Po Novém roce mohou řidiči, kterým skončila platnost oprávnění, platit pokutu.

A na Jindřichohradecku, jak vyplývá ze statistiky ministerstva dopravy ještě na výměnu čeká přes tři tisíce dokladů.

V takzvaném malém okrese Jindřichův Hradec to bylo k 43. týdnu 1985 řidičských průkazů.

„Denně nabíráme žádosti tak od 100 až 150 lidí, ale není to jen samotná výměna řidičského průkazu. Bude hodně záležet na samotných držitelích, zda přijdou. Někteří staří řidiči si již možná řidičský průkaz ani nevymění. Je to jejich svobodné rozhodnutí. Pochopitelně někdo přijde až po Novém roce, to již nebude zdarma, ale za poplatek 50 korun,“ uvedl včera vedoucí odboru dopravy jindřichohradeckého městského úřadu Zbyněk Heřman.

Podle jeho výpočtů do zbývá do konce roku zhruba osm týdnů, což znamená 24 úředních dní a kdyby přišlo kolem osmi desítek lidí na den, tak by se výměna dala stihnout.

„Když by chodili rovnoměrně, tak ani nebudou dlouhé fronty,“ zmínil s tím, že občané většinou vyřizování svých záležitostí nechávají na poslední chvíli. Na konci roku ale je možné, že centrální tiskárna cenin bude mít více požadavků a doby se prodlouží. Zákonná lhůta na vyřízení žádosti je 20 dní.

V Dačicích zbývalo ke 43. týdnu nevyměněno 668 řidičských průkazů. Podle včerejších informací v pondělí přišlo kolem 50 lidí. Někdy zde úředníci odbaví žádostí méně, někdy více. Občané mají možnost se dopředu objednat přes webové stránky města a pak ani nemusejí čekat frontu.

V Třeboni se v posledním období počet žadatelů o výměnu řidičských průkazů sice zvýšil a ale přístup občanů je podle vedoucího odboru dopravy městského úřadu Josefa Roubíčka vlažný, takže je málo pravděpodobné, že by se výměna stihla. Zbývá zhruba tisícovka řidičských průkazů.

Podle referent na úseku evidence řidičů Ivany Doktorové se to nestihlo ani minule a lidé chodili i v dalším roce.

Pokud vyjedou řidiči s neplatným řidičských průkazem po 1. lednu 2011, hrozí jim na místě bloková pokuta až 2000 korun a ve správním řízení tato částka narůstá. Jestliže občané nechají výměnu řidičského průkazu až na měsíc prosinec 2010, je pravděpodobné, že do konce roku se jim již nepodaří získat nový řidičský průkaz.