Ruth Hálová se jako Adlerová narodila v roce 1926 v Českém Krumlově. Po nástupu Hitlera museli sudetský Krumlov opustit. Přestěhovali se do Prahy. A tam se maminka dozvěděla, že nějaký Angličan umožňuje českým židovským dětem vycestovat do Anglie. Tak se Ruth stala součástí smělého plánu Nicholase Wintona, jenž z Československa zachránil před terezínským ghettem a koncentračními tábory 669 židovských dětí. Do Anglie se posledním transportem dostala také její starší sestra Eva.

Ruth v Anglii postupně vystřídala tři rodiny, protože pro ně nebylo lehké péči o děti utáhnout. „Zanechala jsem tam rybník slz. Hrozně se nám stýskalo,“ přiznala paní Ruth s tím, že na přijetí na britských ostrovech si nemůže stěžovat. „Nebrali si nás bohatí lidé, ale rodiny, které měly už vlastní děti a vlastní finanční problémy. Celou válku se k nám chovali skvěle.“ Měla štěstí. Po válce se sestry se svou maminkou v Čechách opět shledaly.

Paní Ruth život brala s optimismem a humorem sobě vlastním; při nesčetných setkáních, besedách a vyprávěních se neustále usmívala. „Den, kdy jsme se nesmáli, byl podle Nicholase Wintona ztracený,“ říkala. „Život je největším z darů, které Bůh člověku uštědřil, a mně ho daroval hned dvakrát.“ Ruth Hálová usilovala o záchranu krumlovské synagogy a pomáhala ohroženým dětem.