Policisté na Jindřichohradecku za prvních deset měsíců roku již šetřili 86 případů vloupání do chat a chalup. Z toho se zatím nepodařilo objasnit 61 vloupaček. Jenom na samotném území jindřichohradeckého obvodního oddělení zloději napadli 35 chat a chalup, z toho ve 26 případech je pachatel neznámý. A další vloupání přibývají.

Rozhodně není nic příjemného, když člověk najde své letní sídlo vykradené a navíc musí odstraňovat i škody, které zloději způsobili na zařízení.

„Už jsem měl chatu vykradenou asi pětkrát, rozštípané dveře, nepořádek. Prostě hrůza, a to už tam nic nenechávám,“ říká chatař od Nežárky.

Právě jedno z opatření, jak rapidně snížit škody, spočívá podle jindřichohradecké policejní mluvčí Hany Millerové v tom, nenechávat v rekreačním objektu přes zimu drahé přístroje, televizory a cennosti. „Zloději se do objektů nejčastěji dostávají po vypáčení dveří a rozbití oken a také někdy střechou. Proto je dobré se zaměřit na důkladné zajištění právě těchto vstupních míst.,“ uvedla. Jakmile se totiž zloděj dostane dovnitř, tam již nemá význam klást mu velké překážky, neboť může v klidu a nikým nepozorován vypáčit další dveře a škoda se jen zvyšuje.

Majitelé by zlodějům také neměli nahrávat tím, že nechají venku volně přístupné žebříky, nářadí jako jsou krumpáče a podobně.

Stále platí obecné rady, jako je občasná kontrola objektů, případně se majitelé mohou domlouvat se sousedem, občas vyhrnovat sníh, aby chalupa či chata nedělala dojem dlouho nenavštívené.

Aby se případně odcizené předměty, když se je policistům podaří zajistit u pachatele, mohly vrátit k původnímu majiteli, je dobré si pořídit fotodokumentaci, poznamenat si nějaké markanty, zvláštní znamení, třeba nějakou rýhu a podobně, která by usnadnila identifikaci. Dobré je mít také uschované paragony.

Již nyní policejní hlídky začínají chatové oblasti kontrolovat, a tak jako vloni zde nechávají lístečky s telefonním číslem a kontaktem na policistu, který má oblast na starosti. Tomu pak mohou majitelé, když zjistí vloupání, zavolat. „Velkým nešvarem je, že lidé po zlodějích okamžitě uklidí a teprve poté nás přivolají, čímž většinu důležitých stop zničí. Rozhodně do příjezdu policie by neměli vstupovat dovnitř, s ničím by neměli hýbat,“ zdůrazňuje mluvčí

O tom, že se vyplatí investice do elektronického zabezpečovacího systému, není podle majitele jindřichohradecké firmy zabývající se elektronickou ochranou objektů Raimonda Krninského pochyb. Někteří lidé však přicházejí až ve chvíli, kdy byli vykradeni a zloději jim způsobili značné škody. Právě ty je ale možné účinně snížit.

„Lze zajistit, aby byl signál o narušení objektu vyvedený na lokální sirénu umístěnou někde na domě a nebo je odeslán buď na pult centralizované ochrany či prostřednictvím SMS na mobil majitele. Druhé dvě varianty jsou podstatně účinnější. Spuštěný alarm někde na samotě totiž ani nikdo nemusí uslyšet. Důležité je, aby byla na základě signálu přivolaná pomoc,“ vysvětluje Krninský.

Záleží pak na rozhodnutí samotného zákazníka, zda přenechá další kroky po přijetí signálu na obsluze pultu centralizované ochrany, která slouží nepřetržitě včetně svátků, a nebo po obdržení SMS zprávy přivolá pomoc sám. Tady je však už trochu nevýhoda, že musí být klient prakticky non stop na mobilu.

Navíc taková sólo noční akce může být podle Millerové dost nebezpečná. „Rozhodně nedoporučujeme, aby si jel majitel v noci signál prověřit na chatu sám, je lepší, když si s sebou vezme několik kamarádů,“ radí.