Protestní akce zemědělců chystá agrární komora na několika místech v jižních Čechách ve čtvrtek 22. února 2024 mezi 10. a 12. hodinou dopolední. Podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné se na silnice vydá dohromady na tři sta kusů zemědělské techniky. Zhruba 50 v každém okrese.

Kolony se vydají mimo jiné k hraničním přechodům Strážný nebo Dolní Dvořiště, k nájezdu na dálnici D3 na Jindřichohradecku nebo projedou Táborem a okolím. V Českých Budějovicích je sraz u Výstaviště České Budějovice. „Protest zemědělců okresu České Budějovice se bude konat na parkovací ploše před hlavní branou českobudějovického výstaviště, kam se před 10. hodinou sjede asi 50 traktorů a dalších zemědělských strojů,“ zmínila Hana Šťastná.

close Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam. info Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová zoom_in Grafiku zvětšíte kliknutím.

Hana Šťastná zdůraznila, že zemědělci chtějí o svých akcích informovat předem, aby se obyvatelé kraje případně vyhnuli cestování ve stejném čase a na stejném místě.

Protestní jízdy mají upozornit na to, že podle agrární komory je zemědělská politika Evropské unie nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla Hana Šťastná. Lokální akce se budou konat ve spolupráci agrárních komor zemí V4, Litvy a Lotyšska.

V prohlášení agrární komory je mimo jiné řečeno, že cílem je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. Půjde o první varovný vzkaz „UŽ S NÁMI TAKHLE NEOREJTE!“ směrem k Bruselu. „Akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní,“ říká Hana Šťastná a dodává, že půjde o „agrotechnické“ volání o pochopení a pomoc i v zájmu (jiho)českých obyvatel.

(Jiho)české zemědělce trápí zejména nízké výkupní ceny způsobené bezcelním dovozem obilovin, olejnin a dalších komodit na evropský trh v kombinaci s neúnosnými environmentálními ambicemi Green Dealu a přebujelou byrokracií. Na mnohé upozornily již protesty zemědělců v Bulharsku, Francii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku či Slovensku. „Také v České republice mezi hospodáři na zemědělské půdě a chovateli hospodářských zvířat roste napětí a nespokojenost. Někteří pomalu rezignují a rozprodávají podniky nezemědělským investorům, ostatní se začínají radikalizovat. Donutil je k tomu souběh vysokých výrobních nákladů, propad výkupních cen, bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, stále přísnější zákonné požadavky, rostoucí počet kontrol, nárůst byrokracie, snižování dotací, rostoucí daňová zátěž, predátorské chování tržních řetězců,“ vypočítává důvody protestu Hana Šťastná.

Pondělní protest v Praze nechtěla ředitelka jihočeské agrární komory komentovat, ale řekla, že členové komory se v případě zájmu mohli v pondělí k protestům přidat. „My organizujeme protest ve čtvrtek,“ uvedla k oficiální akci agrární komory Hana Šťastná.

Trasy jízd zemědělské techniky v jižních Čechách ve čtvrtek 22. února 2024 v čase od 10 do 12 hodin:

Okres České Budějovice

Zemědělská technika (převážně traktory) se bude ze všech směrů (po E55 – ul. Dlouhá louka – i po Husově třídě) sjíždět před 10. hodinou na parkovací prostranství před hlavní bránou českobudějovického výstaviště. Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 50

Okres Prachatice

Dvě nájezdové trasy na hraniční přechod Strážný :

Skupina 1: Strakonice - Volyně - Vimperk - Kubova Huť - Horní Vltavice – Strážný po silnici I/4;

Skupina 2: Prachatice - Libínské Sedlo - Volary - Lenora – Strážný po silnici I/29;

Na přechodu Strážný vozidla zastaví, sešikují se, budou houkat s technikou v jeden čas a při otáčení techniky zpět na chvilku zablokují průjezd. Zpět pojedou společně s tím, že v průběhu trasy se budou oddělovat jedni směr Lenora, Volary, Prachatice a druzí pojedou na trase Horní Vltavice - Kubova Huť - Vimperk, kde se oddělí Strakonice a ti pojedou na Volyni a do Strakonic. Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky:50

Okres Strakonice

Skupina 1: Přešťovice letiště – Strakonice – Volyně – Čkyně - Vimperk – Horní Vltavice - Strážný. Jedná se o silnici I. třídy č. 4.

Skupina 2: Vodňany – Prachatice – Volary silnice č. 141; Těšovice silnice č. 145; Prachatice silnice č. 143; Volary – Lenora silnice č. 39; Lenora – Strážný silnice č. 4

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 40

Okres Písek

Skupina 1: Písek – Čížová – Nová hospoda – Drhovle – okres Strakonice;

Skupina 2: Záhoří – Bernartice – Milevsko – okres Tábor;

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 40

Okres Jindřichův Hradec

Skupina 1: silnice č. 23 z J.Hradce na nájezd Dálnice D3, sjezd na 100 km;

Skupina 2: silnice č. 151 z J.Hradce do Dačic;

Skupina 3: silnice č. 34 z J. Hradce do Třeboně;

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 50

Okres Tábor

Začátek v Chotovinách, přes dálnici na silnici č. 603 směr Košín, v Košíně odbočit na Stoklasnou Lhotu, příjezd do Tábora po silnici č. 123, Zavadilskou přes kruhový objezd na silnici Chýnovská, po ní doprava na silnici č. 3 směr Planá n. L. a přes kruhové objezdy na výjezd z Tábora, přes Sezimovo Ústí stále po silnici č. 3 až na kruhový objezd na začátku Plané n. L., kde se účastníci rozjedou do svých destinací.

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 50

Okres Český Krumlov

Kaplice-nádraží bude místem, kde se v 10 hodin (od Zubčic) sjedou účastníci protestní kolony, která se vypraví po E55 směrem k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště a zpět.

Odhadovaný počet ks mobilní zemědělské techniky: 40