Námět cvičení v ZŠ a MŠ Budíškovice pro profesionální jednotku hasičů z Dačic byl následující: simulovaný požár v technické místnosti.

„Dačická jednotka musela nejen „požár“ zlikvidovat, ale především zachránit všechny děti a jejich paní učitelky, které kouř uvěznil ve třídě. Jeden žák si navíc přivodil zlomeninu dolní končetiny a bylo nutné jej transportovat na nosítkách s nasazenou vyváděcí maskou. Zbytek uvězněných děti s paní učitelkou hasiči vyvedli také s vyváděcí maskou. Celkově se evakuovalo 29 dětí a pět učitelek, jednotka zachránila čtyři děti a jednu paní učitelku,“ popsala cvičení mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Když jednotka skutečně zakoučený objekt odvětrala, bylo možné zásah ukončit.

„Na četné žádosti dětí jim příslušníci ještě v krátkosti představili, co práce hasiče obnáší, a zároveň jim představili novou výjezdovou techniku dačické jednotky. Děti tak měly srovnání se současnou technikou JSDH obce Budíškovice, která se na žádost pana starosty dostavila k nedaleké vodní nádrži a s dětmi pokračovala v ukázce i s možností vyzkoušet si práci s proudnicí,“ dodala Vendula Matějů.

Závěrem uvedla, že dobrovolná jednotka obce Budíškovice už má ve výrobě novou cisternu Tatra Force, na kterou se celá výjezdová jednotka těší. Doplnila také poděkování ředitelce základní a mateřské školy v Budíškovicích i starostovi obce, jež se nemalou měrou podílel na přípravě cvičení.