkali ve druhém kole boje o Hrad, se i na Jindřichohradecku objevil zvýšený zájem zejména o členství ve Straně práv občanů Zemanovci (SPOZ), jejímž čestným předsedou je budoucí prezident Miloš Zeman. Naopak do TOP 09, jejímž předsedou je Karel Schwarzenberg, se zatím nováčci nehlásí.„Zatím jsme zvýšený zájem o členství nezaznamenali," uvedl předseda regionální organizace Jindřichohradecko TOP 09 Jiří Lískovec. Jak ale dodal, nové registrace přicházejí přes centrálu a je tedy možné, že po zasedání krajského výboru, který se koná 14. února, nějací noví členové přibudou. „Naposledy jsme nového člena přijímali loni v prosinci. Ale největší nárůst zaznamenala jindřichohradecká TOP 09 hned po jejím vytvoření," upřesnil Lískovec. Celkem má regionální organizace 26 členů. „Místní organizace Jindřichův Hradec, která eviduje také členy z Dačicka, je o něco početnější než třeboňská," rozvedl Lískovec.

Jak potvrzuje předseda místní organizace Zemanovců v Jindřichově Hradci Zdeněk Havlíček, jim se noví zájemci o členství hlásí. „V té první vlně se dá zatím hovořit o jednotlivcích, nicméně i tak je to znát a uvidíme, jak to bude pokračovat. Myslím, že dozvuky to ještě nějakou dobu mít může. Miloš Zeman ještě nebyl ani inaugurován," zmínil.

Místní organizace SPOZ funguje v Jindřichově Hradci od června 2010 a má 22 členů. „Nemáme typickou strukturu jako ostatní strany, po místních organizacích jsou hned krajské," upřesnil Zdeněk Havlíček s tím, že právě registrace nových členů tak deleguje krajská organizace přímo těm místním podle příslušnosti dotyčného zájemce. „Ten se může přihlásit přes celorepublikové vedení, odkud ho předají na kraj a odtud potom teprve k nám," vysvětlil Havlíček.

Petra Jouzová