Všichni se však shodli, že uvolnit prodej lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent nepůjde ze dne na den.
Pro jindřichohradeckou likérku Fruko-Schulz, která již nyní odhaduje ztráty z prohibice na desítky milionů korun, jsou alfou a omegou nové kolky. Ty však  příslušný celní úřad bude mít k dispozici až zhruba za týden. Teprve pak bude možné začít stáčet nový alkohol. „Pro nás je klíčové vyřešit staré nakolkované lahve, které máme na skladu a jež jsou v maloobchodní síti," uvedl ředitel Fruko-Schulz Josef Nejedlý.
Likérka včera „šalamounsky" začala vyrábět peprmintový likér s obsahem alkoholu 19,9 procenta, na který se prohibice nevztahuje a může se opatřit nynějšími kolky.

O tom, že zahájit prodej po zrušení prohibice nebude vůbec jednoduché, hovořil včera i předseda Spotřebního družstva Jednota Jindřichův Hradec Radim Klaška, podle něhož bude záležet na zásadách, jaké zboží se pustí do oběhu a za jakých podmínek.

„Když budeme moci říci, ano, tyhle výrobky jsou bezpečné a mohou zpět na pulty, rozešleme e-maily na naše prodejny, aby se zboží vrátilo do regálů. Obávám se však, že to nebude tak jednoduché," míní Radim Klaška.

Již jednou anabázi s kolkováním zažil, a to v době, kdy se začaly zavádět. „To jsme museli veškerý alkohol z našich prodejen stáhnout. Svezli jsme jej do našeho velkoskladu v Dačicích, kde se lahve pod celním dohledem opatřovaly kolky," popsal Radim Klaška. Teď by je v případě nutnosti překolkování čekalo něco obdobného.

Prvním krokem ve všech prodejnách a velkoskladu Jednoty rozhodně bude učinit přesný soupis veškerého  alkoholu, roztřídit ho podle lihovitosti, druhu, výrobce a EAN kódu.

„Samozřejmě, že nejjednodušší by bylo pustit alkohol znovu do oběhu, ale tomu moc nevěřím, i když ho odebíráme od osvědčených výrobců. Všechny ostatní varianty budou značně finančně náročné jak na finance, tak i na čas, pracovní síly či prostory," naznačuje předseda jindřichohradecké Jednoty.

Tato aféra stále nenechává chladným snad nikoho. Většina lidí se tak výjimečně shodne. „Těm, co to mají na svědomí, bych dala pořádně napít, nalila bych jim to do krku, ať si zkusí, jak jejich oběti trpěly," říká třeba Marie Janotová z Deštné. Petr Tůma z Hradce věří, že pachatelé dostanou nejvyšší tresty.

Konec prohibice nebude nic jednoduchého a přechod na standardní režim je stále plný otazníků. Doteď není například jasné, co bude s načatými lahvemi, které si hoví ve skladech restaurací a barů.

Ministerstvo zdravotnictví v čele s Leošem Hegerem prosazuje jejich likvidaci. Na tom by však paradoxně byli biti zejména ti, kteří prodávali ten nejkvalitnější alkohol.

„U nás máme třeba načaté lahve, jejichž velkoobchodní cena běžně překračuje dva a půl tisíce korun. Jedná se především o luxusní koňaky a whisky, ze kterých je odlit často jen jeden nebo dva panáky," říká provozovatel známého koktejl baru v Jindřichově Hradci Jaroslav Brož.

Přesto je i on připraven na nejhorší. „Když na to přijde, tak mi nezbude nic jiného než načaté lahve vylít, přestože jsem na sto procent přesvědčen o jejich původu. Už jsem v životě přišel  o víc a pár načatých flašek mi nestojí za nějaké problémy se zákonem,"  tvrdí Jaroslav Brož.
Ztráty, které prohibice přinesla, jsou prý značné, ale ještě ne likvidační.

„My provozujeme tři bary a nejvíc to bylo znát hlavně v tom koktejlovém, který byl prakticky po celou dobu prohibice zavřený. Zisk, jež nám ušel, se dá počítat v řádu tisíců," vypočítává Brož.

Obecně jsou lidé na strůjce methanolové aféry, která měla ke středě 26 obětí, rozzlobeni. Hlavně poté, co se dozvěděli, že smrtící koktejl pachatel namíchal  úmyslně. „Je to zvěrstvo, to jsem nečekal, že by někdo mohl použít jedovatou látku, byť asi bylo záměrem to ještě dál ředit. Celá konzumace alkoholu je teď zpochybněná a trh poškozený. Jenom když vezmu, že na pultech bude zboží s novými kolky a vedle starých. To vzbudí nedůvěru," míní předseda jindřichohradecké Jednoty Radim Klaška.

Jak vás ovlivnila methanolová aféra?