Názory na tento krok se však liší. Podle třeboňské praktické lékařkyJany Tichéjde ze strany politiků o populistické gesto. „Vymysleli pro praktiky i ambulantní lékaře náhradu a třicetikorunový poplatek jim tak bude hrazen ze zdravotního pojištění prostřednictvím kódu, kdy vykáže návštěvu pacienta," vysvětlila. Dopad pro praktiky tak podle ní nebude prakticky žádný. „Podle mě je zrušení tedy zcela zbytečné, navíc myslím, že alespoň malá spoluúčast pacientů je nutná," míní lékařka.

Naopak nejistotu nyní zažívají především menší lékárny, které na rozdíl od větších konkurenčních řetězců poplatky za recept ještě nepřestaly vybírat. „Nás se to zřejmě dotkne, i když pro pacienty to bude patrně cesta dobrým směrem," říká vedoucí dačické lékárny Na Červeném vrchuJarmila Gellnerová. Lékárny by totiž na rozdíl od lékařů měly dostávat pouze částečnou kompenzaci. „Cítíme se tak trochu odstrčení, na okraji zájmu zdravotnictví," poznamenala.

Na druhou stranu by to ale v důsledku mohlo mít podle lékárnice i pozitivní přínos. „Možná to změní nastavení na trhu, pro nás to bude lepší postavení ve srovnání s řetězci," nadnesla. I tak však dodává, že k rozvoji malých lékáren zrušení poplatků nepřispěje. „V budoucnu to možná dopadne jako s malými obchody, které vytlačují velké řetězce," dodala.

Mezi pacienty převládají hlasy pro zrušení. „U lékaře bych poplatky zrušil, mají svůj plat. Za recepty bych poplatky nechal, není to levná záležitost. Jen jednu věc bych udělal. Důchodcům bych poplatek zrušil, třicet korun je pro mě dost a jsou mezi námi i dlouhodobě nemocní a ti potřebují léky každý den," vypovědělVilém Vítek.

Kristýna Vašováz Nové Včelnice je rozhodně pro zrušení: „Jít k doktorovi, nebo raději koupit chleba, to si asi říká každá mamina na mateřský. Názor, že si poplatky doktoři v nemocnici nechávají, můžu zavrhnout, protože vím, jaké je s tím vypisování a všechno musí sedět. Takže za mě plus. Jen se obávám, že si stejně najdou cestu, jak to vykompenzovat."

Jediným poplatkem, který tak ve zdravotnictví zůstane, bude úhrada devadesáti korun při návštěvě pohotovosti.

Petra Jouzová