VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemřel kardinál Miloslav Vlk

Praha - Ve věku 84 let dnes zemřel kardinál Miloslav Vlk, který se narodil na Písecku a rád se na jih Čech vracel. 

18.3.2017 AKTUALIZOVÁNO 18.3.2017
SDÍLEJ:

Kardinál Miroslav Vlk.Foto: Deník

 Důvody, proč se rád do jižních Čech vracel, prozradil čtenářům Deníku při návštěvě v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Do krajské metropole zavítal, když si budějovická diecéze připomínala jednak 225 let svého vzniku, jednak dvacet let od založení Biskupského gymnázia Jana Nepomuka Neumanna. Právě u zrodu této školy tehdejší biskup Miloslav Vlk byl.

"Cítil jsem se jako biskup v českobudějovické katedrále velice dobře. Když jsem před dvaceti lety diecézi opouštěl, protože mě papež poslal do Prahy, tak jsem tehdy při loučení řekl, že moje srdce zůstává v jižních Čechách, poněvadž jsem Jihočech. Zvlášť s Budějicemi jsem spjat. Studoval jsem tu, a když jsem vystudoval archivnictví, tak jsem tady byl archivářem a ředitelem archivu. Působil jsem na radnici na náměstí a za pár let jsem byl biskupským sekretářem o několik desítek metrů dál na biskupství v Biskupské ulici. Nakonec jsem tady zakotvil, i když krátce, jako biskup," uvedl tehdy. 

Celý rozhovor zde: Mé srdce zůstalo na jihu Čech

„Lidské srdce touží po štěstí, posláním člověka je láska a jejím výrazem je obdarování." Tahle slova vlídně připomínal před třemi roky Miloslav Vlk v předvánoční čas před třemi roky. Více čtete zde: Kdo dělá radost druhým, tak se raduje také

A co říkají Jihočeši?

Jana Nováková, vedoucí Domu svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí: Kardinál Vlk nás navštívil před dvěma měsíci, přijel za bývalým třeboňským farářem J. H. Pitlem, jenž je u nás ubytován. Ze setkání s kardinálem si vybavuji hlavně větu, kterou označil za své životní krédo: Žít střídmě, jíst střídmě, a všechno bude tak, jak má být. Velmi se zajímal o otázku hospicové péče, strávila jsem s ním v rozhovoru nad tímto tématem zhruba dvě hodiny. Vyjádřil nám velkou podporu v tom, co děláme, a také nám v našem dalším úsilí požehnal. Velmi oceňuji hlavně jeho vlídnost a vstřícnost, s jakou s námi všemi jednal.

Terezie Jenisová je novou starostkou Třeboně.

Terezie Jenisová, starostka Třeboně: (Kardinál Miloslav Vlk - čestný občan města Třeboně od r.1996) Město Třeboň vyjadřuje upřímnou lítost nad úmrtím pana kardinála Miloslava Vlka, který byl s Třeboní celý svůj život nerozlučně spjat. Ať už svým krátkým profesním působením v třeboňském archivu, četnými návštěvami našich lázní, kde pobýval jako velmi spokojený a vděčný klient, tak zejména čestným občanstvím města Třeboně.

Při svém posledním pobytu v Třeboni na podzim roku 2016 se kardinál Miloslav Vlk opakovaně potkal s vedením města Třeboně i třeboňských lázní. Při svém posledním pobytu v Třeboni na podzim loňského roku se pan kardinál opakovaně potkal s vedením města Třeboně i třeboňských lázní. Při svých návštěvách velmi děkoval za výbornou péči, které se mu v lázních dostává, i za vřelá přijetí od třeboňských občanů napříč celým městem. Ve své poslední zprávě 24.1. zaslané vedení města, které vyjádřilo pohnutí nad jeho nemocí a nabídlo mu podporu, mj. napsal: Bylo mi to v Třeboni velmi milé… Váš kardinál Vlk. Vážený a milý pane kardinále, nikdy na Vás nezapomene. Vaši Třeboňáci.

Vladimír Majer: Miloslav Vlk mi jako tehdejšímu šéfredaktorovi Jihočeské pravdy jako biskup českobudějovický poslal k Novému roku 1990 poděkování za to, co jsme "v uplynulém roce pro dobro všech vykonali", s přáním, aby se nám za to "svrchovaný Pán času a dějin odměnil". "Do nastávajícího nového roku přeji Vám a také všem ostatním lidem dobré vůle hluboké pochopení událostí, které prožíváme, vzájemné porozumění a velkou důvěru v dobrou vůli těch, kteří mají jakoukoliv zodpovědnost, ochotu k odpouštění chyb, které bez zlé vůle každý může udělat, úspěšnou spolupráci pro dobro jednotlivců a celého společenství národa, a pak - radost z úspěšné práce. A protože vím, že pouze lidské síly jsou slabé, přeji k tomu i pomoc Boží a za to se zvláště na prahu nového roku modlím."

31. května 1991 už jako arcibiskup pražský mi při odchodu z českobudějovické diecéze poděkoval "za spolupráci našeho lisku s katolickou církví na budování základů nové společnosti, na němž tisk má nezastupitelný podíl". Dodal: "Děkuji zvláště paní Pirnosové za její ochotu a citlivost i profesionální schopnost, s níž komentovala život církve a referovala o něm."

A. SassmamAlois Sassmann, starokatolický kněz, Malšice: S kardinálem Vlkem jsem se znal asi od svých sedmi let, když byl v Budějovicích sekretářem u biskupa a my k němu chodili, rodiče i ke zpovědi. Tatínek mu také dělal knihovnu. Když k nám na konci 70. let přijel domů, ukazoval jsem mu listinu našeho rodu a on mne naučil, jak v něm pokračovat. Vzal mne i do archivu v Třeboni a já dodnes používám jeho systém vyhledávání. Když se stal biskupem, držel jsem nad ním při obřadu coby jáhen Bibli a on pak dokonce přijal můj návrh na biskupský znak. Pak mne taky vysvětil na kněze. Měl jsem v plánu, že ho ještě navštívím a rozloučíme se…, už jsem to nestihl. Vždy jsem k němu cítil respekt, ale v rámci možností bylo mezi námi jisté přátelství, mohl jsem se mu svěřit. Vzpomínám, že jsem ho také v roce 1987 v Praze tajně seznámil se současným ministrem kultury Danielem Hermanem. Fascinoval mne, že si každé ráno lehl do vany plné studené vody. Dětství neměl lehké, otčím byl dost tvrdý, a možná proto byl i on tvrdší. Vážím si ho, byl velmi vzdělaný a nikdy neleštil kliku Hradu.

Rozhovor s A. Sassmannem: V Jižních Čechách jsme všichni příbuzní

Ve středu dopoledne byla u Ševětína slavnostně zahájena výstavba úseku dálnice D3 Ševětín-Borek. Na snímku českobudějovický biskup Vlastimil Kročil.Vlastimil Kročil, českobudějovický biskup: Arcibiskup Miloslav Vlk patřil k významným osobnostem českobudějovické diecéze. Byl mimo jiné sekretářem biskupa Hloucha. Díky jeho neúnavné práci a vynikajícím organizačním schopnostem, byl po "sametové revoluci" jmenován českobudějovickým biskupem. Pro celou naši diecézi to byla velká pocta, když za arcibiskupa pražského byl později vybrán právě on. Byl dobrým pastýřem v obtížném porevolučním období, ve kterém zanechal významné stopy, a jeho osobnost nám bude velmi chybět."

Requiem za kardinála Vlka proběhne ve čtvrtek 23. března od 17:00 hodin v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše.

Karel Macků.Karel Macků, starosta Dačic: Myslím, že je to velká ztráta, když vezmu v úvahu, co všechno dokázal po revoluci udělat - jak pro církev, tak pro společnost.


Jakub Smrčka, ředitel Husitského muzea Tábor: "S kardinálem Vlkem jsem se několikrát setkal při přípravě výročí mistra Jana Husa, neboť jsme oba byli členy ekumenické komise. Nejen mne pak v Kostnici v roce 2015 zaujal tím, že nepoužil připravený proslov a z nějaké svého vnitřního rozhodnutí mluvil spatra a v podstatě ve své řeči dospěl k závěru, že Hus je předobrazem každého dobrého křesťana. Mluvil o něm s velkou úctou a jako historik i s erudicí. Při té samé příležitosti jsme ho pozvali i na přednášku a výstavu k výročí MJH do Tábora. Vždy na mě působil jako vyrovnaný a moudrý člověk, který umí naslouchat. V 90. letech, kdy ještě nebyl kardinálem, podle mne byl největší osobností katolické církve u nás."

O zmíněné výstavě si přečtěte zde: Bohuslav Sobotka: Hus mě upoutal jako někdo, kdo se nenechá zviklat

Zdeněk Troup, Zlatá Koruna, generální ředitelství Národního památkového ústavu: „Já jsem s kardinálem Miloslavem Vlkem dělal první rozhovor poté, co byl jmenován pražským arcibiskupem," zavzpomínal Zdeněk Troup. „Rozhovor byl určen pro již zaniklý časopis Rozeta. A už tehdy pan arcibiskup Vlk předkládal neuvěřitelně ambiciózní program rehabilitace duchovního života v České republice. Bylo to krátce po listopadu 1989. Zářila z něj obrovská energie. Celá ta doba byla plná naděje. Samozřejmě, že ne všechno se podařilo, ale ten vklad jeho neochvějné víry, kterou pan Vlk měl, je důležitý a určitě si ho poneseme v sobě."

Pavel Koc, ředitel Základní školy Josefa Kajetána Tyla Písek: Pro mě byl a je kardinál Vlk jedním z nejvýznamnějších Jihočechů. Člověk s velký „Č". Obyčejný, lidský, vnímavý, přemýšlivý, vzdělaný a pracovitý. Vnímám ho jako symbol odporu proti zvůli předlistopadového režimu, který šlapal po duchovních hodnotách. Vím, že se zasadil o obnovu církevního školství jako součásti vzdělávacího systému, tak jak je tomu běžně v západoevropských zemích. „Aby všichni byli jedno". To bylo jeho biskupské heslo a jasná výzva pro dnešní rozhádanou dobu.

Kardinál Vlk při návštěvě Obchodní akademie v Písku.Kardinál Vlk při návštěvě Obchodní akademie v Písku.

Kardinál Vlk při návštěvě Obchodní akademie v Písku.

Pavel Sekyrka, ředitel Obchodní akademie Písek: Zprávu o odchodu pana kardinála z tohoto světa jsem přijal s hlubokým pohnutím. Všichni, kdo jsme ho znali, jsme po zjištění diagnózy doufali a zároveň si přáli, aby se léčba, která ho čekala, nestala dlouhodobým martyriem. Co říci o jednom z největších mužů českého církevního a kulturního života posledních desetiletí? Byl pevný jak sloup, obdivovaný pro tento postoj, stejně jako kritizovaný některými, že své názory nehodlá přizpůsobit názoru většiny, zvláště v oblasti „moderní" morálky. Byl mimořádný intelektuál, přesto schopný bavit se s podavačem u míchačky, byl jako táta, když radostně držel v zavinovačce třeba mojí dcerku Alžbětu. Paradoxem bylo, že v cizině byl známější ještě více, než u nás. To díky knize, která o něm v mnoha překladech vyšla. Píše o muži, jenž se za komunismu navzdory svému intelektu a schopnostem stal raději nuceným umývačem výloh, než by spolupracoval s režimem, který věznil a ničil. Jsem velmi rád, že jsem ho mohl představit našim studentům a také požádat ho o účast na autorském projektu školy Bolestné kameny. Velmi mu tenkrát šlo o to, aby měl projekt sociální rozměr a na tento účel posléze daroval 100 000 Kč. Při vzpomínce na pana kardinála ale nechci být sentimentální, jelikož on bral celý svůj život a zvláště ty poslední dny jako přípravu na cestu, kterou ve skutečnosti pro křesťana všechno začíná. Na tu cestu si přesto dovolím za ním v duchu zavolat: „Díky za naše studenty, pane kardinále, díky, že jsem mezi ně mohl opakovaně přivést toho nejzajímavějšího umývače oken, jakého jsem kdy poznal.

Ustavující zasedání českobudějovického zastupitelstva, pátek 21. listopadu. Na snímku Jan Zahradník.

Jan Zahradník, poslanec: Pana kardinála jsem znal, ať už jako českobudějovického biskupa, jímž se po revoluci stal, nebo absolventa Jirsíkova gymnázia, které jsem i já absolvoval. Považuji si za čest, že jsem s ním mohl mluvit. Jeho smrt nás zasáhla. Já to sledoval od doby, co se zjistila jeho nemoc a nesl to příkladně. Znal jsem ho a on znal mě, vždycky jsme si popovídali, on se vždycky ptal, co jižní Čechy. Cenil jsem si ho pro jeho jihočešství. Co říct. Je to smutná zpráva, která nás zasáhla. Budeme na otce kardinála Vlka, jak jsem mu říkal, vzpomínat. (ks)

Jan Berwid - Buquoy: Osobně jsem se s ním setkal dvakrát, jednou na mém zámku v Měšicích při svěcení kostela. Byl to vůbec první kardinál, který sem přijel. Můj otec se s ním znal dobře a vždy mi o něm hodně vyprávěl, že to byl skvělý duchovní, který mu v těžkých časech poskytoval útěchu. To mohu potvrdit: byl skvělým člověkem, výborně se s ním povídalo, byl tolerantní, se všemi uměl vyjít. Takových lidí je velká škoda." (aš)

Čtěte také o návštěvě na Táborsku: Měšickému zámeckému kostelu požehnal kardinál

Českokrumlovská vikariátní katechetka Štěpánka Talířová: „Na pana kardinála Vlka jsme poslední dobou hodně mysleli," říká Štěpánka Talířová. „Protože už bylo patrné, že nastupuje cestu do nebe. I když to byla cesta bolestná, bral to jako šťastnou cestu na věčnost. Vždy říkal, že bolest je pomíjivá a hlavní je to, co přijde potom. Měl šťastnou smrt, zemřel obklopen blízkými duchovními a dalšími přáteli, takže měl duchovní posilu."

Po odchodu pana kardinála zavládl mezi věřícími smutek. „Pro náš pozemský svět je to veliká ztráta," přitakala Štěpánka Talířová. „Kardinál Vlk byl hodně srdečný, a ve svých názorech se nedržel zpátky. O něm platilo, co na srdci, to na jazyku. A to mi bylo milejší, než lavírování a podbízení se na všechny strany. Hodněkrát tak Míla, jak jsme mu říkali, vyslal jasný signál, jak se věci mají a neohlížel se na to, jestli je to někomu vhod, nebo ne." (zuky)

Starosta Václav Vostradovský.

Václav Vostradovský, starosta Kvildy: "Je mi velice líto, že taková osobnost a člověk s takovým charakterem, zemřel. Pevně jsem doufal, že budu mít ještě to štěstí, že se s kardinálem Vlkem osobně setkám. Je mi moc líto, že to už se nepodaří a na Kvildě jej nepřivítáme," říká. Osobně za roky, které na Šumavě žije, nepamatuje na Kvildě kardinálovu návštěvu. 


Emilie Vopeláková, místostarostka Záblatí.Emilie Vopeláková, místostarostka Záblatí na Prachaticku: "Jezdil i k nám do Záblatí, potkávala jsem jej na návsi, v době, kdy tu u nás sloužil, uměl přitáhnout lidi do kostela, byl velice oblíbený a na jeho kázání jsme chodili. Celkově na něho všichni velice rádi vzpomínáme. Je mi velice líto, že zemřel," uvedla a připomíná, že kardinál Miloslav Vlk krátce působil v lažišťské farnosti.


Jan Bartošek.Jan Bartošek, bývalý místostarosta Dačic a místopředseda poslanecké sněmovny: Zemřela velká osobnost a moudrý člověk. Jeho jasné a pevné postoje dané zkušeností s komunistickým režimem nám budou nesmírně chybět.

Malířka Renata Štolbová (58) dokončila mimořádný obraz a po letech se z města přestěhovala na vesnici, do Holubova pod Kletí.Renata Štolbová, akademická malířka: Byl statečný  i za totality, celý svůj život plodně naplnil a urcitě svou smrt přijal připravený a s pokorou, navíc v požehnaném věku. Vzpomínám na něj jako na mimořádně pracovotého člověka, který zdravě rozčeřil stojaté vody na ospalém biskupství českobudějovickém. Neústupný, věren svému jménu, byl schopen dělat i nepopularníi opatření v rámci svého úřadu. Nesnášel lenost a nepořádek. Budiž mu země lehká! (mt)

Spisovatel Jan Bauer:Spisovatel Jan Bauer: Setkal jsem se kardinálem Vlkem dvakrát v životě. Poprvé, když jsem jako novinář dělal rozhovor s biskupem Hlouchem a on byl jeho tajemník, a podruhé, když byl jmenován pražským arcibiskupem. Kardinál Vlk byl srdcem vždy Jihočech, velmi moudrý a pracovitý člověk. Jediné, co mne trochu mrzelo, bylo jeho velké prosazování církevních restitucí, které mu ublížilo především laických očích veřejnosti. Ale na druhou stranu chápu i jeho pohnutky. Každopádně byl výjimečný člověk. (šk)

Farář církve římskokatolické Otec Roman Dvořák:Farář církve římskokatolické Otec Roman Dvořák: Každá smrt je velmi velmi smutná, ale kardinál Vlk dobře věděl, že míří k věčnosti a připravoval se na ni. Tak jsem ho vnímal i v jeho posledních dnech na tomto světe. Modlili jsme se s farníky za něj a rozloučili jsme se s ním, když odešel. Když jsem mluvil s jednou ženou právě o kardinálu Vlkovi, říkal jsem, že on už věčnost poznal a nám to ještě chvilku potrvá, ale opět se sejdeme. Kardinál Vlk byl velmi pracovitý a hluboce se zajímal o každého člověka, se kterým se poznal. (šk)

Ivo Prokop, okrskový vikář Jindřichův Hradec: Já jsem se s panem kardinálem setkával poměrně často v době, kdy jsem byl duchovním správcem ve Starém Rožmitále u Příbrami, protože to byla farnost, ve které on byl asi sedm let duchovním, v sedmdesátých letech. Tam přišel také o státní souhlas a odtud potom vlastně šel do civilního zaměstnání. On do té farnosti velice rád přijížděl a měli ho tam lidé velice rádi. Měl jsem příležitost se tam s ním setkávat, takže mi tímto určitým způsobem byl velice blízko.

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce: Kardinál Vlk byl samozřejmě významnou osobností, která po revoluci přispěla k tomu, aby se změnil vzájemý postoj mezi státem a církví. Některé jeho názory možná byly pro někoho nepřijatelné, ale to jeho osobnosti neubírá na významu. Byl velkou osobností a jeho odchod je, samozřejmě, škoda. (had)Miloslav Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Na začátku 90. let minulého století byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.

Autor: Lenka Novotná

18.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při představení Brouk v hlavě nebude o zábavu nouze.
46

OBRAZEM: Ochotníci z Deštné zvou na Brouka v hlavě

Ilustrační foto.

Neznámý nálezce si nechal ztracený telefon

V Dačicích se zaměří na plynulost dopravy

Dačice - Dačická radnice se zabývá projektem, který má řešit automobilovou dopravu ve městě.

Divočáky kontrolují kvůli moru také na jihu

Jižní Čechy – Ačkoliv se v jižních Čechách u divočáků nákaza africkým morem prasat neprokázala, veterinární opatření platí i tady.

Ve čtvrtek mrzlo, ale ne všude

Jižní Čechy - Ve čtvrtek ráno viděli Jihočeši na teploměrech mráz, ale neplatilo to po celém kraji.

Hradec má letošní plán zimní údržby

Jindřichův Hradec - Podívejte se s námi, kde se letos bude a nebude uklízet sníh.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT