Mezi důvody patří od konce roku také strach o vlastní existenci.
„Jedna kolegyně skoro pořád běduje, že je život nanic a že snad skočí z okna, jako kdyby nikdo jiný problémy neměl,“ povzdechla si Eva z Jindřichohradecka.

„Lidé, kteří mají problémy, by neměli propadat panice, ale zachovat si životní rytmus a životosprávu,“ radí lékař psychiatrie Petr Láznička. Nárůst klientů zaznamenal už v listopadu a prosinci. „Někteří lidé snáší špatně současnou situaci, k jejich stavu přispívají i média tím, že situaci dramatizují. Přicházejí také lidé, kteří práci mají, ale bojí se, že o ni přijdou,“ vysvětlil Petr Láznička.

Včasné řešení

Pokud nepomohou výše zmíněné rady, tak by měli lidé vyhledat pomoc psychologa a případně i lékaře psychiatrie. Odborníci jim pak musí pomoci individuálně.

„Někteří lidé chtějí řešit ztrátu zaměstnání tím, že požádají o invalidní důchod. S tím se setkávám často, ale měli by si uvědomit, že tudy cesta nevede,“ uvedla jindřichohradecká psycholožka Milena Lepierová. Syndrom naříkání a stýskání některých klientů pouze signalizuje, že ani nechtějí řešení najít.

Podle ní převládá od čtyřicetiletých lidí počínaje a výše postkomunistický názor, že se o ně musí postarat stát. Často se jim nechce dojíždět do práce ani dvacet kilometrů. Tito lidé musí podle ní nejprve změnit myšlení, vzít třeba i práci na částečný úvazek, než bude jiná.

Lékem je aktivita

„Naskytnou se jim nové možnosti, potkají nové přátele, naučí se něco nového. Nejdůležitější je nezamrznout a hledat hned informace, nečekat, až si je zavolá šéf a řekne, že už pro ně práci nemá. Hledat by měli raději i preventivně a úplně všude,“ vysvětlila Lepierová.

Podle jejích slov je nejhorším spouštěčem psychologických problémů upadání do pasivity, kdy i smutná nálada může přerůst do diagnózy deprese.

Leden a únor již bývá pro psychology tradičně hektický. Citlivější typy reagují na nedostatek slunce a na to, že nechodí tolik ven, jako v jinou roční dobu.

„Nejlepší lék je aktivita. Když se po ránu někdo vzbudí a začne přemýšlet o svých problémech, tak dlouhé ležení jen nastartuje chmurnou náladu. Nejlepší je hned ráno se rozhýbat, naplánovat si krátkodobý program na každý den a hlavně chodit mezi přátele, tam je nejlepší přenos potřebné energie,“ radí Lepierová.