Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena s křídly Ikara

Jindřichův Hradec - Juliette Liska neboli Julinka Lišková, byla první předválečnou belgickou pilotkou, která však má rodinné kořeny v České republice.

3.2.2010
SDÍLEJ:

Julinka Lišková s fotografiemi čs. válečných letců. Na ruce má zlatý zásnubní prsten od Václava, který si nikdy nesundala.Foto: Michael Šafránek

Dcera Belgičanky a českého sládka z Plzeňska se narodila 20. listopadu 1921. I když žila v Belgii, s naší vlastí ji pojila pevná pouta. V roce 2005 se její osudy dokonce úzce provázaly díky našemu Klubu historie letectví s J. Hradcem.

Celý její život je nevšedním příběhem hodným filmového scénáře. Vždyť kolika lidem se podařilo seznámit prostřednictvím vizitky zanechané na hřbitově? Když jsem tento příběh vyprávěl svým přátelům, asi pro většinu z nich jsem vypadal jako fantasta. Naštěstí mám na celou událost dalších osm svědků z našeho klubu, se kterými jsme v červnu 2005 absolvovali „Expedici Tain“.

Tehdy jsme jako jednu z prvních lokalit navštívili jihoskotský hřbitov Haddington, kde jsou v zemi uloženy ostatky českého špičkového akrobata a vynikajícího válečného stíhacího pilota Václava Jíchy. Tvrdí se, že králové nebes neumírají v posteli. Václav zahynul v únoru 1945 po havárii transportního letounu Avro Anson. U jeho náhrobku jsme našli tři barevné fotografie zatavené do nepromokavé fólie a pod nimi napsaný text od paní Juliette „Julinky“ Liškové, vyznávající lásku svému věčně milovanému Vendovi. Tento krátký příběh nás natolik oslovil, že jsme nechali u růže převázané českou trikolórou vizitku s prosbou o případné předání kontaktu paní Julince.

Uteklo skoro půl roku a my s kolegy na vzkaz téměř zapomněli. Před Vánocemi 2005 jsem však ve schránce našel dopis z Bruselu, ve kterém nám paní Julinka Lišková děkovala, že jsme na jejího Vendu nezapomněli. Od té doby jsme si příležitostně psali a telefonovali.

Po roce „známosti“ jsme s kamarády začali plánovat cestu do Bruselu, abychom tuto výjimečnou ženu poznali osobně. Jenže čas plynul, roky utíkaly a ač jsme již několikrát měli s Julinkou pevně stanovený termín, k setkání nedošlo. Až v listopadu 2009 konečně skončily plány a nastala realita. Moji kolegové z klubu Radek Novák, Vladimír Vondra, Aleš Hazuka a Michael Šafránek usedli do vozu a vydali se na dvoudenní cestu do Bruselu.

Z této akce vznikl televizní dokument A. Hazuky „Setkání v nebi“, který jste mohli poprvé spatřit v Objektivu České televize v neděli 27. prosince loňského roku. Ve vzpomínkách Julinky zaznělo, jak se během své návštěvy v předválečném Československu seznámila na letišti v Praze Kbelích s akrobatem Václavem Jíchou, do kterého se na první pohled zamilovala. Protože Julinka byla sportovní pilotka, která v té době již absolvovala základy akrobacie, na jejich vroucný vztah dohlížel sám bájný Ikaros.

Jako v případě miliónů dalších lidských osudů, také o budoucnosti těchto mladých snoubenců rozhodla válka. Václav odešel bojovat proti nepříteli, patřil mezi nejúspěšnější čs. piloty ve Francii a Velké Británii, zatímco Julinka žila doma až do svého totálního nasazení v únoru 1943.

Václav zahynul téměř na sklonku války, avšak Julinka o něm ještě dlouho neměla žádné zprávy. Stále čekala na svého Vendu. Když zmizela i poslední naděje, dala se v poválečném Německu do služeb USA. Poté pomáhala řadě zahraničních leteckých historiků, z vlastní iniciativy zpracovávala osudy čs. aviatiků, kteří zahynuli v období 1939 - 1945 na území Beneluxu.

K hrobu Václava Jíchy v Haddingtonu se poprvé dostala až v roce 1997. Od té doby sem jezdila poměrně často. Právě díky jejímu vzkazu Vendovi, který zanechala u hrobu, vzniklo naše několikaleté přátelství. Julinka nechtěla v médiích o své celoživotní lásce s Vendou dlouho s nikým mluvit. Až nedávno svěřila svůj příběh britské BBC a v listopadu 2009 pak mým kolegům. Nikomu více. V dopise před loňskými Vánocemi jsme si s Julinkou slíbili, že za ní v dubnu přijedeme a my dva se konečně osobně poznáme.

Bohužel, tento slib už nedokážu nikdy splnit. Paní Juliette „Julinka“ Lišková zemřela v sobotu 23. ledna 2010 ve věku nedožitých 89 let!
Paní Julinko, vzpomínáme na Vás. Přejeme Vám šťastný let za Vaším Vendou do aviatického nebe!

Vladislav Burian

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení