Otevřít znovu mohl také rodinný podnik Lumover v Soběslavi. Originální oblečení nejen pro zvídavé ratolesti tu šijí tři sestry Lucie Matoušková, Monika Rošková a Veronika Pudilová. K tvorbě šatstva je přivedla maminka Ivana.

V pondělí dopoledne se Lucie a Monika s radostí vrátily do obchůdku na náměstí Republiky, i když nával zákazníků je zrovna nečekal. "Je to slabší, pořád je vidět, že mají lidé strach a chvíli bude trvat než si zvyknou, že je normálně otevřeno," míní Monika Rošková.

Dědičný talent

V mezidobí měly otevřeno asi jen dva týdny. Většinu času fungují online, mají vlastní střihy a v podstatě jde o rodinný podnik. Nadchla je maminka Ivana Pudilová. "Mamka nás vedla od dětství k šití a pletení, šila si oblečení pro sebe a nám se to hrozně líbilo. O mateřské nás to doslova pohltilo, naše děti měly totiž netabulkové velikosti. Vždycky jsme hodně tvořily a tímto jsme si splnily sen," vysvětlila Lucie Matoušková.

Netabulkové velikosti

Lidé si u nich mohou vybrat hotové šatstvo nebo si nechat ušít podle svého přání na míru. "Omezení je takové, že si dospělí musí objednat na dálku a u nás jen vyzvednout, na děti můžeme prodávat rovnou v obchodě," vysvětlila Lucie Matoušková. Zákazníci podle jejich slov mají největší zájem právě o šití na míru. "Řada lidí i dětí má totiž netypické míry. Dítě je například hodně vysoké a hubené, nestandardní rozměry mívají i dospělí," upřesnila Monika.

Zákazník je pán

Všechny jejich výrobky jsou unikátní, na výběr mají z velkého spektra vzorů. "Kluci mají nejraději auta nebo traktory, u holčiček zase frčí jednorožci nebo květinové potisky," smála se Lucie.

Zatím neodmítly žádné netradiční přání. "Šila jsem paraglidingovou kombinézu," uvedla největší výzvu Lucie. "Já dělala tylovou svatební sukni z dvacetimetrového kusu látky, to byl tedy oříšek, když jsem to viděla celé v dílně," smála se Monika.

Podporují ostatní kreativce

Prodej rozšířily také o galanterii, bytové doplňky, domácí kosmetiku a různé dekorace. "Snažíme se podpořit i další kreativní duše jako jsme my a spolupracujeme s nimi. Na krámě tak máme i sortiment od jiných handmade tvůrců," upozornila Lucie na sounáležitost závěrem. Od oblečení se dostaly například i k výrobě vlastních šperků.