Chovatelé skotu z Jindřichohradecka se připojí k pondělní blokádě dopravy.
„Je to všechno postavené na hlavu, zemědělci by měli mít podmínky k tomu, aby mohli vyrábět potraviny, a ne dotace na to, aby na polích pěstovali trávu do bioplynek a na spalování. Bojím se domyslet, jak potom bude vypadat jihočeská krajina,“ ulevila si Josefa Slavíková.
Zemědělci z Jindřichohradecka pojedou v pondělí do Kamenného Újezda, kde se v osm hodin ráno připojí k ostatním. Trasa protestu bude směřovat přes Veselí nad Lužnicí až do Tábora.
„V pondělí vyjedou dvě až tři auta, tedy osm až deset lidí z každého podniku. Od nás pojedou dvě auta s osmi lidmi,“ uvedl předseda okresní agrární komory a zároveň předseda představenstva Zemědělského družstva Budíškovice Jan Koutný.
Mezi mlékaři vládne totální skepse a dá se předpokládat masivní likvidace skotu. „Začali jsme s výrazným snižováním mléčného skotu. Nejpozději do konce roku bude u nás ukončena výroba mléka úplně,“ uvedl hlavní zootechnik společnosti K+K Břilice Pavel Krejčí.
Znamená to, že lidé, kteří se o skot starají, začínají přicházet o práci. Podle Krejčího je to o to těžší, že většině z nich zbývá jen několik let do důchodu. Přesto se jiné řešení najít nepodařilo. Snižování stavu skotu je až tím nejzazším řešením, kterému se snaží chovatelé do poslední chvíle bránit.
„Máme každý den obrovské finanční ztráty. Mléko nás zadusí. Nechceme ale krávy vymlátit, považujeme to za špatné řešení. Volíme nejmírnější opatření. Dali jsme už před časem pryč padesát krav, které jsme vybrali z hlediska špatné reprodukce. Takže z původního počtu 800 jich máme 750,“ uvedl Koutný.
Nikdo však zatím neví, k jakým postupům vývoj situace chovatele donutí.