Jednou sněží, jindy jsou silnice zase plné vody a pak mrzne. Počasí se spolu s hustotou provozu nejen v Českých Budějovicích už projevuje na stavu některých komunikací.

„Jedna šílená díra, snad dva metry dlouhá, je před přechodem na Sadech. Pak také na Rudolfovské před viaduktem kouká z hluboké díry poklop od kanálu. Jednou jsem do ní zajel a byla to pořádné šleha,“ popisuje svůj zážitek pětatřicetiletý řidič Jan Matoušek z Českých Budějovic.

A právě v jihočeské metropoli už pracovníci z odboru správy veřejných statků na magistrátu v těchto dnech sledují, jaký je stav silnic.

„Obhlídky komunikací se dělají pravidelně po celý rok a už nyní pracovníci odboru správy veřejných statků vědí, kde jsou nejvíce poškozená místa. Při zjištění nebezpečného výtluku, je ale oprava provedena neprodleně,“ zdůrazňuje tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. „Hned, jak to umožní počasí a bude zprovozněna výrobna obalových směsí, která je v zimě mimo provoz,“ dodává Welzlová na otázku, kdy se začne s opravami kritických úseků. Do té doby musejí řidiči spoléhat jen na svou opatrnost.

Podle Welzlové je letos v rozpočtu na opravy silnic po zimě vyčleněných sedm milionů korun. Ale částka se samozřejmě odvíjí od počasí, například loni na mírné zimě město ušetřilo statisíce.

Správa a údržba silnic odhaduje, že letošní zimní škody na vozovkách v její péči dosáhnou na Českobudějovicku výše tři miliony korun. Zhruba o milion více než vloni. „Loňský rok byla zima extrémně mírná,“ vysvětlil Petr Brom, ředitel českobudějovického závodu, proč letos částka naroste.

V současném počasí nemohou silničáři podle Broma dělat nic víc, než nejhorší místa, jako třeba v Okružní ulici v Českých Budějovicích, označit. I provizorní oprava studenou obalovanou drtí totiž vyžaduje relativně suchou komunikaci. Na havarijní zimní opravy mají silničáři v okrese připraveno letos zhruba 400 000 korun.