Zemědělci požadují stejné podmínky jako mají ostatní podnikatelé.
Jako hlavní důvod zemědělci uvádějí, že se jim od celostátního jednání agrárních komor, které se konalo minulý čtvrtek, nedostalo žádného vstřícného kroku od vlády.
Proto v pondělí od 7 do 9 hodin ráno bude zemědělská technika brzdit dopravu na silnicích první a druhé třídy na Jindřichohradecku, Dačicku i Třeboňsku. Lidé by s tím raději měli počítat.
Cestou do pekel označují zemědělci dnešní vývoj svého resortu v České republice. Přislíbené 2,8 miliardy korun zemědělci od vlády totiž nedostanou.
„Nikdo se s námi nechce bavit. Vláda škrtla ministerstvu zemědělství rozpočet na příští rok o 9,9 miliardy korun, přičemž celkově navýšila výdaje do rozpočtu všech resortů o 44 miliard korun. Za této situace nemůžeme zaručit pokračování produkce domácích českých potravin,“ řekl předseda okresní agrární komory a předseda zemědělského družstva Budíškovice Jan Koutný.
Zemědělci podle něj nechtějí celé 9,9 miliardy korun, ale necelou jednu třetinu na pokrytí přímých plateb na úroveň, které jim vláda slíbila ve svém vládním prohlášení.
„Nějak se musí zemědělci bránit. Současná politika spěje k likvidaci zemědělství. Ceny všech produktů nedosahují ani výrobních nákladů,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení K+K Břilice Vojtěch Leština.
Většina zemědělců v okrese omezuje chov skotu, prasat a drůbeže, protože výkupní ceny nestačí pokrýt vložené investice. Od toho se odvíjí malý odbyt obilovin, pícnin a dalších produktů, protože je nemají kde zkrmit.
„Obchody jsou plné dovozového zboží, ale potraviny bychom měli mít svoje. Stejně nám víc chutnají a aspoň by se k nám nezavlekly choroby,“ uvedla Eva Soukupová z Dačic.
Zemědělci, ale i spotřebitelé, se ptají, proč se dovážejí zahraniční produkty, když pro místní není odbyt. Zůstanou obhospodařovaná pole do budoucna, nebo na nich poroste jen bodlák?