Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlatí dárci krve převzali Janského plakety a kříže

Jindřichův Hradec/FOTO/ – Na staré radnici převzali v pondělí dárci krve zlatá ocenění. Zlatou plaketu profesora Jana Janského za 40 bezplatných odběrů krve získalo celkem deset dárců.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Ocenění zlatých dárců krve.Foto: Zdeněk Píša

Zlaté kříže 2. třídy za 120 odběrů krve získalo pět dárců a Zlaté kříže 1. třídy za 160 odběrů převzali dva dárci Josef Marek a Vlasta Řezáčová z Dačic.

„Vzpomínám, jak se asi v roce 1969 začalo propagovat bezpříspěvkové dárcovství krve. Tenkrát jsem se přihlásila, ale nebyla jsem ještě plnoletá. Když mi bylo 18, šla jsem poprvé dávat krev do autobusu, od té doby chodím dávat krev stále. Letos už mám 172 odběrů krve. Zatím se cítím dobře a chtěla bych chodit dávat dál. Z transfuzní stanice v Jindřichově Hradci mám krásné zážitky, je tu skvělý tým lidí. Povídáme si o životosprávě, módě, rodině a dalších věcech. Uvědomuji si, proč člověk dává krev, jak je to to důležité, proč člověk natáhne ruku k odběru. Krev potřeboval například také někdo z mojí rodiny, takže stále chodím, a budu chodit ráda dál, pokud to půjde,“ sdělila zlatá dárkyně Vlasta Řezáčová.

Důležitost bezpříspěvkového dárcovství vyzdvihla dále místopředsedkyně oblastního spolku Českého červeného kříže (ČČK) Hana Štefanová. „Mnohokrát opakovaný dar krve představuje dlouholetou ušlechtilou aktivitu. Je to bezvýhradná vůle a ochota pomoci člověku v nouzi. Přeji všem dárcům, aby se nikdy neocitli na místě těch, kteří krev potřebují, a pevné zdraví,“ uvedla Hana Štefanová. Ocenění předal a dárcům poděkoval také primář transfuzního oddělení jindřichohradecké nemocnice Martin Svoboda.

„Chtěl bych dárcům poděkovat za celou nemocnici, bez nich by se zhroutilo celé zdravotnictví. V Jindřichově Hradci naštěstí nemáme s dárci problémy a máme dostatek krve i plazmy,“ řekl primář Martin Svoboda.

Bezpříspěvkovému dárcovství krve je letos navíc už 50 let. U této příležitosti převzal včera pamětní medaili starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek, který je rovněž dobrovolným dárcem. Starostovi poděkovala za podporu ředitelka oblastního spolku ČČK Zdeňka Hanzalová.
„Chtěl bych všem poděkovat, dárce jsem vždy podporoval. Snažím se získávat také krajské prostředky na činnost červeného kříže, aby měli dárci zajištěno alespoň to minimum, protože lidská krev je to nejcennější,“ poděkoval dárcům za odvahu a statečnost starosta Karel Matoušek.
Slavnostní setkání zlatých dárců krve zakončila svým projevem hlavní sestra jindřichohradecké nemocnice Dana Běhounová.

Dnes rovněž na staré radnici převezmou bezpříspěvkoví dárci krve Zlaté kříže 3. třídy za 80 odběrů a další významní dárci převezmou pamětní medaile k 50 letům bezpříspěvkového dárcovství krve ČČK.

#nahled|https://g.denik.cz/26/b0/jh_darci_zalti_060819_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/26/b0/jh_darci_zalti_060819.jpg|Ocenění zlatých dárců krve.#
Ocenění dárci na snímku: Vlasta Řezáčová a Josef Marek, Zlaté kříže 2. třídy za 120 odběrů získali: Jindřich Bielek, Jan Solař, Jan Štvrtecký, Jiří Trpák a Marie Vondrušová, zlatou plaketu profesora Jana Janského za 40 odběrů převzali: Lubomír Beran, Milan Bicenc, Jan Hofbauer, Jan Kněžínek, Františe Košumberský, Miroslav Krejčí, Jaroslava Marešová, Michal Procházka, Růžena Rukavičková a Pavel Vaňásek. Na snímku je dále starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek, ředitelka oblastního spolku ČČK Zdeňka Hanzalová, místopředsedkyně oblastního spolku ČČK Hana Štefanová, primář hematologického oddělení Martin Svoboda a hlavní sestra jindřichohradecké nemocnice Dana Běhounová.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Děti se v bystřické knihovně utkaly ve Člověče, nezlob se.
4

OBRAZEM: Bystřičtí se utkali v "Člověče"

Odemčené dveře stály seniorku 40 tisíc korun

Třeboň - V Třeboni se kradlo. Za vše mohou zapomenuté odemčené dveře.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V jindřichohradecké porodnici se v uplynulém týdnu narodili:

V Los Angeles už někteří Češi odvolili

Los Angeles - Na Generálním konzulátu České republiky v Los Angeles mají již první volební den za sebou.

OBRAZEM: V knihovně otevřeli bibliobox. Poslouží ve dne i v noci

Jindřichův Hradec - Od čtvrtka je možné knihy do knihovny vracet i mimo otevírací dobu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení