Otevřená okna, která podporují lidi se zdravotním i mentálním postižením, seniory nebo pěstounské rodiny, hledala nové sídlo dlouhých deset let. Loni v květnu se ale stalo něco nečekaného. "Do mé kanceláře přišel pan Jan Spitzer s tím, že má v Radouňce bývalou továrnu, vilu i pozemek po své rodině a chce nám vše darovat. Byl to pro mě obrovský úžas a dávám to do roviny zázraků,“ popsala své první pocity ředitelka charitativní organizace Drahomíra Blažková.

Dárce Jan Spitzer je potomkem majitelů továrny a v přilehlé vile vyrostl. Jiné využití si podle svých slov neumí představit.

close Areál továrny na perleťové knoflíky v Radouňce. info Zdroj: Deník/Jana Urbanová zoom_in Areál továrny na perleťové knoflíky v Radouňce.

„Rodinný majetek jsem měl možnost prodat a získat peníze, ale tohle pro mě má mnohem větší smysl. Řada lidí se tomu divila. Jsem rád, že tento majetek Otevřená okna využijí k dobrým účelům. Jakýkoliv život má cenu, ať už jsme postižení nebo ne,“ řekl Deníku Jan Spitzer, který v roce 1969 emigroval do zahraničí a posledních 30 let žije ve Spojených státech.

V domě, kde najdou Otevřená okna své nové zázemí, se zachovalo veškeré původní vybavení. „Ve vile to vypadalo tak, že asi před týdnem odsud někdo odešel. Byly tam peřiny, knihy a řada dalších věcí. Mimo jiné i urna s popelem bratra pana Jana Spitzera, Karla. Začali jsme se postupně dotýkat života mnohých lidí a bylo to pro nás velké poselství. Zjistili jsme, že celá rodina byla velmi kulturní a vzdělaná,“ přiblížila Drahomíra Blažková.

Ukládání urny s ostatky Karla Spitzera na židovském hřbitově. | Video: Jana Urbanová

Otevřená okna jako poděkování vyjednala uložení urny Karla Spitzera do rodinného hrobu na židovském hřbitově v Jindřichově Hradci. „Chtěli jsme vzdát úctu těm, kteří žijí teď i těm, kteří možná přijdou po nás. Proto jsme se snažili vyjednat s židovskou obcí Matana, aby se pan Karel Spitzer mohl vrátit ke své rodině, kterou měl rád. Cítím jako povinnost vzdát jemu i celé rodině úctu. Plánujeme zároveň ve vile nechat jeden pokoj jako paměť místa a shromáždit tam odborné publikace pana Karla, protože byl významným vědcem a také velmi dobře kulturně orientovaný,“ poznamenala ředitelka organizace.

Darovaný areál v Radouňce nazvala Otevřená okna Spící kráskou, kterou postupně probouzí k životu. V budoucnu by mělo místo posloužit jako zázemí pro dílny sociálně terapeutické i chráněné, administrativu, chráněné zahradnictví a vyroste tu i malý parčík pro relaxaci. Cesta ale bude ještě dlouhá. Vila je v současné době vyklizená a organizace konzultuje s architektem projekt na její obnovu. Přilehlou továrnu na perleťové knoflíky, která v období první republiky zaměstnávala 150 lidí, se zachránit nepodaří. Na jejím půdorysu by ale měl vyrůst nový objekt. První finance na obnovu vily chtějí Otevřená okna získat prostřednictvím adventního koncertu v neděli 3. prosince od 18 hodin, který živě odvysílá na svých obrazovkách Česká televize.