Jak popsala Romana Albrecht Lišková ze Zoo Na Hrádečku, pro zvířata této zoo jsou návštěvníci pozitivním rozptýlením a částečně jim lidé chybí. „To se týká především papoušků, opic, ale i některých šelem,“ říká.

Velké finanční problémy pocítila Zoo Na Hrádečku při první vlně koronaviru. „Nebyli jsme na tuto situaci připraveni. Veškeré finance směřují do provozních záležitostí a hlavně rozvoje areálu zoo a v tomto období nebyl prostor na vytvoření nějaké rezervi, navíc jsme počítali se začátkem sezóny, který se nedostavil.  Z toho jsme se poučili,“ reagovala Romana Albrecht Lišková. Lidé však zoo podpořili. „Nebýt velkého počtu našich "přátel zoo", tak bychom toto období těžce zvládali. Výrazně se navýšily adopce zvířat, finanční a materiální dary. Přes letní sezónu jsme se snažili vytvořit finanční rezervu tak, abychom v další vlně nebyli tak zasaženi. To se samozřejmě odrazí ve výši dalších investic a v rozvoji zoo,“ komentuje.

Zoo Na Hrádečku čerpá finance z ministerstvo životního prostředí. „Příspívá všem licencovaným zoologickým zahradám finanční příspěvěk na krmiva určená zvířatům patřícím do tzv. CITES, tedy pro ty, která jsou chráněná,“ vysvětluje s tím, že tato částka pokryje Zoo Na Hrádečku náklady na nákup krmiva zhruba na 3 měsíce. „V letošním roce nás nečekaně v první vlně pandemie podpořil i kraj, který rozdělil finance mezi 4 zoo v kraji, jako pomoc v této těžké době,“ zdůrazňuje Romana Albrecht Lišková. Privátní zoologické mají podle jejích slov velikou nevýhodu v tom, že za jejich fungováním nestojí kraj či město, který by je měl v takové situaci vždy podržet. „Musíme si tedy poradit absolutně sami,“ reaguje.

Zoo Hrádeček ale nechce v této tíživé době o nikoho z týmu zaměstnanců přijít. „Velká část veřejnosti vidí za zoologickou zahradou zvířata, nicméně nedílnou součástí jsou i všichni zaměstnanci, kteří musí dávat péči zvířatům dennodenně. Stejně tak pečují i o areál zoo, s tím souvisí i výstavba nových expozic, opravy či úpravy.  Za ty roky jsme vytvořili skvělý tým lidím“ vnímá Romana Albrecht Lišková.

Infobox: Zoo Na Hrádečku chová ke 200 druhům zvířat. A to např. 8 druhů drápkatých opic, hyeny, lvy, vydra malé, kočky rybářské, 2 druhy lemurů , "šípové" žáby, mnoho druhů plazů atd.  Na chovu těchto zvířat spolupracuje tato zoo z velké části s jinými zoologickými zahradami  a zapojuje se do programů na ochranu i zvířat volně žijících.