„Pokud dělá někdo svou funkci dobře, tak nezáleží na tom, jestli je to muž nebo žena. Osobně si myslím, že ženy na úřadě bývají bezúhonnější než muži,“ míní Zdeněk Suchý.

Velké množství důležitých funkcí i na Jindřichohradecku zastávají ženy, a to i posty starostek. „Musím přiznat, že pokud se vyskytne nějaká vypjatá situace, tak někteří zastupitelé reagují nevybíravě s narážkami na ženské pohlaví, ale záleží skutečně na lidech. Nereaguje tak každý,“ svěřila se s úsměvem starostka Deštné Vilma Szutová.

Podle jejích slov se setkává někdy s podceňováním, zvláště v technických záležitostech. „Předsudky určitě přetrvávají, když někam přijdu, ale jakmile se poznáme, tak většinou zmizí. Musím to, že nejsem muž, dohánět tím, že se víc připravuji, abych uměla dané téma dobře vysvětlit,“ upřesnila Szutová.

S úsměvem dodala, že je všeobecně známé, že ženy toho zastanou víc než muži. „Nejsem ale zastánkyně rovnoprávnosti za každou cenu. Pořád jsou profese, na které je stavěný muž, jako je například hornictví nebo armáda, i když se tam hlásí i ženy,“ uzavřela Szutová.

S porovnáváním, byť podvědomým, s muži se setkává snad nejedna žena, která zastává nějakou vedoucí úlohu. Nemusí to však být pravidlem nebo překážkou ke společným výsledkům.

„Nemám při jednání s mužskými kolegy v radě ani zastupitelstvu žádný problém. Navíc máme pět žen v zastupitelstvu, i když si za ně netroufám mluvit, nezaznamenala jsem, že by někomu vadilo, že jedná se ženami,“ uvedla starostka Stráže nad Nežárkou Věra Tomšová.

Naopak pochválila dobrou spolupráci s radou města, která je zastoupená výhradně muži. „V malém městě jako je naše, nerozlišujeme, ani kdo je v jaké politické straně, ani to, že v čele stojí žena,“ uzavřela Tomšová.
Rozdíl mezi mužskou a ženskou rolí v současné společnosti nezaznamenává ani místostarostka Třeboně Anna Kahounová: „Celý život jsem pracovala mezi muži, protože jsem původní profesí geodet, což je spíše mužská profese, a nikdy jsem neměla žádné problémy kvůli tomu, že jsem žena.“

Podle jejích slov je už dnes společnost oproti minulosti na ženy v politice zvyklá. „Pokud se stane, že mě nějací muži začnou podceňovat, tak jen na chvíli, dovedu si získat jejich respekt,“ uzavřela Kahounová.