Vyčíslená škoda na stromcích byla 100 tisíc korun. Pachatel však dosud nebyl odhalen. Nyní je naděje, že škoda nebude tak vysoká.

„Naše členky přišly s nápadem, že bychom měli s tou spouští něco udělat. Denně jezdí kolem do práce a bylo jim líto, že s tím neutěšeným stavem nikdo nic nedělá,“ uvedl velitel SDH ve Stráži nad Nežárkou Jaroslav Bronec, který je zároveň zastupitelem města. Obrátili se tedy proto na starostku, zda jejich aktivitu podpoří.

„Mluvila jsem o jejich nápadu napřed se zástupcem Ředitelství silnic a dálnic, jejichž majetkem stromky jsou, a ten iniciativu hasičů uvítal,“ vysvětlila starostka Věra Tomšová.

Zajímavostí je, že vandalství provedené na stromcích kolem Stráže nad Nežárkou nenechalo lhostejným zahradníka, který se o něm dověděl ze sdělovacích prostředků.

„Na městský úřad od něj došel e–mail s radami, jak by se mohlo podařit stromečky zachránit, tak nám jej starostka předala a pak jsme se jeho radami řídili,“ vysvětlil Jaroslav Bronec.

Dobrovolníků se sešlo dohromady čtrnáct, přičemž většinu tvořily ženy. Přinesli si, kromě vůle udělat něco smysluplného, vlastní nářadí i štěpařské vosky.

„Asi čtyři stromky byly úplně vytržené a chyběly, některé nebyly ani vidět, jak byly zašlapané do země. Snažili jsme se je narovnat a upevnit ke kůlům, pak jsme je i s dalšími zastřihávali podle toho, kde rašily pupeny, a zatírali voskem,“ vysvětlil Bronec.

Podotkl, že teprve čas ukáže, do jaké míry se jim práce podařila, zda se stromky vzpamatují. „Jsou bezvadní, ošetřili 114 stromků a udělali to bez nároku na odměnu,“ nešetřila chválou směrem k hasičům starostka Věra Tomšová.

Starosti hasičům, ale i dalším strážským lidem však dělají dále nezjištění vandalové. Mají obavy, aby se třeba posilněni alkoholem nepokusili své zhoubné řádění zopakovat. Většina místních lidí ale doufá, že ničitele odradí kamery Ředitelství silnic a dálnic, které jsou v těchto místech nainstalované.