S končící topnou sezonou se ukázalo, že hodně obyvatel měst i vesnic přestalo používat elektrické nebo plynové topení a raději topí v kamnech.
Hodně lidí topí uhlím, což se negativně odráží na kvalitě ovzduší.

Podle vedoucího odboru životního v J. Hradci prostředí Františka Chmelíka si lidé v průběhu dvou posledních let stěžují na kouř valící se z některých komínů, když je inverze. Zaměstnanci městského úřadu tyto stížnosti řeší tím, že se snaží zjistit příčiny. Bývá jimi špatný kotel, komín nebo špatně spalované uhlí.

„Jsem rád, že televize přestala napomáhat takovým nápadům, jako byla například výroba briket z pet lahví. Naštěstí jsem už dlouho nic podobného nezaznamenal,“ svěřil se František Chmelík. Nejspíš by v příštím topném období pomohlo topit v kamnech raději dřevem než uhlím, které je od letošního roku o něco dražší. Palivového dřeva je po lesních kalamitách na trhu dostatek.

„Nejčistším způsobem topení zůstává plyn. Nejekologičtějším je využívání solární energie alespoň k ohřevu vody,“ řekl pracovník třeboňské Ekologické poradny při Českém nadačním fondu pro vydru Matouš Šimek.

Doplnil, že vhodné jsou také kotle na biomasu, na které mohou uplatnit lidé dotace prostřednictvím společností Ekowat nebo Calla v Českých Budějovicích.

Znečišťování ovzduší trápí také dačické občany. Kromě toho, že se i tady lidé vrací k ekologicky nešetrnému palivu, je zde velkým problémem doprava.

„Vysoká koncentrovanost aut, která projíždějí středem města, způsobuje vysokou zátěž na ovzduší,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí v Dačicích Jiří Müller. Podle něj se může situace řešit jen obchvatem, ale to až v budoucnu.

V Jindřichově Hradci pracuje Ekologická poradna Florianus a v Třeboni Ekologická poradna při Českém Nadačním fondu pro vydru. Pracovníci rádi poradí, kam se obrátit ohledně šetrného topení.