Loni jeden mrtvý, dva těžce zranění a dvacet tři zraněných lehce. Starostové volají po ochraně chodců na přechodech. Jednou z variant jsou i červené pruhy.

„Letos evidujeme na tři těžce zraněné chodce, deset zraněných lehce a jednou se kolize obešla bez zranění. A to je do konce roku ještě daleko,“ shrnul mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.

Na vině jsou většinou řidiči. Starosta Klenovic Lubomír Turín na nebezpečí pro chodce na dvou místních přechodech upozorňoval i policii.
„O snížení rychlosti v celé obci ze sedmdesátky na padesát kilometrů v hodině bohužel nechtěli slyšet. Řidiči beztak rychlost nedodržují,“ zhodnotil starosta.

Ředitelství silnic a dálnic bezpečnost u jednoho z přechodů zvýšilo nastříkáním červených průhů Rockbinda za zhruba 140 tisíc korun. Hrubší struktura povrchu v dešti zkrátí brzdnou dráhu až o 33 procent. A červená barva upozorní řidiče, že se blíží kritické místo.

„Myslím, že to určitě pomůže,“ hodnotí Marek Pauš z Klenovic.

V blízké Soběslavi je stejně upraven také jeden přechod. „Nachází se u křižovatky a v zatáčce, proto tuto úpravu vítám. Na ostatních místních přechodech silnice první třídy jsou semafory,“ zhodnotil vylepšení dopravní inženýr Tomáš Cihelna.
Značení pomohlo

I další bezpečnostní opatření v Soběslavi přineslo své ovoce. Podle informací Dušana Vítů z dopravní policie po zvýraznění dopravního značení na začátku května na křižovatce Wilsonova a Tyršova nedošlo k žádné hlášené nehodě.

Poté, co došlo na této křižovatce ke změně přednosti v jízdě, bylo se skřípění brzd a řinkot plechů na denním pořádků.

„Od té doby, co vylepšili značení, je klid,“ tvrdí Drahomíra Czuczorová z nedaleké Jitony.

Červené pruhy by měly ozdobit i jeden z přechodů v Plané nad Lužnicí. „Uvažujeme o tom, co je u kruhového objezdu,“ sdělil vedoucí údržby ředitelství silnic a dálnic Tomáš Voráček.

Starosta Jiří Šimánek by na rozdíl od ředitelství raději viděl o zdrsněné nástřiky vylepšený přechod u školy v centru Plané nad Lužnicí.
Tábor se také snaží

Pozadu nezůstává v péči o bezpečnost chodců i řidičů ani Tábor. Technické služby před více než měsícem opět nainstalovaly blikající diody na dva přechody Na Kopečku.

Záhy přestaly diody fungovat na jenom z nich a ten momentálně čeká na náhradní díly, aby se mohl opět rozblikat ve dne v noci.

„Vylepšení čeká ještě přechod na horizontu a v zatáčce mezi školou a zastávkou v Čekanicích. Tady bude řidiče na nebezpečný přechod upozorňovat dvoublikač,“ upřesnil za techniské služby Josef Koudelka.

Těm, kteří stále trpí utkvělou představou výlučné přednosti chodce na přechodě blikající diody ani červené pruhy nepomohou.

„Lidé stále zapomínají že na přechod nesmí vstoupit bezprostředně před vozidlo,“ apeluje na chodce policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Řidič nemá šanci zabrzdit na místě, i když jede stanovenou rychlostí. A chodce tak před těžkou hromadou plechů neochrání ani nízká rychlost auta.

Pavlína Macelová